Holnap az MNB – a várakozások szerint – nem 50, hanem 25 bázisponttal fogja csökkenteni az alapkamatot. Ez komoly változás a korábbi várakozásokhoz képest, hiszen pár hete még 50 bázispont volt a konszenzus és 6,75...
Holnap az MNB – a várakozások szerint – nem 50, hanem 25 bázisponttal fogja csökkenteni az alapkamatot. Ez komoly változás a korábbi várakozásokhoz képest, hiszen pár hete még 50 bázispont volt a konszenzus és 6,75 százalék az alapkamatra. Ezzel szemben, ha az elemzői előrejelzések következnek be, akkor 7 százalék lehet viszonylag hosszabb ideig az alapkamat itthon. Persze ehhez az kell, hogy az MNB is így gondolja, s ennek jelét is adja a holnapi döntést követően.
Pedig az infláció egyelőre jobban alakul, mint korábban gondoltuk. Igaz ebben fontos szerepet játszott a márciusi melegebb időjárás, amely lehúzta az átlagos gázárat az alacsonyabb fogyasztás miatt, na meg az üzemanyag árak csökkenése, amelyben volt egy erőltetett csökkentés is, a kormány segítségével. Szóval nem lehetünk maradéktalanul boldogok az inflációs adatunkkal, amely havi bázison különben jobb lett, mint az eurózónás vagy éppen az amerikai adat.
Ugyanakkor Amerikában a Fed döntéshozók idénre már csak egy kamatcsökkentést várnak, vagyis a magasabb kamat hosszabb ideig fennmaradhat. Az EMU-ban is inkább az óvatosság jellemző. A magasabb kamat és alacsonyabb inflációs pálya pedig csökkenő hosszú hozamokat hozott az USA-ban és az eurózónában is. Az elmúlt hetekben az amerikai 10 éves hozam majdnem 40 bázisponttal, a német hozamszint pedig 30 bázisponttal csökkent. Itthon viszont május eleje óta a 6,75 százalék körül oszcillál a 10 éves hozam, mintegy 15 bázispontos amplitúdóval. Most éppen inkább a felső élnél, 6,9 százalék közelében tartózkodik a 10 éves papír. Azaz a kockázati felárunk újra emelkedő pályára állt.
Forrás: Bloomberg, Erste
Nyílván az itthon is hosszabb ideig fennálló magasabb kamatszint, s egy esteleges költségvetési kiigazítás, amelyről a kormány is beszélt már, s a besorolásunkat BBB-n hagyó, de a negatív kilátást megtartó Fitch minősítésben is várakozásként szerepel, segíthet abban, hogy ez a relatív hozamemelkedés ne folytatódjon, sőt akár meg is forduljon. Az pedig pozitív lehetne a magyar eszközök, pl. részvények, értékelésének tekintetében is.
a biztonságos befektetések
kedvelőinek.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek: Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében. A jelen dokumentumban foglaltak kizárólag a szerző személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Befektetési Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának