Egy kicsit beszéljünk a félvezető részvényekről! De mielőtt belevágnánk, tudja-e a kedves olvasó, hogy miért ez a neve ezeknek az anyagoknak? Hát azért, mert az egyik irányban vezetnek, a másik irányban viszont nem. Szóval ez egy speciális áramköri eszköz, de...
Egy kicsit beszéljünk a félvezető részvényekről! De mielőtt belevágnánk, tudja-e a kedves olvasó, hogy miért ez a neve ezeknek az anyagoknak? Hát azért, mert az egyik irányban vezetnek, a másik irányban viszont nem. Szóval ez egy speciális áramköri eszköz, de gyakorlatilag minden olyan céget, amelynek köze van ehhez az áramköri elemhez, pl. gyártó eszközt készít (ASML), vagy éppen félvezető lapkát (TSMC), vagy áramköri elemet pl. processzort (Intel) vagy akár ennél többet is (Nvidia), azokat a félvezető részvények közé soroljuk.
Ma a MarketWatch egy jó gyűjtést tett közzé a félvezető gyártókkal kapcsolatban. Az elmúlt egy évben a szektor részvényei nagyot emelkedtek. De melyek azok, amelyek az előremutató P/E érték alapján olcsóbbak lettek?
A félvezető szektor részvényei
Forrás: MarcetWatch, Factset
Mint látható, az Nvidia, az Intel és a Micron részvényei esetében lehet javulásról beszélni. Bár az utóbbi cég tavaly még veszteséges volt, s a mostani negyedévekben jön a jövedelmezőségi fordulat, így ez az összehasonlítás ilyen értelemben nem szerencsés. Az eredménybővülést, ami a magas P/E értékeltség okozója, szintén összegyűjtötte a MarketWatch. Ezt mi kiegészítettük egy „köztes” PEG rátával, ami 2023-ról 2025-re az átlagos eredménybővülést veszi figyelembe, de a mostani előremutató P/E rátával (azaz a 2024-es P/E-vel) számoltunk. Ez ugyan nem teljesen korrekt — már csak azért sem, mert ezt igazándiból ötéves távon kellene nézni —, mindenesetre, azért képet ad arról, hogy mely részvények lehetnek alulértékeltek. Ugyanis minél kisebb PEG számot látunk, annál attraktívabb a részvény. Az 1 fölötti értékek pedig általában inkább túlértékeltséget jelölnek. (Még egyszer: ez ebben az esteben nem teljesen fedi a valóságot, csak iránymutatóként szolgálhat.) S még valami: a Micron esetében csak egy, az idénről a jövő évre való növekedést lehet igazándiból figyelembe venni, vagyis ez egy korlátozó tényező. Na de lássuk a táblázatot.
Félvezető cégek EPS növekedése
Forrás: Factset, Marketwatch, Erste
A táblázat és a korlátozott PEG számítás alapján úgy tűnik, hogy a jelentős árfolyam emelkedés ellenére vannak még félvezetőipari részvények, amelyek olcsónak tűnnek.
Higgy magadban és indíts Erste Future befektetést!

A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek: Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében. A jelen dokumentumban foglaltak kizárólag a szerző személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Befektetési Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának