Ma tőzsdezárás után teszi közzé második negyedéves jelentését az Nvidia. A világ legnagyobb chipgyártója az előző években látott robbanásszerű növekedése után magasan van a léc, amit meg kellene ugrani ahhoz, hogy a befektetők optimizmusa ne szenvedjen...
Ma tőzsdezárás után teszi közzé második negyedéves jelentését az Nvidia. A világ legnagyobb chipgyártója az előző években látott robbanásszerű növekedése után magasan van a léc, amit meg kellene ugrani ahhoz, hogy a befektetők optimizmusa ne szenvedjen csorbát.
A nagy kérdés az, hogy az Nvidia vajon megerősíti-e a dominanciáját, vagy teret tudnak nyerni a versenytársak. Jelenleg körülbelül közel 90%-os részesedéssel rendelkezik a cég a mesterséges intelligencia chipek piacán globálisan. Fennál azonban a veszélye, hogy a versenytársak erősödésével ez csökkenésnek indul. Mivel azonban maga a piac dinamikusan növekszik, ez nem jelenti azt, hogy az Nvidiának kevesebb megrendelés jut. Sőt, épp ellenkezőleg!
A múlt hónapban a vállalat legnagyobb ügyfelei közül az Alphabet, a Microsoft és a Meta Platforms is bejelentette, hogy a jövőben agresszív beruházásokat tervez az AI-infrastruktúrába. A fejlesztésekre fordított dollármilliárdok nagy része pedig az Nvidiánál csapódhat le, ami bizakodásra ad okot.
Na de lássuk a konkrét számokat! Az Nvidia vezetősége 28 milliárd dolláros bevételt jelzett előre a második negyedévre. Az elemzők ennél valamivel optimistábbak, az ő várakozásuk közel 29 milliárd dollár. Egy évvel ezelőtt még „csak” 13,5 milliárdos bevételt termelt a cég, tehát úgy néz ki, hogy egy év alatt duplázni tudott. Az aktuális, harmadik negyedév esetében egyébként már 31 milliárd dollárra nőhet a bevétel, tehát a növekedés kitart.
A második negyedévre várt 28-29 milliárd dollár oroszlánrészét, 25 milliárdot az adatközpont üzletág generálhatja, mely főként a mesterséges intelligencia alkalmazások térnyerése miatt indult robbanásszerű növekedésnek.
A nyereség még a bevételnél is nagyobb mértékben ugorhatott meg, ugyanis a 65 centes konszenzus a részvényenkénti profit esetében 140 százalékos növekedésnek felel meg.
Ráadásul az Nvidia rendre meglepi a piacot, a tavalyi második negyedéves jelentésben például a bevétel több, mint 20%-kal, a nyereség pedig több, mint 30%-kal volt magasabb az elemzői várakozásoknál.
Az cég eredménye általában a teljes AI szektor helyzetjelzőjeként is funkcionál. Ha az Nvidiának jól megy, az nagy valószínűséggel azt jelenti, hogy a versenytársaknak (például AMD) és a mesterséges intelligencia fejlesztésekhez kapcsolódó más cégeknek (Broadcom, SMCI, Vertiv) is jól megy.
Ha viszont az Nvidia csalódást okoz, a széleseb piac is negatívan reagálhat. A Goldman elemzői szerint az opciók árazása 9%-os árfolyamváltozásra utal az Nvidia esetén. Hogy valóban így lesz-e, és milyen irányban, az ma este kiderül.
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek: Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében. A jelen dokumentumban foglaltak kizárólag a szerző személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Befektetési Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának