Jól indították a tőzsdék az idei évet. A legtöbb esteben két hónap alatt megvolt az az emelkedés, ami ha máskor egy év alatt bekövetkezik, az is mosolyt csal a befektetők arcára. Miközben a nagy amerikai, európai és szűkebb pátriánk indexeit figyeljük, a...
Jól indították a tőzsdék az idei évet. A legtöbb esteben két hónap alatt megvolt az az emelkedés, ami ha máskor egy év alatt bekövetkezik, az is mosolyt csal a befektetők arcára. Miközben a nagy amerikai, európai és szűkebb pátriánk indexeit figyeljük, a világranglista is érdekesen alakul. Ha helyi pénznemben vizsgáljuk az indexeket, akkor pl. a nigériai NGX index vezeti a sort majdnem 35 százalékos emelkedéssel, ezt a törökök 100-as és 30-as indexei követik 20-23 százalékos felértékelődéssel. A negyedik helyen a Nikkei indexet találjuk majdnem 20 százalékkal. Ha tovább szemezgetünk, akkor az egyiptomi EGX 30, a kazah, vagy éppen a megint japán TOPIX indexek találjuk az élbolyban. De ott van még a szlovén, a dán és a görög piac is a legjobban szereplők között, a magyar piac pedig a maga 9,3 százalékával 14-dik helyen áll.
Látszik, hogy elég vegyes a felhozatal, s ez igaz akkor is, ha nem helyi devizában, hanem dollárban nézzük a teljesítményeket, ami persze átrendezi kicsit képet, de a lényeg nem változik. (Pl. az S&P500 feljön a 17. helyre a 6,8 százalékos teljesítményével, a BUX pedig lecsúszik a 34-dikre (3,4 százalék). Szóval vannak nagy és kis (fejlett és feltörekvő, stb.) indexek a vezetők között, s szinte bármilyen geográfia lokációval.
Ha pedig megnézzük az előremutató P/E értékeltségeket a Bloomberg adatai alapján, akkor hasonlóan változatos értékeltségeket kapunk, mintha a vezető és a régiós indexeket hasonlítjuk össze. Összességében – egy-két kivételtől eltekintve – azért mégis inkább a sokéves átlagos értékeltség alatt vannak ezek az indexek.
Idei vezető indexek előremutató P/E értékeltsége
Forrás: Bloomberg, Erste
A „főbb” indexek előremutató P/E értékeltsége
Forrás: Bloomberg, Erste
Tehát egy széles bázisú emelkedést látunk. A világ 92 vezető indexéből, idén eddig 52 tudott emelkedni dollárban számolva, ha pedig helyi devizában nézünk az indexekre, akkor 63. Ez pedig így elég egészségesnek tűnik.
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek: Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében. A jelen dokumentumban foglaltak kizárólag a szerző személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Befektetési Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának