Erste kommentár A ma reggel közzétett magyar inflációs adatban sincs köszönet. Na, nem csak azért, mert márciusban a várt 25 százalékkal szemben 25,2 százalékkal emelkedtek az árak, hanem azért se, mert a...
A ma reggel közzétett magyar inflációs adatban sincs köszönet. Na, nem csak azért, mert márciusban a várt 25 százalékkal szemben 25,2 százalékkal emelkedtek az árak, hanem azért se, mert a maginfláció az előző havi 25,2 százalékról 25,7 százalékra gyorsult. Ennek elsőleges oka a szolgáltatások áremelkedésének 13 százalékra való gyorsulása az előző havi 11,6-ról, miközben a többi termékcsoportnál alig volt csökkenés. Szembetűnő az élelmiszerárak inflációjának magas szinten való beragadása, hiszen a februári 43,3 százalék után márciusban 42,6 százalék volt az áremelkedés éves mértéke. A havi változás pedig 1,5 százalékos emelkedés, az előző havi 1,7 százalékkal szemben.
Habár azt vártuk, hogy a tavasz folyamán az árak még ragadósak maradnak, s csak lassan fog csökkenni az inflációs mutató, s ez is történik, mégis csalódást keltő az adat. Ugyanis nem csak arról van szó, hogy a maginfláció emelkedett, hanem arról is, hogy csúcsra ugrott. Pedig februárban már mintha ebben is megindult volna valamiféle csökkenés. Na, ezt most sikerült letörölni a térképről, s ez baj. Így maradhat a magas kamatszint, ami amúgy jót tesz a forint árfolyamának. S csak reménykedhetünk abban, hogy a hatalmas kiskereskedelmi forgalom csökkenés, ami a vártnál előbb következett be (s csak a COVID járvány első hullámában láthattunk hasonlót, de még a 2008-2009-es válságban sem történt ekkora visszaesés ilyen gyorsan) elhozza az árak fékeződését, hiszen a fizetőképes kereslet megszűnőben van. Méghozzá rekord sebességgel.
A részvénypiacon sem örülnek ennek az adatnak, de azért az árfolyamreakció moderált. A BUX kismértékben csökken, míg a DAX erőt gyűjt az újabb szinttámadáshoz a délelőtti órákban.
A hosszú hétvégéről visszatérő európai részvényindexek jellemzően 0,4-0,6%-os emelkedéssel indították tegnap a rövid hetet. A szektorok többsége emelkedett, főleg a nyersanyag szektor, míg a kommunikációs szolgáltatók stagnáltak, az egészségügyi szektor pedig enyhén csökkent.
A tengerentúlon nem volt egyértelmű irány. A Nasdaq 0,4%-ot csökkent, az S&P500 stagnált, a Dow 0,3%-ot emelkedett. A szektorok többsége viszont emelkedett, csak a kommunikációs szolgáltatók és az IT zárt mínuszban.
Ázsiában is vegyes a helyzet ma reggel. A Hang Seng 0,7%-ot csökken, a CSI300 stagnál, míg a Nikkei 0,6%-ot emelkedik.
A Richter 2023. április 11-én 5.500 darab saját részvényt vásárolt 8.020 forintos átlagáron.
Az első negyedévben 1,5%-kal 588 ezerre csökkentek a BMW eladásai az előző év azonos időszakához képest. Az USA értékesítés erősen alakult, miközben az EU-ban csökkenés tapasztalható, a kínai értékesítéseket pedig a bonyolult gazdasági helyzet hátráltatja.
Kedden az előző héthez hasonlóan rendkívül szűk sávban mozgott az EURHUF kurzusa, 375-376 magasságában. Ma napvilágot látott a márciusi inflációs adat, 25,2%-os volt a drágulás átlagos mértéke a múlt hónapban. Így vélhetően láthattuk a headline csúcsát, de az éves maginflációs index ismét emelkedett és 25,7%-ot tett ki a harmadik hónapban. A jegyzés érdemben nem reagált a közzétett adatra, továbbra is a tegnapi magasságban mozog.
A nemzetközi devizapiacon a hétfői nap pepitáját láthattuk azáltal, hogy az európai piacok is nyitva voltak újra: 1%-os dollárgyengülésnek lehettünk szemtanúi. A vártnál valamelyest jobban alakult a kiskereskedelmi forgalom az EU-ban februárban, ugyanakkor ez az adatrevíziónak is köszönhető volt, mivel a havi alapú változás megegyezett a konszenzussal. Ma a tengerentúlra figyelünk, magyar idő szerint délután publikálják az amerikai inflációs adatot. Az EURUSD kurzusa 1,093-nál várja a mai adatközlést.
A WTI 81,6, a Brent pedig hordónként 85,7 dolláros szinten forgott ma reggel a júniusi határidőre, míg az Uralt 66,7 dollárért kínálták azonnali leszállításra. Az olaj ára részben az API jelentésnek és a gyengülő dollárnak köszönhetően emelkedett. Az amerikai szénhidrogén szervezet szerint a múlt héten 1,4 millió hordóval csökkent a legnagyobb központban, Cushingban betárolt olajtartalék nagysága, míg a zöldhasú jelentősen veszített értékéből, ami szintén segítette az olaj áremelkedését. Az észak-iraki kormány és a központi kormány között továbbra is fennáll a feszültség, így a napi 400 ezer hordós, a Földközi-tenger irányába történő szállítások nem indultak meg. Az amerikai állami kutatóközpont, az EIA szerint jövőre is többletes lehet az olajpiac, mivel a kínálat meghaladhatja a keresletet. Az EIA szerint a kereslet lassulása a dízelpiacon érhető tetten leginkább, a dízel kereslete a lassuló gazdaság miatt visszaesett.
Az arany 2016 dollárig erősödött ma reggel. Az áremelkedés mögött főleg a gyengébb dollár áll, mivel a zöldhasú veszített értékéből a nemzetközi devizapiacokon. Az euróval szemben jelenleg 1,0920-as szint körül van a kurzus. Az USA-ban magyar idős szerint ma délután jelenik meg a márciusi fogyasztói inflációs adat, amire a piac 5,1%-os év/év alapú növekedést vár. A kisebb infláció kedvező lehet az aranyra nézve, mivel csökken a Fed-en a nyomás, hogy kamatot emeljen.
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.