A mai jegybanki kamatdöntő ülés gyakorlatilag eseménytelen volt. Az irányadó kamat a piaci konszenzusnak megfelelően 13 százalékon maradt. A monetáris tanács állásfoglalása megerősítette, hogy az október 14-én bevezetett átmenetinek szánt szigorító monetáris politikai eszközöket mindaddig fenntartják, amíg kockázati megítélésünkben számottevő javulás nem következik be.
Virág Barnabás jegybanki alelnök sajtótájékoztatója a külső kockázati faktorok közül az orosz-ukrán háborút, az európai energiaválságot, illetve a vezető jegybankok szigorítási ciklusnak folytatását emelte ki. Belső kockázati tényezőnek számít a deficites folyó fizetési mérleg, valamint az Európai Uniós megállapodás hiánya.
A mai kamatdöntés talán legfontosabb üzenete az volt, hogy az október közepén bevezetett addicionális kamatfelár fokozatos mérséklésére csak akkor kerülhet sor, ha a kockázati megítélésben jelentős javulás következik be. A piaci stabilitás megőrzése a gyorsan változó kockázati környezetben elengedhetetlen az árstabilitás eléréséhez.
A jegybank tovább szeretné erősíteni a monetáris transzmissziós mechanizmust a swappiaci anomáliák mérséklésével.
A 18 százalékos kamatozású egynapos jegybanki betéti tenderek és 17 százalékos kamatozású egynapos swaptenderek folytatódnak, emellett az MNB kötelezettségvállalása a devizalikviditás közvetlen biztosítására az energiaimport kifizetése céljából csökkentheti a nyomást a devizapiacon. A jegybank közleménye hozzátette, hogy a hazai energiafogyasztás csökkenése és az energiaárak esése lehetővé teszi az egyensúly fenntartását a devizapiacokon úgy, hogy a korábban gondoltnál kevesebb devizalikviditást kell biztosítani. Az alacsonyabb energiaárak és az alacsonyabb fogyasztás segíti a fizetési mérleg egyenlegének javulását is, ami önmagában csökkenti a forint sérülékenységét.
A mai monetáris ülés nem hozott újdonságokat. A kamat-előrejelzéseink változatlanok maradtak: a rövid lejáratú kamatok várhatóan legalább az év végéig a mostani igen magas szinteken maradnak. A kockázati megítélés javulását az akkorra vélhetően érzékelhetőbbé váló inflációs fordulat, valamint az év végére várt pozitív fejlemények az uniós tárgyalások kapcsán hozhatják el.
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek: Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.