Jobbak lettünk, mint Európa. Itthon nem változtak az árak augusztusban, így az év per év infláció 3,4 százalék lett. Ez persze elsősorban az energiaáraknak köszönhető. A háztartási energia ára 4,3 százalékkal, míg az üzemanyagé 2,9...
Jobbak lettünk, mint Európa. Itthon nem változtak az árak augusztusban, így az év per év infláció 3,4 százalék lett. Ez persze elsősorban az energiaáraknak köszönhető. A háztartási energia ára 4,3 százalékkal, míg az üzemanyagé 2,9 százalékkal csökkent. Igaz, a maginfláció is csökkent 4,7-ről 4,6 százalékra. Viszont mindent egybevetve, az elkövetkező hónapokban újra emelkedhet az inflációs ráta, s az év végére 4 százalék fölött lehet, de az éves átlag még akár 4 százalék alatt is maradhat.
A vártnál jobb adat hatására viszont a vásárlóerő-paritáson számított EURHUF egyensúlyi árfolyam csökkent. Méghozzá 410 forint közeléből 409 forintra. Vagyis ahogy a régió devizái, mi is az egyensúlyi árfolyam pozitív oldalán vagyunk továbbra is.
Relatív infláció (PPP) és relatív árfolyamváltozás az Eurózónához képest
Forrás: Bloomberg, Erste
Szóval ez pozitív. Viszont a tegnapi nagyon gyenge költségvetési adat nagyot lökött a forinton. Ma viszont már az eddig biztosra vett szeptemberi kamatcsökkentés körül lamentálnak a piaci szereplők. Nevezetesen azon, hogy a két hét múlva esedékes döntés mégsem kamatcsökkentés lesz, annak ellenére, hogy mind az EKB, mind a Fed nagy valószínűséggel csökkenteni fog szeptemberben. Mindenesetre az EURHUF árfolyam jelenleg a soha nem látott méretű költségvetési hiányt és a várható kamatcsökkentést árazva gyengült tegnap és a mai napon is. Viszont pont ez lehet kihatással a kamatcsökkentésre. Hiszen a gyengébb árfolyam növelheti az importált inflációt, ami miatt viszont meg éppen szinten maradhat az alapkamat. Szóval mostanra bizonytalanabb lett a várt lépés.
S még valami. A makro- és forintpiaci „turbulenciák” ellenére a BUX — mint „value” részvényeket tömörítő index — továbbra is jól viselkedik. Miközben a Nasdaq és az S&P500 esetében is elesett a 20-30 napos mozgóátlag, de a BUX esetében kitart. S a történelmi csúcstól is csak éppen valamivel több mint 2 százalékkal vagyunk elmaradva. Szóval ebben az esetben is látványosan működik value-t növekedésiért sztori.
Higgy magadban és indíts Erste Future befektetést!

A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek: Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében. A jelen dokumentumban foglaltak kizárólag a szerző személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Befektetési Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának