Csökkenő infláció, lassuló gazdaság és gyengébb munkaerőpiac. Az elmúlt hetek adatai legalábbis ezt jelzik az Egyesült Államokban. Mégis azt látjuk, hogy az állampapírhozamok emelkednek, a 10 éves hozam az egy héttel ezelőtti 4,25%-ról 4,45-re nőtt, annak...
Csökkenő infláció, lassuló gazdaság és gyengébb munkaerőpiac. Az elmúlt hetek adatai legalábbis ezt jelzik az Egyesült Államokban. Mégis azt látjuk, hogy az állampapírhozamok emelkednek, a 10 éves hozam az egy héttel ezelőtti 4,25%-ról 4,45-re nőtt, annak ellenére, hogy pénteken a PCE árindex friss, májusi adata az áremelkedések lassulását jelezte, és a Michigani Egyetem felmérése szerint a fogyasztók inflációs várakozása is mérséklődött.
Ezek az adatok inkább amellett szólnának, hogy hamarosan csökkenteni kell a jelenlegi magas kamatszintet, hiszen amellett, hogy az infláció visszavonulóban van, a gazdaság túlzott elgyengítése egyre nagyobb kockázatot jelent, amit a Fednek szintén mérlegelnie kell.
Tehát első ránézésre nem logikus, hogy a kamatok csökkentését támogató körülmények ellenére a hozamok mégis emelkednek. Itt jön azonban a képbe a politika, és ez megkavarja a szálakat. Csütörtökön egymásnak feszült a két legesélyesebb amerikai elnökjelölt egy televíziós vita keretében. Donald Trump hozta a tőle megszokott nagy mondásokat és viszonylag kevés konkrétumot, de sokkal rátermettebbnek és energikusabbnak tűnt, mint Joe Biden, akinek többször nehezére esett kifejeznie magát és belebonyolódott a mondandójába. Az elnökjelölti vitát ezzel egyértelműen elveszítette, és csökkent az esélye az újraválasztásra.
Trump ismételt hatalomra kerülése esetén a tervezett vámemelések magasabb árakat, bevándorlásellenes fellépése pedig szűkebb munkaerőpiacot eredményezhet, amik a várakozások szerint ismét fellobbanthatják az inflációt. És ez az, ami a pozitív összkép ellenére félelemmel tölti el a piacot, a hozamok a Trump-jelentette magasabb inflációs kockázatokat jelzik, negatív tőzsdei reakciót vonva maguk után.
Egyébként nem is kell annyira messzire menni, Európában is láthatunk példát a politikai kockázat negatív hatására. A francia tőzsde az európai parlamenti választások óta gyengén teljesít, mivel a szélsőjobb előretörése és az előrehozott választások kiírása bizonytalanságot keltett.
Így aztán a következő hónapokban is érdemes felkészülni arra, hogy nem lesz elég a gazdasági folyamatokat figyelni, a politika minden bizonnyal közbe fog szólni, és ez nagyobb volatilitást okozhat a piacokon.
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek: Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében. A jelen dokumentumban foglaltak kizárólag a szerző személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Befektetési Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának