Erste kommentár Brutális munkaerőpiaci adatok láttak napvilágot pénteken az USA-ban. Nem csak a munkanélküliségi ráta csökkent a decemberi 3,5 százalékról 3,4 százalékra januárban, miközben 3,6...
Brutális munkaerőpiaci adatok láttak napvilágot pénteken az USA-ban. Nem csak a munkanélküliségi ráta csökkent a decemberi 3,5 százalékról 3,4 százalékra januárban, miközben 3,6 százalékot vártak, hanem a foglalkoztatottak száma is növekedett. Nem is picit, a mért szegmensekben több mint duplájára. Mindeközben a piaci szereplők néhány nappal korábban, a Fed részéről már pozitív üzenetet hallhattak az infláció megfékezésével kapcsolatban. Vagyis a fő kép: csökkenő inflációs nyomás, erős, sőt erősödő munkaerőpiac. Ez pedig az álmoskönyvek szerint jót jelent. Ugyanakkor a részvénypiacon mást lehet látni. A profitok már nem növekednek, sőt számos cégnél visszaesést láthatunk, s ez a várakozások szerint így is marad az elkövetkező negyedévekben. Szóval valahogy mégsem olyan jó a dolog. S mivel a részvényárfolyamokat a profit kilátások és az ezt övező hozamkörnyezet határozza meg (alternatív költség), ezért a várhatóan magasan maradó hozamszint nem kedvez a részvényeknek, ami elsősorban a növekedési részvényeket érintheti. S ezt láthattuk is az elmúlt napokban, hiszen a hozamszint körüli várakozások csapkodása elsősorban a Nasdaq részvényeit rángatta.
Itthon viszont mélyrepülésbe fordult a kiskereskedelmi forgalom, és decemberben 3,9 százalékkal csökkent éves összehasonlításban. Az élelmiszerüzletekben 11 százalékkal csökkent a forgalom, míg a használtáru kereskedésekben 35 százalékos bővülés volt látható, miközben a ruházati és cipő üzletekben is 8,7 százalékos volt az emelkedés. Ez azért jól mutatja a lakosság árérzékenységét, pedig az élelmiszeren nehéz spórolni, de úgy látszik mégis csak sikerül. (kevesebbet dobunk ki) Szóval ami nagyon drágul azt nem vesszük, ami olcsó azt pedig igen. Apropó, az üzemanyag még növekedett 1,3 százalékkal, mivel csak hó közepétől jött a piaci ár, de valószínűleg januárban már itt is visszaesést fogunk látni.
A FTSE100 pénteken 1%-ot emelkedett, és ezzel új történelmi csúcson zárt. A STOXX Europe 600 index 20%-ot emelkedett a korábbi mélypontról, így bikapiacba lépett az index. Pénteken az Euro Stoxx50 0,4%-ot emelkedett, a DAX viszont 0,2%-ot csökkent. A szektorok többsége emelkedett Európában, amit az egészségügy és az energia vezetett. Leggyengébben az ingatlanszektor teljesített.
Csökkentek pénteken az amerikai részvénypiacok. A Dow 0,4%-ot, az S&P500 1%-ot, a Nasdaq 1,6%-ot esett. Kivétel nélkül minden szektor esett, de leginkább a nem alapvető-fogyasztási cikkek szektora.
Ázsiában is az eladók voltak többségben. A CSI300 1,4%-ot, a Hang Seng 2,1%-ot esett. Kivételt a Nikkei 0,7%-os emelkedése jelentett.
Azok után, hogy az utóbbi időben szinte csak a Tesla árcsökkentéseiről lehetett hallani, az elektromos autógyártó megemelte a Model Y városi terepjárójának árát. A Long Range típus 1.500 dollárral, a Performance 1.000 dollárral kerül többe, így előbbinek 55 ezer, utóbbinak pedig 58 ezer dollár az új ára. Az emelést azért léphette meg a Tesla, mert változik az amerikai kormány elektromosautó vásárlásra fordítható támogatása, és az most már bizonyos SUV-kra is felvehető. Így a fogyasztók számára összességében még olcsóbb is lesz a Model Y megvásárlása.
A gyengébb irányba korrigált a forint pénteken a megelőző napok erősödése után, amiben döntő szerepe volt a meglepetést hozó USA-beli munkapiaci adatok közzétételét követő dollárerősödésnek. Az EURHUF kurzusa a nyitó 386-ról zárásra 388,2-re emelkedett. A mai nyitásban lassan tovább gyengül a forint, s a kurzus közel van a 390-hez. A héten oldalazó mozgások jöhetnek, a piac kivárhat a pénteken esedékes januári inflációs statisztikák előtt.
A nemzetközi devizapiacokon óriási dollárerősödést hoztak a pénteki USA-beli munkapiaci adatok. A feszes munkapiac ugyanis nem támogatja a gyors monetáris enyhítést, és a tartósan magas dollárkamatok fontos támaszt jelentenek az amerikai devizának. Az EURUSD 1,091-ről zárásra 1,0795-re csökkent, ami 1,1%-os dollárerősödést jelentett az euróval szemben. A mai nyitásban is folytatódik a dollár erősödése, 1,077-nél jár az EURUSD kurzus.
Az áprilisi lejáratú WTI 74,3, a Brent 80,6 dollárra emelkedett ma reggel hordónként a pénteki 3%-os áresés után, míg az Ural jegyzése 53,6 dollár volt az európai piacokon. A múlt heti esés főleg a gyengülő gazdaságról szóló adatok miatt következett be, miközben az olajvilág Kínára figyel leginkább. Az ázsiai ország olajfogyasztás növekedése lehet a legfontosabb hajtóerő idén, a várt közel 2 millió hordós fogyasztásnövekedés fele jöhet innen. Ezt a becslést megerősítette Fatih Birol, az IEA vezetője és a kuvaiti olajminiszter is, mindketten Kínát jelölték meg a fő motornak. A világ leginkább erre a tényezőre figyel, az orosz olajtermékekre vonatkozó EU embargó hatása eltörpül e mögött.
Az arany 1.877 dollárig tudott emelkedni a pénteki nagy esést követően, amivel az arany háromheti mélypontra esett. A befektetők többsége 1.900 dollár alatt ismét vételi lehetőséget lát az aranyban, ami megfelelő eszköz lehet egy stagflációs időszakban. A dollár gyengülése is támaszt nyújthat, ha a Fed valóban lassítja a kamatemelések ütemét. A 10 éves dollár hozam 3,58%-ra nőtt, a dollár pedig erősödni tudott, az euróval szemben 1,078-as szinten áll jelenleg.
Higgy magadban és indíts Erste Future befektetést!

A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.