Eléggé csúnyára sikeredett a tegnapi nap. Bár már a korábban megjelent beszerzési indexek is romlást mutattak, de a tegnapi ISM beszerzési indexek nagymértékben romló ipari konjunktúrát és annál is nagyobb mértékben visszaeső munkaerőpiacot sugallnak. Ez pedig...
Eléggé csúnyára sikeredett a tegnapi nap. Bár már a korábban megjelent beszerzési indexek is romlást mutattak, de a tegnapi ISM beszerzési indexek nagymértékben romló ipari konjunktúrát és annál is nagyobb mértékben visszaeső munkaerőpiacot sugallnak. Ez pedig kiverte a biztosítékot. A napok óta erőteljesen csökkenő 10 éves hozam beesett a lélektani 4 százalékos szint alá, s mindeközben a részvénypiacokat is adták.
Például a DAX index már jó ideje egy hosszú emelkedő trendvonal fölött mozgott. A tegnapi zuhanásban erre a vonalra esett, ma pedig ez alatt van már az index értéke. Utoljára áprilisban tartózkodott ezen vonal alatt az index. Aztán elhagyta fölfelé, de az elmúlt négy-öt hónapban valójában oldalazott. Tetőt épített. Az abból való lefelé indulás pedig nem jó ómen. Pedig a DAX még nem is drága, hanem átlagos értékeltségű.
DAX index
Forrás: Bloomberg, Erste
Az S&P500 és a Nasdaq is letesztelte a 20-30 napos mozgóátlagokat, majd lefordult. Ez a nagykönyvben megírt gyenge viselkedés jellemzője. A Dow Jones ipari átlagindex pedig a 20-30 napos mozgóátlagra esett vissza, azaz még jól viselkedik. A BUX is ugyanezt tette, lejött a 20 naposra. Ezekben, pláne az utóbbiban, technikai értelemben még nem történt semmi különös. Tart az emelkedő trend. Habár az előbbi azért relatíve csúnya, míg az utóbbi, a magyar piac továbbra is szépnek mondható.
Szóval, ha továbbra is mindenki csinálja a maga dolgát — azaz a túlvettek pl. kettőt hátra egyet előre módon szépen visszakerülnek valamiféle kedvezőbb értékeltségre, miközben az értékalapú befektetések ennek antiképével mozognak, azaz kettőt előre egyet hátra hintázva — akkor valószínűleg nem lesz nagyobb baj. Én alapvetően azt gondolom, hogy valami hasonló fog bekövetkezni. Vagyis a pénz szépen kihintázik a tech-ből az értékbe, vagy valami hasonlót kéne látnunk az elkövetkező hónapokban.
Persze ehhez az is kell, hogy a döntéshozók továbbra is kezükben tartsák a gazdaság fonalát, s ahogy eddig is, szerencsésen kerüljék ki a recessziós csapdákat. Különben azt, hogy ezt mennyire sikerült tökélyre fejleszteni, jól mutatja a 10 és 2 éves hozam különbségéből képzett indikátor. Ez a múltban megbízhatóan működő indikátor két éve recessziót jelez előre. Mindeközben a recessziós várakozások 50 százalék fölötti értékről 30 százalékra esetek, s a gazdaság folyamatosan növekedett. Néha nem is kis értékkel. Szóval elég ügyesnek tűnnek számomra. Ezért valószínűleg érdemesebb lehet rájuk és az ebből következő mozgásokra fogadni.
Higgy magadban és indíts Erste Future befektetést!

A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek: Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében. A jelen dokumentumban foglaltak kizárólag a szerző személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Befektetési Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának