Nincs megállás, folytatódik az emelkedés. Újabb csúcsokat láthatunk számos indexben. Ezek a teljesség igénye nélkül: a DAX, a WIG, a BUX valamint a Nikkei, és az Nvidia gyorsjelentését követően valószínűleg az S&P500 is hasonló mozgást fog...
Nincs megállás, folytatódik az emelkedés. Újabb csúcsokat láthatunk számos indexben. Ezek a teljesség igénye nélkül: a DAX, a WIG, a BUX valamint a Nikkei, és az Nvidia gyorsjelentését követően valószínűleg az S&P500 is hasonló mozgást fog produkálni a mai napon.
DAX index
Forrás: Bloomberg, Erste
WIG index
Forrás: Bloomberg, Erste
BUX index
Forrás: Bloomberg, Erste
Nikkei index
Forrás: Bloomberg, Erste
Míg a DAX esetében most éppen a Mercedes-Benz saját részvény visszavásárlása az egyik húzóerő (4,2 százalékos súly az indexben), addig például Varsóban az újra érkező uniós pénzeknek lehet örülni. Itthon meg az általános olcsóság (pl. 6-os P/E ráta alatti értékeltség) az, ami az indexet húzza. Japánban pedig annak lehet örülni, hogy valószínűleg most már hosszabb távon is lesz infláció, ami sokak szerint segítheti a vállaltokat az eredménytermelésben, annyi év után. Így 34 év után új csúcsra, 39 ezer pont fölé emelkedett a Nikkei index. Pedig P/E alapon nem mondható olcsónak a japán piac. Az elmúlt 20 évben 16,7 körüli átlagos előremutató rátán forgott, most pedig 20-on áll ez az érték. Ráadásul 34 éves csúcsokat nem úgy szoktak leküzdeni, hogy fogják magukat és átszaladnak rajta. Inkább meg szokták akasztani az emelkedést, aztán valamennyi korrekció után, új erőt gyűjtve szokták átszaladni, átszakítani a célszalagot. Különben a Nikkei indexben levő cégek átlagos eredménye az elmúlt négy negyedévből háromban 40-50 százalékkal emelkedtek, s egy negyedévben csökkentek év per év alapon. Viszont jelenleg már nem ennyire rózsásak a kilátások az elkövetkező negyedévekre. Kisebb, néhány százalékos visszaesés, majd kisebb, valamivel 10 százalék fölötti növekedés várható.
Tegnap az Nvidia alaposan rávert a piaci várakozásokra, úgyhogy a plusz 10 százalékos ajtó győzött. A cég szerint egyelőre fennmaradhat a 76 százalékos bruttó marzs, ami a korábbi 66 százalékról emelkedett ide. Mindez dübörgő árbevétel mellett. Mindenesetre ez a magas marzs valószínűleg nem lesz fenntartható, s csökkenni fog egy alacsonyabb, 70 százalék körüli szintre. Mindezt annak ellenére, hogy az elmúlt hónapokban érzékelt beszállítói problémák megoldódni látszanak. A vezérigazgató arról is beszélt, hogy az AI olyan új applikációkra ad lehetőséget a jövőben, amire most még nincs lehetőség. Az MI utazás a felhőszolgáltatókkal és az internetes értékesítéssel foglakozó cégekkel kezdődött, de most már minden iparág (például az autóipar, pénzügyi szolgáltatások, telekommunikáció vagy éppen a média és szórakoztatási ipar) a célkeresztben van. Mindenesetre ezek az adatközpontokba való egységek már nem csak grafikus processzorok, hanem 35.000 darabból álló komplett kártyák, s például a Hopper GPU 30.000 dollárba (itthon 14 millió forint) kerül. Különben lehet komplett Nvidia GPU egységeket 60-120 millió forintért is vásárolni. Ezek a prémium árak egy darabig még valószínűleg fennmaradnak, de előbb-utóbb versenytársakkal kell szembenéznie a cégnek. Igaz, egy dinamikusan bővülő piacon. Mindenesetre a cég az idei és az elkövetkező évekre is stabil keresletet és jó eredményt vár.
Március 1-jétől válnak érvényessé az MSCI indexben a február 12-én közölt változások. Ez alapján a standard MSCI indexben a szabad közkézhányad változása miatt (amelyet az MSCI egy belső metodológia szerint számol, s nehéz reprodukálni) az OTP súlya mintegy 6 százalékkal csökken. Ha ezt lekövetik az indexkövető alapok, akkor mintegy kétnapi átlagos OTP forgalommal csökkenthetik a tartott részvényállományt. Erre a február 12-től 29-ig terjedő időszakban adatik meg a lehetőség, de a tapasztalat szerint az utolsó pillanatra szokták ezt hagyni. Ez ugyan átmenetileg negatív lehet a bank részvényárfolyamára nézve, de összességében korlátozott árfolyamhatásra számítunk.