A ma közzétett magyar ipari beszerzési menedzser index további romlást mutatott augusztusban. A mutató értéke 47,6 pont lett a várt 49,3-mal szemben, ráadásul még a múlt havi 49,2-es értéket is revideálták 48,8-ra. Szóval ez nem túl jó, hiszen 50 pont...
A ma közzétett magyar ipari beszerzési menedzser index további romlást mutatott augusztusban. A mutató értéke 47,6 pont lett a várt 49,3-mal szemben, ráadásul még a múlt havi 49,2-es értéket is revideálták 48,8-ra. Szóval ez nem túl jó, hiszen 50 pont alatt kontrakcióról beszélünk, azaz az ipar zsugorodása erősödni látszik a beszerzési menedzserek válaszai alapján.
Magyar ipari beszerzési menedzser index (BMI) versus BUX index (jobb logaritmikus érték)
Forrás: Bloomberg, Erste
Mint az ábrán is jól látszik, nagyobb BMI visszaesések esetén a BUX is rosszul teljesített az elmúlt 20 évben. Viszont kisebb visszaesések esetén ez nem feltétlenül volt így. Fog-e tovább mélyülni a magyar ipar „válsága”? Ezt nem tudjuk, de a várakozásunk az, hogy nem. Ezt támasztja alá az is, hogy a magyar kormány mindent megtesz a gazdasági aktivitás élénkítéséért. A baj csak az, hogy úgy tűnik, ebbe a harcba a hosszútávú megtakarításokat akarja inkább bevonni, ahelyett, hogy az ország exportját próbálná tovább erősíteni. Szóval összességében azért az a várakozásunk, hogy nem esünk recesszióba, azaz az ipari termelés kilátásainak nem kellene nagyon tovább romlania. Vagyis emiatt egyelőre – nagy valószínűséggel – nem kellene részvényárfolyam csökkenést látnunk.
Van egy másik indikátorunk is, mégpedig a Buffett-féle „market cap to GDP”, amely a magyar piac esetében szinte történelmi minimum közelében van. Ez azt sugallja, hogy hosszabb távon a magyar részvényeknek tovább kellene emelkedniük. Ugyanis annak ellenére, hogy az index gyakorlatilag történelmi csúcson van, a GDP-hez mért értéke historikusan alacsonyan, 16 százalék környékén van. Szóval „Buffett szerint” tovább kellene emelkednünk.
A piaci kapitalizáció és a GDP aránya a magyar piacon
Forrás: Bloomberg, KSH, Erste
S akkor beszéljünk a harmadik indikátorról is, amely a szeptember — mint historikusan és általában a börzék legrosszabb hónapja. Sokszor kiegészülve az októberrel. Itt nem hoztam grafikont, de ha a közelgő amerikai elnökválasztásra gondolunk, meg a gazdasági kilátások körüli bizonytalanságokra, s ezt összekötjük a történelmi magasságok körüli index értékekkel, akkor méretes részvényportfóliók tartása esetén a nyugodt alvás valószínűleg nem biztosított. Ez pedig nem szokott jót jelenteni az álmoskönyvek szerint. Szóval rövid távon nem árt az óvatosság, még akkor is, ha alapforgatókönyvként továbbra is a tartósabb részvénypiaci fellendülésben hiszünk.
a biztonságos befektetések
kedvelőinek.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek: Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében. A jelen dokumentumban foglaltak kizárólag a szerző személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Befektetési Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának