Erste kommentár A múlt héten tovább csökkentek a hozamok Magyarországon. A 10 éves 8,2 százalékra esett, ahol augusztus közepén járt utoljára, s azt is el lehet mondani, hogy gyakorlatilag ezen érték...
A múlt héten tovább csökkentek a hozamok Magyarországon. A 10 éves 8,2 százalékra esett, ahol augusztus közepén járt utoljára, s azt is el lehet mondani, hogy gyakorlatilag ezen érték körül oszcillált a nyári hónapokban. Az ősz folyamán a tovább emelkedő kamatemelési várakozásoknak köszönhetően egészen 10,76 százalékig emelkedett a hozam, ahonnan cirka egy hónap alatt jöttünk le a jelenlegi szintre. Ebben szerepet játszott az, hogy az MNB-nek a 18 százalékos egynapos tenderek bevezetésével sikerült helyreállítania a hitelességét, megmutatva azt, hogy ha szükséges, akkor felveszi a kesztyűt az árstabilitás elérése érdekében. Az elmúlt napokban tovább estek itthon a hozamok, miközben az USA-ban, vagy éppen Németországban már inkább stagnálást, hullámzó mozgást láthattunk. Ezt a bizalom erősödésének tudjuk be, ami annak ellenére jött, hogy a hírek folyamatosan a magyar támogatási pénzvesztésekről szólnak. Az Európai Parlament különösen aktív ebben a kérdésben, miközben már van egy kialkudott egyezség az EB és a magyar kormány között. Ehhez képest olyan nagy újdonsággal eddig még nem sikerült előrukkolniuk, hiszen az egyezség is tartalmaz olyan klauzulát, ami a jogállamiság folyamatos vizsgálatát (jelentés háromhavonta) tartalmazza. Viszont ezek az akciók arra biztosan jók, hogy bizonytalanságot hozzanak a piacra és negatívan hassanak a magyar eszközök értékeltségére. Ugyanakkor a magas aktivitást látva nem zárható ki, hogy lépéseiknek végül lesz valamilyen hatása akár az EB, akár december 6-án a pénzügyminiszterek döntésére. Így ez folyamatos kockázat, és lehet, hogy az is marad még egy jó darabig, hiszen bizonyos kérdésekben határidő halásztást is kaptunk az EB-től. Ugyanakkor a tárgyalások természeténél fogva relatíve kevés információval rendelkezünk a valós folyamatokról. Éppen csak azzal a kevéssel, amit – tipikusan – a jelentősebb határpontoknál megosztanak velünk.
Ma az új megbetegedések miatt negatív volt a hangulat Ázsiában, s az USA határidők is a negatív tartományban vannak. A DAX és a BUX is enyhe csökkenést mutat ma délelőtt.
Pénteken jó hangulat uralkodott az európai tőzsdéken. FTSE100 0,5%-ot, a DAX és az Euro Stoxx50 pedig 1,2%-ot emelkedett.
A tengerentúlon is mérsékelt emelkedés volt tapasztalható. A Dow 0,6%-os, az S&P 0,5%-os pluszban zárt, a Nasdaq stagnált. Az energiaszektor viszont kifejezetten rosszul teljesített.
Ázsiában csökkenés tapasztalható ma reggel. A CSI300 0,9%-ot, a Hang Seng pedig 2,2%-ot esett. A Nikkei kivételként 0,2%-ot emelkedett.
Bob Iger váltja Bob Chapeket a Disney vezérigazgatói posztján, miután a 2020-ban kinevezett CEO csalódást keltő eredménysorozatot produkált, és a vállalat árfolyama idén már több mint 40%-ot esett. Iger, aki több mint négy évtizedet töltött a Disney-nél, ebből 15 évet vezérigazgatóként, két évig tölti majd be a tisztséget.
A Tesla 321 ezer járművét kénytelen visszahívni a hátsó lámpát érintő probléma miatt. Ez már nem az első visszahívás az utóbbi időben, november elején 30 ezer autót hívtak vissza a légzsák működésével kapcsolatos lehetséges hiba miatt.
Péntekre valamelyest megnyugodtak a kedélyek a forintpiacon, az EURHUF kurzusa a kereskedési időszak végére már a hétfői nyitó szintet közelítette. A legközelebbi fontos esemény a forint szempontjából az MNB keddi kamatmeghatározó ülése lesz, ahol a monetáris szigor fennmaradására és a korábbi üzenetek megerősítésére számítunk. Az uniós ügyekben az előzőleg jelzett időpontoknál később, legkorábban jövő héten születhet döntés. Mindemellett az esetleges kimenettel kapcsolatos kiszivárogtatások és megszólalások ezen a héten is megmozgathatják az árfolyamot.
A nemzetközi devizapiacokon a múlt hét közepén fordult a széljárás és 1,04-nél erősödni kezdett a dollár. A Fed szigorú üzenetei úgy tűnik, jót tettek az amerikai devizának. Az Az EURUSD kurzus 1,026-on áll jelenleg. A héten a bizalmi indexekre és a nagy jegybankok jegyzőkönyveire lesz érdemes figyelni.
A WTI 79,7, a Brent típusú nyersolaj pedig 87,5 dollár/hordó volt ma reggel a januári leszállításra, míg az Ural jegyzésára 70,1 dollárig süllyedt azonnali szállításra. Az esés mögött a kínai lezárások állnak: a járvány újabb hullámát látjuk az ázsiai országban, aminek hatására több olajipari előrejelző cég is csökkentette várakozásait. A Goldman Sachs például 10 dollárral alacsonyabb, hordónként 100 dolláros északi-tengeri Brent nyersolajárat vár a negyedik negyedévre, mint a korábbi 110 dollár volt a becslésük. A hírek szerint a G7-es államok a héten készítik el az orosz olajra vonatkozó ársapka javaslatukat. A korábbi találgatások 40 és 60 dollár/hordó közötti maximált árról szóltak.
Az arany 1.742 dollárig esett ma reggel, miután a várakozások szerint a Fed agresszívabb kamatemeléseket hajthat végre. A múlt heti USA makrogazdasági adatok erős aktivitásra utaltak, aminek következtében 5% feletti irányadó kamat is kialakulhat. Az arany és az amerikai dollár pályája erősen korrelál egymással, az idei évben nagyon erős a kapcsolat. Az erősebb dollár is hozzájárult az elmúlt nap arany árcsökkenéséhez. A dollárt erősíti a jelentős kamatelőny a többi devizával szemben.
a biztonságos befektetések
kedvelőinek.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.