Vagy más néven a Trump trade árnyékos oldalát láthattuk a tegnapi napon. A folyamatokat felerősítette, hogy az elnökjelölt páros lábbal szállt bele a külföldi chipgyártókba, ami elsősorban a TSMC-t jelenti, ráadásul megspékelte mondanivalóját még...
Vagy más néven a Trump trade árnyékos oldalát láthattuk a tegnapi napon. A folyamatokat felerősítette, hogy az elnökjelölt páros lábbal szállt bele a külföldi chipgyártókba, ami elsősorban a TSMC-t jelenti, ráadásul megspékelte mondanivalóját még azzal is, hogy Tajvannak fizetnie kellene a védelemért. Abszolút nem jó felállás az, hogy az USA megvédi őket, s cserébe még hasznot is húznak az amerikai félvezető iparból.
A kijelentés nyilván logikus, de az is igaz, hogy az amerikai gyártók azért szervezték ki ezen tevékenységeket, vagy azért nem építettek sajátot, mert így költséghatékonyabb. Szóval akár nagyobb költségbázissal is szembesülhetnek Trump elnöksége esetén, aminek most éppen igen nagy a valószínűsége. A befektetők nem teketóriáztak tehát, hanem agresszív „profit taking”-be kezdtek. Folytatódott, felerősödött a rotáció, az energia és a pénzügyi szektor felé. Ezen túlmenően megjent a ciklikus fogyasztási javak erősödése is (míg a tartós éppen ellenkezőleg mozdult el). A piaci szereplők alapvetően nem trendfordulóról beszélnek, hanem korrekcióról, de azért nem árt az óvatosság.
A technológia részvények árazása – igaz magas várható növekedés mellett – de alapvetően elég magasnak mondható. Az ebben rejlő bizonytalanságok változása (pl. növekedése) éppen ezért jelentős árfolyamhatással is jár. Így fordulhatott elő, hogy olyasmi történt, ami 1999 óta nem. Azaz az inkább érték alapú részvényeket tartalmazó Dow Jones ipari átlag index jelentősebbet emelkedett, miközben a Nasdaq egy százaléknál nagyobbat esett.
Az átrendeződésnek ezzel valószínűleg még nincs vége. Ugyanakkor az is valószínűnek tűnik, hogy a technológiai szektor hosszabb távú jó teljesítményének sincs vége, de a grafikonokat elnézve inkább a korrekció folytatódására számíthatunk az elkövetkező időszakban. Még valami. Ezt az is jól mutatja, hogy a jelentősebbek közül az egyetlen olyan amerikai félvezetőgyártó, amelynek saját „öntödéje” van, az eddig nyomás alatt levő Intel részvényei tegnap 5 százalékot emelkedtek, míg a félvezető szektor ETF (iShares Semiconductor ETF) 7,1 százalékot esett.
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek: Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében. A jelen dokumentumban foglaltak kizárólag a szerző személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Befektetési Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának