Tegnap az EKB egyaránt 0,2 százalékponttal emelte meg az idei és a jövő évi inflációs várakozását, rendre 2,5 és 2,2 százalékra. Ezzel ugyan csökkent kicsit a további kamatvágások valószínűsége, de a piaci várakozások szerint...
Tegnap az EKB egyaránt 0,2 százalékponttal emelte meg az idei és a jövő évi inflációs várakozását, rendre 2,5 és 2,2 százalékra. Ezzel ugyan csökkent kicsit a további kamatvágások valószínűsége, de a piaci várakozások szerint továbbra is két kamatvágás lehet idén. Egy szeptemberben, egy pedig decemberben.
Viszont itthon alacsonyabb lehetett májusban az infláció, mint az Eurózónában. Míg az EMU-ban 0,2 százalék volt a hó per hó infláció (előzetes adat), addig itthon 0,1 százalékot vár az elemzői közösség. Viszont vannak lefelé mutató „kockázatok”. Szóval egyes elemzők szerint az sem elképzelhetetlen, hogy akár negatív is lehet ez a szám. (Különben tavaly májusban volt a legalacsonyabb a havi inflációs adat, 0,4 százalékos visszaeséssel.) Ennek számos oka lehet, ezek közül az egyik az élelmiszerárakban bekövetkezett változások. Pl. ma már számos termék olcsóbban kapható, mint az árrobbanás előtt. Na, de nem erről akarok írni, hanem…
Az Eurózónát alulmúló inflációs adat minden 0,1 százalékpontja vásárlóerő paritáson számolva (saját számítás 2017-es egyensúlyi árfolyamból kiindulva) nagyjából 0,4-gyel csökkenti az EURHUF egyensúlyi árfolyamot. Azaz „ceteris paribus” ennyivel erősíti az elmélet szerint a forint árfolyamát.
Jövő hét pénteken jön a Fitch az országjelentésével. A hitelminősítőnél másfél éve tartozik negatív kilátás a BBB minősítésünkhöz. Ha addig (azaz jövő héten!) nem látnak kormányzati szándékot a költségvetés kiigazítására, akkor valószínűleg bekövetkezik a leminősítés. Viszont még azzal is maradnánk a befektetői kategóriában. Amikor — nem olyan régen — az S&P-nél történt ilyen lépés, akkor elégé visszafogott volt a piacok reakciója. Szinte alig érezhető. Azt gondoljuk, hogy most is valami ilyesmire kellene számítanunk. Míg ellenkező esetben, azaz, ha a kilátásokat stabilra módosítják és nem történik leminősítés, pozitív lenne a hatás. Azért is, mert ennek a forgatókönyvnek jelen pillanatban gyakorlatilag nulla valószínűséget ad a piac. Ugyanakkor valószínűleg erre is limitált lenne a piaci reakció.
a biztonságos befektetések
kedvelőinek.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek: Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében. A jelen dokumentumban foglaltak kizárólag a szerző személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Befektetési Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának