Az idei amerikai banki stressztesztet is sikeresen vitték a bankok. S még egy hipotetikusan súlyos gazdasági helyzetben is a minimum tőkekövetelmény felett maradt a saját tőkéjük. Vagyis, ha a munkanélküliség 10 százalékra emelkedne, a lakossági ingátlanok ára 36, a...
Az idei amerikai banki stressztesztet is sikeresen vitték a bankok. S még egy hipotetikusan súlyos gazdasági helyzetben is a minimum tőkekövetelmény felett maradt a saját tőkéjük. Vagyis, ha a munkanélküliség 10 százalékra emelkedne, a lakossági ingátlanok ára 36, a kereskedelmieké pedig 40 százalékkal csökkenne, akkor a 685 milliárd dolláros becsült tőkevesztés ellenére is a maradna a vizsgált 31 bank, s nem kellene friss tőkét bevonniuk (Pl. részvények kibocsátásával).
Ugyanakkor az is igaz, hogy ez nagyobb veszteség lenne, mint amit tavaly mértek, már csak a megváltozott kamatkörnyezet okán is. Viszont egy 2008-2009-eshez hasonló válságot most nagy valószínűséggel különösebb segítség nélkül átvészelnének a bankok (nem úgy, mint akkor, pl. Lehman). Csak emlékeztetőül, akkor a munkanélküliségi ráta pont 10 százalékra emelkedett. Viszont a 2020-as COVID helyzet esetén, amikor a munkanélküliség egy „pillanatra”, 14,8 százalékra szaladt, valószínűleg most is be kéne avatkozni a kormánynak.
S akkor beszéljünk a piacokról! Miközben törést lehet látni egyes technológiai részvényekben, az indexek szintjén továbbra is erősek a piacok. Ránézve akár az S&P500-ra, akár a Nasdaq-ra vagy a Nasdaq-100-ra, csúcsközelben tartózkodnak, miközben valamiféle túlvettséget mutat pl. az MACD indikátor. Ugyanakkor valami olyasmit is mutat, hogy mintha ezzel most nem kellene foglalkozni. Na jó, de akkor mi ez a nagy Micron beleadás, na meg az Nvidiában is láthattunk komoly eséseket a közelmúltban. Ennek az oka nagy valószínűséggel abban keresendő, hogy komoly emelkedéseket mutattak fel ezek a papírok az elmúlt hónapokban. A Micron pl. négy hónap alatt duplázott. Teljesen természetes, hogy megjöttek a profitrealizálók a gyengeséget mutató legkisebb jelre. Az Nvidiáról meg a minap írtunk, hogy azért volt egy „pici” túlszaladás. Ez mostanra mintha rendeződni látszana. Ugyanis az eredményvárakozásokat jelentősen emelték a céget követő elemzők az elmúlt napokban, s az árfolyamban is volt egy kis korrekció. Így visszatértünk a 25x körüli PE rátához 2028 környékére.
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek: Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében. A jelen dokumentumban foglaltak kizárólag a szerző személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Befektetési Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának