A Supermicro a mesterségesintelligencia-forradalom egyik legnagyobb nyertesévé lépett elő, és az árfolyama nagyjából másfél év alatt közel tízszeresére emelkedett. Nemrég hatalmasat zuhant az adatközponti szervereket gyártó Super Micro Computer árfolyama....
A Supermicro a mesterségesintelligencia-forradalom egyik legnagyobb nyertesévé lépett elő, és az árfolyama nagyjából másfél év alatt közel tízszeresére emelkedett.
Nemrég hatalmasat zuhant az adatközponti szervereket gyártó Super Micro Computer árfolyama. Pedig lényeges hír nem érkezett, mindössze annyi történt, hogy a vállalat bejelentette az első negyedéves gyorsjelentésének időzítését. Nem közöltek semmilyen adatot, ami negatív hangulatot kelthetett volna, mégis több mint 23 százalékos eséssel zárta a napot a vállalat.
Az esést érdekes módon nem egy negatív hír okozta, hanem a pozitív hír hiánya, ami jól jelzi a kiélezett piaci hangulatot. A befektetők az előző években hozzászoktak, hogy a cég a részletes negyedéves jelentés előtt pár héttel előzetes adatokat tett közzé, és ezek rendre jócskán meghaladták a várakozásokat. Ez azonban ezúttal elmaradt, és a piac megijedt attól, hogy az előzetes bejelentés hiánya a vállalat gyenge teljesítményével magyarázható.
A Supermicro teljesítményét széles körű figyelem övezi, mióta a vállalat a mesterségesintelligencia- (MI) forradalom egyik legnagyobb nyertesévé lépett elő, és az árfolyama nagyjából másfél év alatt közel tízszeresére emelkedett.
A cég által gyártott szerverek, amelyek többek között az Nvidia, az AMD, illetve az Intel csipjeit tartalmazzák, az adatközpontok működéséhez szükségesek, az adatközpontok pedig a felhőalapú számítástechnika és a mesterségesintelligencia-fejlesztésekhez biztosítanak hátteret.
A hirtelen jött ijedelem más, mesterséges intelligenciához kapcsolódó vállalatokra is átterjedt, mivel a Supermicro gyengélkedése arra utalhat, hogy az MI-rali elveszítette a lendületét. Az Nvidia 10 százalékot, az AMD pedig 5,5 százalékot esett aznap.
Az elmúlt 1,5-2 év robbanásszerű emelkedése után joggal merül fel a kérdés, hogy meddig maradhat fent a mesterséges intelligenciához kötődő vállalatok körüli euforikus hangulat. A gazdaság ciklikusságából eredően előbb vagy utóbb lassulnia kell a növekedésnek. Ha pedig erre sor kerül, az elmúlt években igencsak magassá váló értékeltségek visszaüthetnek.
A pánik azonban, amilyen gyorsan jött, úgy el is múlt. Hétfőn, amikor ismét kinyitottak a tőzsdék, már nyoma sem volt a pénteki nyomott hangulatnak, és az MI-cégek nekiláttak ledolgozni az esést. A befektetők valószínűleg megnyugodtak, és realizálták, hogy a nagy kép nem változott, a mesterséges intelligencia továbbra is hódít, a vállalatok világszerte azon vannak, hogy valamilyen módon kapcsolódjanak hozzá.
A Super Micro Computer árfolyama
Forrás: Bloomberg
Az Egyesült Államok kiemelt szerepet tölt be az MI-fejlesztésekben, más piacok azonban csak most kezdenek felzárkózni hozzá. A japán SoftBank például a napokban jelentette be, hogy saját, a ChatGPT-hez hasonló nyelvi modell fejlesztésébe kezd, és a következő két év során 960 millió dollárt tervez befektetni számítástechnikai létesítményeinek korszerűsítésébe, és a nyelvi modell tréningezéséhez szükséges grafikus feldolgozóegységeket az Nvidiától tervezi megvásárolni.
Nemrég a Microsoft is bejelentette, hogy két év alatt 2,9 milliárd dollárt fektet be felhőalapú számítástechnikai és mesterségesintelligencia-infrastruktúrájának növelésére Japánban. Az NTT japán távközlési vállalat szintén MI-modellek fejlesztésére készül, és a következő öt évben több mint 50 milliárd dollárt terveznek adatközpontok létrehozására és mesterségesintelligencia-fejlesztésekre fordítani.
Egyes becslések szerint a globális MI-piac, amely tavaly 200 milliárd dollárra rúgott, az évtized végére a kilencszeresére nőhet.
Egyelőre tehát úgy tűnik, hogy az MI térnyerése nem lassul, és a Supermicro hirtelen bezuhanása sem trendfordulót, hanem csak a befektetők forrófejűségét jelzi. Mindenesetre a vállalat április 30-án érkező negyedéves jelentése az előző napok eseményei után az eddigieknél is nagyobb izgalmakat tartogathat.
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek: Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.