Tegnap az ISM ipari beszerzési menedzser indexe rosszabb lett a várakozásnál. A várt 47,5 pont helyett 47,2 lett, ami egy kis emelkedés a júliusi 46,8 értékről. Erre pedig megint megremegett az amerikai gazdaság puha landolásába vetett hit. Illetve igazándiból nem is ez volt a baj, hanem a...
Tegnap az ISM ipari beszerzési menedzser indexe rosszabb lett a várakozásnál. A várt 47,5 pont helyett 47,2 lett, ami egy kis emelkedés a júliusi 46,8 értékről. Erre pedig megint megremegett az amerikai gazdaság puha landolásába vetett hit. Illetve igazándiból nem is ez volt a baj, hanem a jövőbeli rendelésállományok változása. Ugyanis az új rendelésállományok indexe a múlt havi 47,4-ről 44,6-re esett. Ez az alindex júniusban még javulást mutatott 49,3-as értékkel. Szóval most rosszabb szinten áll, mint 2023 júniusában. A tavalyi nyár és ősz első fele pedig nem sikeredett túl fényesre az amerikai börzéken.
Már tegnap is írtunk róla, hogy mind a háztartások, mind az alapkezelők erős pozíciókat építettek ki a részvénypiacon az elmúlt egy év során. Erre szokták azt mondani, hogy „ki fog vásárolni, ha már mindenki bevásárolt?”. Ugyanakkor továbbra is igaz az, hogy az értékalapú részvények még olcsónak mondhatók. Ez tegnap is látszott. Ugyanis a Dow Jones „csak” 1,5 százalékot, míg az inkább növekedési részvényektől vezérelt Nasdaq több mint 3 százalékot esett. Vagyis a „terpesz” — „értékalapú long” és „növekedés alapú short” — továbbra is működik.
S hogy mennyire volt csúnya a tegnapi nap? A Nasdaq a 20-30 napos alatt zárt, vagyis nem csak az esés mértéke, hanem a grafikon sem biztató. Az S&P500 a 20-30 napos átlagra esett vissza. Ez akár támasz is lehetne, de nagy valószínűséggel törhet ez a szint a közeljövőben. A Dow-ban viszont a grafikon alapján szinte semmi különös nem történt. Kis forgalom mellett esett a csúcsról, de jóval a 20-30 napos fölött zárt. Ez persze nem feltétlenül fogja azt jelenteni, hogy egy esetleges általánosabb esésben nem fog esni az index, de azt jelenti, hogy — nagy valószínűséggel — az esésben és az emelkedésben is felülteljesíti majd pl. a Nasdaq-ot vagy az S&P500-at, amelyekben több növekedési részvény található.
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.