Erste kommentár Tegnap meglepte az MNB a piacokat azzal, hogy a kötelező tartalékrátát 5-ről 10 százalékra emeli április 1-től. Ezzel is tovább szűkíti a forint likviditást a piacon, amelyre a forint elég erőteljesen...
Tegnap meglepte az MNB a piacokat azzal, hogy a kötelező tartalékrátát 5-ről 10 százalékra emeli április 1-től. Ezzel is tovább szűkíti a forint likviditást a piacon, amelyre a forint elég erőteljesen reagált, s a valószínű EURHUF vételi pozíciók zárása miatt láthattunk is egy komolyabb forinterősödést. Ez a reggeli megingást követően kisebb mértékben, de folytatódni látszik. Ugyanakkor jogosan merül fel a kérdés, hogy miként hat ez a bankok eredményére. A duplázás azt jelenti, hogy további mintegy 1.500 milliárd forintot kell majd a bankoknak a kötelező tartalékba helyezniük április 1-től, amely valószínűleg akkor még 13 százalék lehet. Így ennyivel kevesebb pénz fog a most 18 százalékos gyors betéti rátában landolni. Ha az infláció az első negyedévben tetőzik, s az EU-s pénzek folyósításához is közelebb kerülünk a március 31-i határidővel, akkor a második negyedév során megindulhat a gyors betéti, napos tenderek kamatrátájának csökkentése, s talán valamikor a harmadik negyedévben össze is zárulhat az alapkamat és az e közötti rés. Ez pedig azt jelenti, hogy a tegnap bejelentett intézkedés valószínűleg nem nagyobb jövedelemkiesést jelent a bankok számára, mint 1.500 szorozva 0,05 per 4, azaz 18-19 milliárd forint. Ez pedig az OTP-re vetítve mintegy 3,5-4 milliárd forint jövedelemkiesését jelenthet az idei évben, ami részvényenként 15 forint körüli értéket ad, mint negatív hatást az értékelésben. Ez pedig azon túlmenően, hogy a napi volatilitási tartományon belül van, a szokásos eredmény várakozások körüli bizonytalanságon is belül van, azaz nem számottevő mérték, de nyilván egy újabb pici negatív hír.
A BUX és a DAX is kicsit csökken ma délelőtt, miközben az OTP a negatív nyitást követően enyhén tovább emelkedik, pedig mostanra megérkezett az elemzők által várt célárfolyamok tartományába.
Nem volt egyértelmű irány a tegnapi kereskedésben. A DAX 0,1%-ot, a FTSE100 0,4%-ot csökkent, az Euro Stoxx50 stagnált. De például az olasz vagy a spanyol tőzsdeindex 0,2-0,3%-ot emelkedett. A szektorok vegyesen teljesítettek. A pénzügyi szektor emelkedett leginkább, míg az energia teljesített leggyengébben.
Amerikában is inkább csak oldalaztak az indexek. A Nasdaq 0,3%-ot, az S&P 0,1%-ot csökkent, míg a Dow 0,3%-ot emelkedett. A szektorok itt is vegyesen szerepeltek. Az emelkedést az ipar vezette, míg leggyengébben a kommunikációs szolgáltatók teljesítettek.
A sanghaji és hongkongi tőzsde ma is zárva tartott. A Nikkei 0,4%-t emelkedett ma reggel.
A Microsoft vegyes negyedéves eredményekről adott számot tegnap tőzsdezárás után. A technológiai óriáscég korrigált nyeresége 2,32 dollár lett részvényenként a 2,30 dolláros várakozásokkal szemben. A bevétel 52,75 milliárd dollár volt, némileg elmaradva a Wall Street 52,93 milliárd dolláros várakozásától. "A számítástechnika következő nagy hulláma kezdődik, és a Microsoft felhőszolgáltatása a világ legfejlettebb mesterséges intelligencia modelljeit új számítástechnikai platformmá alakítja" - mondta Satya Nadella, a Microsoft elnök-vezérigazgatója. A nyilatkozat a ChatGPT-t készítő OpenAI-ba történő befektetésére utal. A Microsoft előrejelzése szerint a felhő üzletág éves bevételnövekedése a mostani közel 30%-ról 4-5 százalékponttal lassulni fog, amit negatívan fogadtak a befektetők, az árfolyam kisebb csökkenéssel reagált.
A Texas Instruments előző negyedéves bevétele 4,67 milliárd dollár lett, ami 3,4%-os visszaesést jelent éves összevetésben, de felülmúlja a 4,61 milliárdos várakozást. A nyereség is jobb lett a vártnál, a chipgyártó vállalat 2,13 dollár profitot termelt részvényenként, szemben az elemzők 1,97 dolláros becslésével, ám ez is alulmúlta az egy évvel ezelőtti 2,27 dolláros részvényenkénti nyereséget. "Ahogy vártuk, eredményeink a gyengébb keresletet tükrözik minden végpiacon, az autóipar kivételével" - mondta Rich Templeton vezérigazgató a vállalat eredményközleményében. A vezetőség 4,53 milliárd dollárról 4,17 milliárdra csökkentette az idei első negyedéves bevételi tervét.
Kedden gyengüléssel indított a forint az euró ellenében, ami főként az EURUSD kedvezőtlen irányú alakulásának volt betudható. Ennek eredményeként 397 felett is járt a magyar deviza. Ugyanakkor a délutáni jegybanki döntések nyomán szárnyakat kapott a forint, és három százalékot erősödött. A szigor fenntartása vonzóvá teszi a hazai fizetőeszközt, ami azonnal lecsapódott az EURHUF kurzus alakulásában is, ami 390 alatt zárt végül. Ehhez hasonlót utoljára tavaly júniusban láthattunk. Ma reggel továbbra is 390 alatt jár a jegyzés, kisebb korrekció nem kizárt a tegnapi nagy rally után.
A nemzetközi devizapiacokon tegnap enyhén tovább erősödött az euró a dollárral szemben. A hét további részében elsősorban a holnap esedékes negyedik negyedéves USA-beli GDP adatra figyelhet a devizapiac, ami várhatóan a növekedés lassulását mutatja majd. Az amerikai gazdaság lassulásától való félelmek és a Fed kamatvárakozások alakulása, illetve a szigorú EKB egyelőre relatíve gyengén tartja a dollárt.
A WTI nyersolaj határidős jegyzése valamivel 80 dollár/hordó felett mozgott ma reggel, a Brent pedig 86,3 dollárba került a tegnapi 2%-ot csökkenés után, mivel a kereslet élénkülésére vonatkozó reményeken felülkerekedtek a globális gazdasági lassulással kapcsolatos félelmek. Egy iparági jelentés szerint az amerikai nyersolajkészletek 3,38 millió hordóval nőttek a múlt héten, ami jóval meghaladja az 1,6 millió hordós növekedésre vonatkozó előrejelzéseket. A kereskedők figyelemmel kísérik az orosz szállításokat, mivel a jövő hónapban újabb nyugati szankciók és az orosz kőolajtermékekre vonatkozó árkorlátozások lépnek életbe. Az OPEC+-küldöttei kijelentették, a jövő heti ülésükön várhatóan az olajtermelés jelenlegi szinten tartását javasolják.
Az idei évben már 6% körüli emelkedésnél jár az arany árfolyama. A 9 havi csúcsról tegnap nem emelkedett tovább az árfolyam, enyhe megingás közepette 1.932 dollárra mérséklődött az árfolyam, annak ellenére is, hogy a dollár trendszerű gyengülése tegnap is tovább folytatódott.
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.