McKesson, Cardinal Health, Cencora: három óriás uralja az amerikai gyógyszer nagykereskedelmi piacot
A magyar befektetők talán kevéssé ismerik az amerikai gyógyszer nagy- és kiskereskedelmi piacot. Jelenleg három vállalat uralja az amerikai gyógyszer és gyógyhatású készítmény nagykereskedelmi piac 92%-át, mind a három társaság tőzsdén jegyzett. A...
A magyar befektetők talán kevéssé ismerik az amerikai gyógyszer nagy- és kiskereskedelmi piacot. Jelenleg három vállalat uralja az amerikai gyógyszer és gyógyhatású készítmény nagykereskedelmi piac 92%-át, mind a három társaság tőzsdén jegyzett. A McKesson a legnagyobb, közel 72 milliárd dollár kapitalizációval, míg a Cardinal Health és a Cencora (korábbi nevén AmerisourceBergen) 25 milliárd, illetve 48 milliárd dollár értékű cégek.
A három vállalat évente legalább inflációval tudja növelni árbevételét az erős árazási pozíciója miatt, míg a forgalom 1-3%-kal nő, így az árbevétel és a nyereség is valamivel infláció felett tud bővülni. A vállalatok 1,5-2%-os EBITDA marzsa alacsony, de alig változik. Ez távol tartja a konkurenciát, hiszen ekkora nyereségért nem érdemes egy hatalmas céget felépíteni. A mérethatékonyságból eredő előny pedig egyértelmű, hiszen ez tipikusan egy olyan üzlet, amit csak nagyban érdemes csinálni.
Nem véletlen, hogy mind a három cég jelentős részvényárfolyam emelkedést tudott felmutatni az elmúlt öt évben. Az üzleti modell stabil, a cégek biztosítják az Egyesült Államokban, hogy például a Walgreen vagy a CVS patikáiba megbízható forrásból származó gyógyszer kerüljön. Viszonylag alacsony a jogi perek kockázata is, bár az ópiát botrány megrázta a szektort is. 2022-ben összesen 26 milliárd dollár kártérítésben állapodott meg négy cég és a károsultak. Ebből 17,5 milliárd dollárt a fenti három cég fizetett ki az Oxycontin miatt pereskedő feleknek. Ezt a költséget már tükrözi az érintett cégek részvényárfolyama. A legtöbb elemzés kiemeli, hogy a kifizetés jelentős mértékben csökkenti a fizetett vállalati nyereségadót, így azt részben az amerikai adófizetők állják.
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek: Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében. A jelen dokumentumban foglaltak kizárólag a szerző személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Befektetési Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának