Ugyan nem az első, és sejteni is lehetett, de azért mégiscsak jelentős esemény, hogy csődöt jelentett a Teslát kihívó egyik nagy elektromosautó-gyártó, a Fisker. A hírre a valaha 30 dollárt is megjárt részvényárfolyam további 50 százalékot esett, a...
Ugyan nem az első, és sejteni is lehetett, de azért mégiscsak jelentős esemény, hogy csődöt jelentett a Teslát kihívó egyik nagy elektromosautó-gyártó, a Fisker. A hírre a valaha 30 dollárt is megjárt részvényárfolyam további 50 százalékot esett, a büszke 2 centre.
Ugyan a cég tavaly augusztusban megkezdte gépkocsijainak (az eddigi egyetlen modell, az Ocean) értékesítését, de voltak vele gondok. Alapvetően szoftverhibák, amik például a fékezésénél okoztak problémát. Ezeket ugyan kijavították, de a „Tesla-verőnek” beharangozott gépjárművek értékesítése akadozik. Először az ügynök nélküli direkt értékesítéssel próbálkoztak, ám most visszatétek az ügynöki modellre, de így sem fogy az elektromos gépjármű. Ugyanis az első modellel sikerült az EV piac lefelé menő ága előtt egy pillanattal kijönni. Pedig a 40 ezer dolláros ár nem tűnik soknak. A cég ennek ellenére likviditási problémákba futott. Az év végén 1,3 milliárd bruttó adóssága volt, s valamivel több, mint 300 millió készpénze, ami mostanra 50 millió dollár környékére apadt. Mindeközben a piaci kapitalizáció 30 millió dollár környékére csökkent.
Bár a cég tárgyalásokat folytatott egy nagy gyártóval, akik beszálltak volna az üzletbe, de úgy tűnik, hogy még a relatíve alacsony belépési korlát (valószínűleg 1,3 milliárd dollár körül) sem volt elég vonzó. A csődesemény újabb jelentős példája az elektromosautó-piaci problémáknak.
S akkor a meglepetés. Az EB túlzottdeficit-eljárást (EDP) javasol hét országgal, köztük Magyarországgal szemben. Az sem vigasztalhat bennünket, hogy Franciaországgal, Olaszországgal, Belgiummal, Lengyelországgal, Máltával és Szlovákiával együtt kerülhetünk most a szégyenpadra. A javaslat szerint a miniszterek tanácsa júliusban hagyhatná jóvá az eljárást, s novemberre kellene meghozni a megfelelő intézkedéseket. Különben a kiigazításra már a Fitch is utalt a legutóbbi országjelentésben. Neveztesen, ha megfelelő költségvetési kiigazítást lát, akkor megszüntetheti a negatív kilátást. Ellenkező esetben jöhet a leminősítés, ami még épphogy a befektetési kategóriát jelentené. Ez azért aggasztó, mert legutóbb Nagy Márton miniszter arról beszélt, hogy az extraprofitadó jövő évtől esedékes megszüntetéséről – ami korábban be lett harangozva – ősszel dönthet a kormány. Ez az adó egyébként jelentősen csökkent a gyógyszergyártók és a bankok esetében. Például az OTP idén kevesebb, mint 13 milliárd forintot fizetett be a költségvetésnek ezen a címen az első negyedévben. A Richter esetében pedig a csökkentett adó bekerült a 15 százalékos globális minimumadóba, így az estleges meghosszabbításnak nagy valószínűséggel (ha nincs egyéb változtatás) már nincs különösebb hatása a cég eredményére, eredményvárakozásaira. A MOL esetében ez az összeg 40 milliárd forint volt idén, míg az MTel esetében 36 milliárd forintra rúghat.
Ugyanakkor hangsúlyozzuk, hogy ha mégsem törölnék el az adót, akkor az valószínűleg megint fokozná a befektetői bizonytalanságot. Az pedig csökkentené Magyarország tőkevonzó képességét. Márpedig jelen pillanatban a gazdasági növekedési stratégia, ami a költségvetési hiány kinövését célozza, a tőkevonzásra, a beruházások növelésére épül. Ez pedig inkább más eszközök bevetését sugallná. Viszont ebben a kérdésben a sötétben tapogatózunk.
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek: Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében. A jelen dokumentumban foglaltak kizárólag a szerző személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Befektetési Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának