A Monetáris Tanács mai ülésén 25 bázisponttal 6,50 százalékra csökkentette az alapkamatot. A döntés megfelelt az előzetes elemzői várakozásoknak. A döntést követő sajtótájékoztató nem hozott jelentős újdonságokat. Az...
A Monetáris Tanács mai ülésén 25 bázisponttal 6,50 százalékra csökkentette az alapkamatot. A döntés megfelelt az előzetes elemzői várakozásoknak.
A döntést követő sajtótájékoztató nem hozott jelentős újdonságokat. Az előretekintő iránymutatás változatlan maradt az előző hónapokéhoz képest: „A Tanács folyamatosan értékeli a beérkező makrogazdasági adatokat, az inflációs kilátásokat, valamint a kockázati környezet alakulását, amelyek alapján körültekintően és adatvezérelten dönt az alapkamat mértékéről.” A hangvétel tehát nem tolódott el a lazább irányba, a jegybanki alelnöke továbbra is az óvatosságot hangsúlyozta. Ezt indokolja a pénzügyi piaci folyamatok változékonysága a feltörekvő piacok magas kitettsége mellett. Emellett az inflációs várakozások is csak lassan csökkennek, és a szokásosnál változékonyabbak. Az alelnök azt is megjegyezte, hogy a Fed 50 bázispontos kamatvágását nem kell túlreagálni, ez önmagában nem indokol változtatást a magyar jegybank kommunikációjában, illetve politikájában. Marad tehát az óvatosság, a türelem és az adatvezérelt döntéshozatal.
Ami a csütörtökön publikálásra kerülő Inflációs Előrejelzés főbb számait illeti, a jegybank várakozásai szerint a magyar gazdaság 2024-ben 1–1,8 százalékkal, 2025-ben 2,7–3,7 százalékkal, majd 2026-ban 3,5–4,5 százalékkal bővül. Az előrejelzési sáv közepe lényegében összhangban van az Erste növekedési várakozásaival.
Az inflációt meghatározó középtávú folyamatok tekintetében pedig a jegybank 2025 első negyedévében tovább folytatódó dezinflációt vár az alacsonyabb külső költség-környezetnek, valamint a mérsékeltebb jövő évi visszatekintő átárazásoknak köszönhetően. Éves átlagban az infláció idén 3,5–3,9 százalék között, 2025-ben 2,7–3,6 százalék között, 2026-ban pedig 2,5–3,5 százalék között alakulhat.
Az inflációt illetően a 2025-ös jegybanki várakozás valamivel optimistább, mint mi gondoljuk: véleményünk szerint a lakossági fogyasztás várt további élénkülése, a továbbra is erőteljes bérkiáramlás, valamint a nem teljesen horgonyozott inflációs várakozások valamivel magasabb éves átlagos számot hozhatnak 2025-re nézve.
A mai ülésen elhangzottak hatására nem változtatunk kamatelőrejelzéseinken: az idei év hátralévő részében egy, esetleg kettő 25 bázispontos kamatvágás jöhet még. Jövőre – leginkább az infláció alakulásának függvényében – folytatódhat a már lassabb kamatnormalizáció, és a jegybanki alapkamat 2025 végére 5-5,25 százalékra csökkenhet.