Habár az augusztusi 16,4 százalékos infláció 0,1 százalékponttal magasabb lett a vártnál, mégis örülhetünk, hiszen a maginfláció a várt 15,9 százalék helyett 15,2 százalékra csökkent. Ez pedig jó jel a folytatás tekintetében....
Habár az augusztusi 16,4 százalékos infláció 0,1 százalékponttal magasabb lett a vártnál, mégis örülhetünk, hiszen a maginfláció a várt 15,9 százalék helyett 15,2 százalékra csökkent. Ez pedig jó jel a folytatás tekintetében. Ráadásul szeptember lesz az a hónap, amikor a rezsicsökkentés csökkentése előtti állapot is kiesik a bázisból, azaz szeptemberben nagyot zuhanhat majd az infláció év per év alapon.
Kijött a júliusi kereskedelmi mérleg is. Ugyan nem lett olyan jó, mint amit a korábbi hónapokban láttunk, de azért továbbra is masszív a többlet.
Forrás: Bloomberg, Erste
Mint a fenti ábrán is látható, a 697 millió euró többlet jócskán meghaladja a sokévi átlagot, ami 430 millió euró körül van.
Persze vannak problémák, de mint a fenti példák is mutatják, azért alapvetően a kijelölt úton halad a magyar gazdaság. Össze sem hasonlítható a kb. 15 évvel ezelőttivel, amikor tényleg nagy bajban voltunk. A forint volatilitása mégis ahhoz hasonló. Miért?
Forrás: Bloomberg, Erste
Talán nem fog újdonságaként hatni, de a relatíve nagy pénzmennyiség lehet — legalább az egyik — oka. Az elmúlt években a magasnyomású gazdaságpolitikának köszönhetően az M2 pénzmennyiség gyorsabban növekedett, mint a gazdaság. Ennek mostanában (már jó ideje) olyan következményei vannak, hogy egy komolyabb piaci szereplő is meg tudja mozgatni az EURHUF piacát, miközben a gazdasági szereplők, az exportőrök szerpe éppen ezen arányváltozás miatt relatíve kisebb lett. Azaz a stabilizáló szerepük csökkent. Gondoljunk itt a jövőbeli exporthoz köthető fedezeti ügyletekre. Igaz, a mai világban az is fontos, hogy pont a 2008-2009-es válság óta már óvatosabbak a fedezeti ügyletekkel, nehogy túlfedezzék magukat egy „semmiből” jövő gazdasági válság hatására. Na meg a forint volatilitása is óvatosságra ösztönzi őket. Szóval többtényezős a dolog, de azért az alábbi ábra is jól tükrözi, hogy még úgy is relatíve magas a pénzmennyiség a gazdasághoz képest, hogy 2022 év közepe óta csökken.
Forrás: Bloomberg, Erste
a biztonságos befektetések
kedvelőinek.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek: Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében. A jelen dokumentumban foglaltak kizárólag a szerző személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Befektetési Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának