Magyar Telekom: A különadó és az emelkedő energiaköltségek megették a bevétel növekedését
A Magyar Telekom 2023 első negyedéves bevétele meghaladta a konszenzust, az EBITDA a piaci várakozások és a mi előrejelzéseink között volt, míg a nettó eredmény elmaradt a becslésektől.
A bevételek 12,5%-kal 195,9 milliárd forintra nőttek az előző év azonos időszakához képest, elsősorban a magasabb adat- és SMS-szolgáltatások, a magasabb vezetékes szélessávú bevételek, valamint a magasabb IT-bevételek következtében. A 14,5%-os infláció alapú díjkorrekció 2023. március 1-jén lépett életbe, ami hozzájárult a bevételnövekedéshez.
Az EBITDA 6,6%-kal 58,0 milliárd forintra csökkent 2023 első negyedévében az előző év azonos időszakához képest, mivel a közvetett költségek 44,7%-kal voltak magasabbak. A költségeket főleg az a magyarországi különadó, az energiaköltségek, a munkavállalói költségek és az egyéb költségekre nehezedő inflációs nyomás emelte. A különadó nélkül számított EBITDA 5,0%-kal volt magasabb, mint egy évvel korábban.
A nettó eredmény 10,5 milliárd forint volt, ami 43,0%-os csökkenést mutat az előző év azonos időszakához képest. A visszaesés elsősorban a lényegesen alacsonyabb pénzügyi eredménynek és az alacsonyabb EBITDA-nak volt betudható.
A spektrumlicencek nélkül számított FCF -10,7 milliárd forint volt, főként a magasabb kamat- és lízingfizetések, valamint a tavaly ilynekor elkönyvelt pozitív egyszeri tétél miatt. A spektrumlicencek nélkül számított CAPEX AL mérsékelten, 23,5 milliárd forintra nőtt. A nettó adósság/EBITDA 2,0x volt az időszak végén.
A Magyar Telekom megerősítette korábbi iránymutatását: a bevétel és az EBITDAaL 5-10%-kal nőhet 2023-ban, a korrigált nettó eredmény mérsékelt növekedést mutathat, míg az FCF 60 milliárd forint körül alakulhat.
A cég 2023. május 25-én tartja részvény-visszavásárlási aukcióját, melynek keretében maximum 14,6 milliárd forint összértékű saját részvényt kíván visszavásárolni.
Véleményünk: A magyarországi különadó nélkül számított 5,0%-os EBITDA-növekedés még mindig elmarad a bevételek 12,5%-os növekedésétől, a lényegesen magasabb közvetett költségek miatt. Az infláció alapú díjkorrekció már egy hónap alatt is éreztette hatását az ARPU alakulásában. A költséginflációs nyomás enyhülésére számítunk a jövőben, az áremelések működési eredményre gyakorolt torzító hatása miatt. Összességében semleges piaci reakcióra számítunk.
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.