Ma dönt a Fed. Már nem az a kérdés, hogy csökkenti-e az „alapkamatot”, hanem az, hogy 25 vagy 50 bázispont lesz-e a lépés. Most a JP Morgan és Bridgewater befektetési igazgatói álltak ki amellett, hogy elég 25 bázisponttal vágni. Viszont a Goldman vezére szerint most...
Ma dönt a Fed. Már nem az a kérdés, hogy csökkenti-e az „alapkamatot”, hanem az, hogy 25 vagy 50 bázispont lesz-e a lépés. Most a JP Morgan és Bridgewater befektetési igazgatói álltak ki amellett, hogy elég 25 bázisponttal vágni. Viszont a Goldman vezére szerint most már inkább az 50 bázispont dukálna.
Szóval vegyes a kép, s a várakozások is megosztottak. Viszont egy dolgot szinte biztosra vesz a piac. Ha nem most, akkor novemberben a választások után kellene 50 bázispontot vágni.
Nyilván számos tényező szól a nagyobb lépés mellett. Ilyenek a magas frekvenciás adatok, melyek a munkanélküliség gyorsuló növekedését, a feldolgozóipar kontrakcióját mutatják. Ugyanakkor ellenérvként a még le nem győzött infláció szerepel. S van egy politikai érv is. Az 50 bázispontos csökkentés a jelenlegi kurzusnak kedvezne, azaz Trump oldaláról biztos bekapcsolnának a harsonák, hogy Jerome Powell kiállt a demokraták mellett. Igaz, ez nem gazdasági érv, s mivel szakemberek ülnek az FOMC-ben, ezért ennek nem kellene szerepet játszania a döntésben, de azért mégiscsak nyomást helyez a döntéshozókra.
Szóval szűk a mezsgye, s azon kell végiglavíroznia a Fed-nek. Amely inkább kockázatkezeléssel foglalkozik számos jegybankári megnyilatkozás szerint. Ha pedig kockázatkezelés, akkor talán inkább a 25 bázispont a reális lépés. Hiszen a „kemény” és „puha” landolás valószínűsége nagyon közel van egymáshoz. Szóval, ha tovább romlik az elkövetkező másfél hónapban a gazdasági helyzet, akkor még mindig rá lehet lépni a gázra.
Különben a most kezdődő kamatcsökkentési periódusban gyors egymás utáni vágásokat vár a piac, amivel az elkövetkező egy évben 3 százalék környékére csökkenhet az irányadó ráta. Ezt a 10 éves hozam is elkezdte árazni, ami áttörte a 3,8 százalékos szintet lefelé, s közelít a 3,4 százalékos következő szint felé. Az meg támogatólag hat a részvénypiacra. Így talán nem olyan meglepő, hogy a Fed döntés „előestéjén” az S&P500 új csúcsra ment. Igaz, nem sikerült megtartani azt.
a biztonságos befektetések
kedvelőinek.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek: Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében. A jelen dokumentumban foglaltak kizárólag a szerző személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Befektetési Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának