Tegnap Virág Barnabás elég szigorú hangnemet ütött meg a kamatpálya várakozásokkal kapcsolatban. Elmondta, hogy az egy napos tender és az alapkamat összezáródásával – amely szeptemberben várható – új időszámítás kezdődik, s senki se...
Tegnap Virág Barnabás elég szigorú hangnemet ütött meg a kamatpálya várakozásokkal kapcsolatban. Elmondta, hogy az egy napos tender és az alapkamat összezáródásával – amely szeptemberben várható – új időszámítás kezdődik, s senki se gondolja azt, hogy „robotpilóta” üzemben fog működni a monetáris politika. Azaz a magyar monetáris politika átáll adatvezérelt üzemmódra. Ezzel is próbálják elkerülni a gyorsan változó környezetből adódó csapdákat. Ez pedig inkább a szigorúság, a magasabb kamatpálya irányába mutató kijelentés.
Mivel szeptemberben a bázishatás miatt nagyot fog esni az infláció, ezért már akkor kialakulhat a pozitív reálkamat Magyarországon. Mindez a tavaly szeptemberben nagyot emelkedő gáz, áram és élelmiszer áraknak köszönhető. A reálkamat az elkövetkező hónapokban tovább növekedhet. Az év végére 3-5 százalékpont is lehet a mértéke. Vagyis ennyivel haladhatja meg az alapkamat az infláció aktuális értékét.
Mindeközben az USA-ban 2 százalék környékén van a reálkamat, s kis mértékben növekedhet még. Az eurózónában a negyedik negyedévben alakulhat ki mintegy 1 százalékos pozitív reálkamat, amely az elemzői várakozások szerint 1,5 százalékig nyílhat a jövő év folyamán. Ha a régióra nézünk, akkor a jelenlegi elemzői várakozások szerint Lengyelországban a jövő év végéig nem lesz pozitív reálkamat. Ezt persze felülírhatják az október közepi parlamenti választások. A csehek esetében a jövő év első negyedévében alakulhat ki pozitív reálkamat, amely 3 százalék lehet, s ez az év végére 2 százalékra csökkenhet.
Szóval nagy változások előtt állunk, amelyben megint az elsők között leszünk. Ráadásul a kialakuló reálkamat kezdetben még növekedhet is, ráadásul egy elég magas értékre. Elvileg ennek tovább kellene segítenie az infláció letörését, s a forintot is stabilizálnia kellene, amit mind a tegnapi, mind a mai napon is látunk. A forint elszakadt a régiós devizáktól, s most „jó” irányba megy. Ráadásul az EURHUF árfolyam a 20-30 napos mozgóátlagról rugaszkodott el lefelé, ami szintén jó jel.
Forrás: Bloomberg, Erste
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek: Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében. A jelen dokumentumban foglaltak kizárólag a szerző személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Befektetési Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának