Ma kezdi meg kétnapos kamatdöntő ülését az amerikai jegybank. A piaci szereplők az elmúlt hónapok vártnál magasabb inflációs adatai után már biztosak abban, hogy ezúttal fölösleges kamatcsökkentésben reménykedni. Ez persze nem jelenti azt, hogy tét...
Ma kezdi meg kétnapos kamatdöntő ülését az amerikai jegybank. A piaci szereplők az elmúlt hónapok vártnál magasabb inflációs adatai után már biztosak abban, hogy ezúttal fölösleges kamatcsökkentésben reménykedni. Ez persze nem jelenti azt, hogy tét nélküli lenne a jegybank holnapi bejelentése. A kamat szinten tartása senkit nem fog meglepni, viszont helyette a jegybankárok várakozásai kerülnek a figyelem középpontjába, és az, hogy Jerome Powell jegybankelnök vajon mennyire szigorú hangnemet üt meg a kamatdöntést követő sajtótájékoztatón.
A piac 90% fölötti valószínűséggel árazza, hogy nem csak most márciusban, hanem a következő, májusi alkalommal is elzárkózik a monetáris lazítástól az amerikai jegybank. A vélekedések szerint a júniusi az első ülés, amikor ténylegesen elkezdődhet a kamatcsökkentés, de ez is egyre kevésbé valószínű, a piaci árazások szerint 55% ennek az esélye, miközben a múlt héten még 70% volt.
Így tehát könnyen a nyár második felére tolódhat az első kamatvágás. Ez nagyjából megegyezik azzal, amit az amerikai jegybankárok az elmúlt hetekben kommunikáltak, tehát úgy tűnik, végre összeérnek a piac és a Fed várakozásai, amik között jelentős eltérés volt még pár hónappal ezelőtt.
A kérdés most csak az, hogy a lassuló dezinfláció megváltoztatja-e a jegybank véleményét, mert ha még tovább, tehát mondjuk őszig várnának a lazítással, az valószínűleg érzékenyen érintené a részvénypiacot. Az amerikai tőzsdék az elmúlt hetekben új csúcsokra törtek, de mostanra már túlvettnek tűnnek, és a negatív fejlemények könnyedén elindíthatnak egy – egyébként időszerűnek tűnő – korrekciót, így nem árt az óvatosság.
A héten egyébként nem csak az amerikai jegybank aktivizálja magát, a Bank of Japan hosszú idő – 17 év – után végre kamatot emelt, és ezzel véget ért a negatív kamatok kora. A jen várt erősödése azonban elmaradt, mivel a japán jegybank leszögezte, hogy a 10 bázispontos emelés után senki ne számítson komoly szigorítási sorozatra.
Hiába a globalizált gazdaság, az egyes országok egészen más kihívásokkal küzdenek. Miközben Európában és Amerikában csökkenő pályán az infláció, és közeleg a kamatcsökkentés, Ausztráliában még csak most értek a szigorítás végére, Japánban éppen elkezdték a szigorítást, miután sokáig a túl alacsony volt az infláció. Kínában pedig javában tart a kamatok csökkentése, mivel ott hónapokon keresztül a negatív infláció okozott problémákat.
Higgy magadban és indíts Erste Future befektetést!

A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek: Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében. A jelen dokumentumban foglaltak kizárólag a szerző személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Befektetési Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának