Az Egyesült Államok kormánya még a tavalyi év során döntött közel 7 milliárd dollár szövetségi pénz elköltéséről, aminek a célja, hogy a versenyszféra olyan zöld hidrogén technológiát hozzon létre, amely versenyképessé teszi...
Az Egyesült Államok kormánya még a tavalyi év során döntött közel 7 milliárd dollár szövetségi pénz elköltéséről, aminek a célja, hogy a versenyszféra olyan zöld hidrogén technológiát hozzon létre, amely versenyképessé teszi a gyártást és a tárolást a fosszilis megoldásokkal szemben. A mostani technológiák legnagyobb problémája ugyanis, hogy hatékonyságuk alacsony. Mind a termelés, mind a visszaalakítás árammá olyan veszteségekkel jár, ami gyakorlatilag jóval drágábbá teszi a CO2 mentes megoldást más, a fosszilis alapú előállításhoz képest.
A Hidrogén Tanács (Hydrogen Council) becslése szerint 2050-re a hidrogén nyújthatja a teljes felhasznált energiamennyiség 18%-át, ha a tervek jól sikerülnek. A legígéretesebb zöld technológiák elsősorban a stabil áramtermelésre épülnek. Ezért a tervek szerint leginkább nukleáris energiával lehetne egybekötni, nem feltétlenül megújuló energiával. Az USA-ban már több cég is foglakozik a fejlesztésekkel, többek között új megoldások és katalizátor anyagok kialakításával, amelyek csökkenthetik a víz bontásához igényelt energiát. Ezek a vállalkozások jellemzően magán cégek, tőzsdei jelenlét nélkül, de van egy-két olyan nyílt részvénytársaság, amely profitálhat szintén ebből a fejlődési irányból.
A Ballard Power Systems (BLDP) az egyik fő fejlesztője a PEM megoldásoknak, főleg a közlekedési szektornak kínálnak hidrogén alapú meghajtási és áramtermelési lehetőségeket, hasonlóan a Plug Powerhoz (PLUG). A Ballardhoz hasonlóan üzemanyag cellát gyárt a FuelCell Energy (FCEL), illetve a Bloom Energy Cooperation (BE), bár ezek a cégek statikus megoldásokat kínálnak, vagyis nem a járműipar, sokkal inkább az elektromos szolgáltató cégek lehetnek az ügyfelek. A hidrogén gazdaságból két globális piacvezető ipari gázgyártó vállalat, a Linde (LIN) és az Air Products and Chemicals (APD) is profitálhat. Végül érdemes kiemelni a nagy olajipari vállalatok közül a Shellt és a BP-t, mivel mindkét vállalat hosszú távú stratégiájának szerves része a hidrogén alapú gazdaság kiépítése.
a biztonságos befektetések
kedvelőinek.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek: Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében. A jelen dokumentumban foglaltak kizárólag a szerző személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Befektetési Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának