Utoljára 37 éve 1987 október 20-án esett hasonlóan nagyot a japán Nikkei. Akkor a fekete hétfőn 14,9 százalékkal értékelődött le az index. A Nikkei225 1987-ben
Utoljára 37 éve 1987 október 20-án esett hasonlóan nagyot a japán Nikkei. Akkor a fekete hétfőn 14,9 százalékkal értékelődött le az index.
A Nikkei225 1987-ben
Forrás: Bloomberg, Erste
A Nikkei225 most
Forrás: Bloomberg, Erste
Akkor a tőzsdéken végigsöprő általános eladási hullámnak volt ez betudható. A magyar tőzsde és a BUX akkor még nem létezett, „boldog” szocializmus volt.
Most is rossz a hangulat, nagyot romlott az elmúlt napokban. Ebben a rossz hangulatban, illetve előtte emelt kamatot a japán jegybank, ami a piac egy részét meglepetésként érte, mivel 30-50 százalékos esélyt adtak rá. Pedig a lépés valójában már régóta téma volt. Ugyanakkor mivel jenben a legolcsóbb a hitel mostanában, ezért egyes befektetőket, akik jenben hitelezett pozíciókban ültek, ülnek kellemetlenül érinthette a lépés. Pláne, hogy egyre inkább egy kamatemelési ciklus kezdeteként tekinthetnek rá. Így a japán jen nagyot erősödött, már csak annak kapcsán is, hogy valószínűleg pozíció zárások voltak, a hedeg-fund-ok részéről akik „carry trade”-et játszottak. S így sokan egyszerre akartak, akarnak kimenni az ajtón. Ez pedig likvidálásokat vonhatott magával, ami a részvénypiacon is megjelent.
Az a grafikonokból is jól látszik, hogy ez nem ma, hanem valójában hetekkel ezelőtt kezdődött, de csak ma tört el a mécses. Az egy nagyon fontos tényező, hogy a nyolcvanas évek végén Japánban egy felfújt ingatlanpiac volt, s egy magas értékeltségű tőzsde. Most viszont az értékeltség kedvezőbb, bár nem tekinteném a 20-as előremutató P/E rátát annyira attraktívnak, de a 20 éves 31-es átlaghoz (nulla kamatkörnyezet) képest azért mégiscsak attraktívnak mondható. Hiszen a kamatok továbbra is nagy valószínűséggel nulla közelében maradnak.
A kérdés most az, hogy folytatódhat-e, s ha igen meddig ez a tisztulás, a tőkeáttételek leépülése, a piacon. Sokak szerint pont az attraktívabb értékeltség lehet az a tényező, ami megállítja ezt az esést. Hozzáteszem, hogy az amerikai piacon is voltak nagyot emelkedők, s azokban épülhettek ki elsősorban a tőkeáttételes pozíciók. Szóval valószínűleg ezek lehetnek az elsősorban érintett részvények, de ezt már eddig is gondoltuk. S már zajlott is egy átrendeződés más okból kifolyólag is.
A másik fogódzó a technikai kép lehet. Az USDJPY árfolyam a mai csökkenéssel egészen közel került egy komolyabbnak tűnő technikai szinthez, a 140-hez. Ugyanakkor messzebbről nézve a grafikonra ez még nem biztos, hogy meg fogja állítani a jen erősödését, de azért valószínűleg valamiféle megállót, esteleg egy korrekciót az USDJPY esésében fog hozni.
USDJPY
Forrás: Bloomberg, Erste
Ha pedig a Nikkei indexre nézünk, ott is egy technikai szintet látunk a közelben. Kicsivel 30 ezer pont fölött. Szóval jöhet egy – jelen pillanatban – átmenetinek tűnő megnyugvás a közeljövőben. Kérdés, hogy a döntéshozók lépései, kommunikációja piactámogató lesz e. Azt gondolom, hogy igen, mint ahogy az elmúlt 14 éveben ez jellemző volt. Az, hogy ez elég lesz-e a további komolyabb csökkenés megállítására, azt nehéz megmondani. Viszont az egy fontos tényező, ismételten, hogy az amerikai piacon is olcsó a részvények egy jelnetős része - előremutató P/E összehasonlításban -, ez igaz Németországra és a régióra is. Ezen belül pedig Magyarországra nézve ez kiemelten igaz. Ez pedig egy olyan fontos fundamentális tényező, aminek előbb vagy utóbb működnie kellene, ahogy az erőteljesen csökkenő hosszú hozamoknak is.
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek: Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében. A jelen dokumentumban foglaltak kizárólag a szerző személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Befektetési Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának