Ma materializálódott az, amit eddig is sejtettünk. 690 millió eurós többletet mutat a folyó fizetési mérleg a második negyedévben. Ezzel az első félévet cirka 100 millió eurós többlettel zártuk. Igaz, ez kevesebb, mint a piac által várt többlet, de így...
Ma materializálódott az, amit eddig is sejtettünk. 690 millió eurós többletet mutat a folyó fizetési mérleg a második negyedévben. Ezzel az első félévet cirka 100 millió eurós többlettel zártuk. Igaz, ez kevesebb, mint a piac által várt többlet, de így is 6 éve nem látott szintre emelkedett a pozitívum a második negyedéveben.
Forrás: Bloomberg, Erste
Valószínűleg az elkövetkező negyedévekben az enyhén javuló belső fogyasztásnak is köszönhetően és a talán gyengébb kereskedelmi többlet miatt már kisebb pozitívumot fogunk látni – s remélhetőleg nem negatívumot. Szóval ugyan nullszaldó körül alakulhat a folyó fizetési mérleg, de talán a pozitív tartományban. S ezzel túl lehetünk egy komoly ikerdeficites perióduson. A romlás különben a kereskedelmen keresztül jöhet be, például javuló belső fogyasztás és emelkedő gázár, s esetlegesen a romló kínai, s ezen keresztül német konjunktúra miatt. Mindenesetre most inkább a fent vázolt plusz nulla látszik valószínűnek.
Ha pedig nincs ikerdeficit, akkor a forintnak sem kellene gyengélkednie. Pláne akkor, ha sikerül tartani legalább a jövő évi hiánycélt, s becsúszni a 3 százalék alá. Ez még kérdéses, mint ahogy az idei hiány alakulása is. Mindenesetre Varga Mihály és a miniszterelnök is optimistán beszélt a hiánycél tartásáról, habár a piac továbbra is a sötétben tapogatózik. Egyelőre úgy tűnik, hogy a hitelezés felpörgetésén van a hangsúly, ennek érdekében a bankszövetség kidolgoz egy tervet az elkövetkező hét folyamán. Azt gondoljuk, hogy ez nehéz kérdés a várhatóan közép szinten beragadó infláció, és az ennek megfelelő, sőt az eddiginél szigorúbb hozamkörnyezet mellett.
Egy szó, mint száz, a gazdaságpolitika a növekedés irányába mutat, s ezen keresztül kívánja elérni az egyensúlyt. Ugyanakkor a lakáscélú hitelek esetleges felpörgetése nem feltétlenül a külső egyensúly irányába mutat, hiszen ennek jelentős import vonzata is lehet.
a biztonságos befektetések
kedvelőinek.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek: Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében. A jelen dokumentumban foglaltak kizárólag a szerző személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Befektetési Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának