Az augusztusi ipari termelési és kiskereskedelmi forgalmi adatokat ma reggel tette közzé a KSH. Az ipari termelés volumene a munkanaphatással igazított adatok szerint augusztusban 9,3 százalékkal nőtt éves szinten. Havi szinten a termelés minimálisan, 0,1 százalékkal nőtt a szezonálisan és a munkanaphatással igazított adatok szerint. Nyolc hónap alatt 6,1 százalékkal nőtt a termelés.
A részleteket később teszi közzé a KSH, rövid kommentárjából egyelőre annyit tudtunk meg, hogy „a feldolgozóipari alágazatok többsége hozzájárult a termelés növekedéséhez. A járműgyártás kiugróan nőtt az alacsony bázishoz képest, de a számítógép, elektronikai, optikai termék, valamint az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása is jelentősen bővült.
A tavaly augusztusi alacsony bázisadatok tehát sokat hozzátettek ahhoz, hogy magas éves növekedési számot lássunk augusztusra. Kedvező, hogy havi szinten nem esett vissza az ipar, holott ez egy nyári hónapban még normál körülmények között sem számítana meglepőnek. Az üzleti bizalmi indexek egyébként augusztusig nem is mutattak különösebb lassulást, ami összhangban van az enyhe havi teljesítménynövekedéssel.
Az év hátralévő részére nézve azonban kevésbé kedvezőek a kilátások. Negatív jelzés lehet, hogy a PMI index szeptemberben hirtelen 50 pont alá süllyedt. Ráadásul a bázishatás októbertől már nem támogató, miközben az energiaárak emelkedése releváns plusz költségoldali nyomást jelenthet. A döntően megváltozott környezethez való alkalmazkodás óriási kihívást jelenthet az ágazat számára az elkövetkező hónapokban.
A kiskereskedelmi forgalom növekedése tovább lassult augusztusban, az éves index már csak 2,4 százalékos volt. Bár az év első felében a magas bérkiáramlás és a fiskális transzferek támogatták a forgalom látványos bővülését, az augusztusi adatokon már jól látszik, hogy ezek a hatások kezdenek elenyészni, miközben a háztartások rendelkezésre álló jövedeleméből egyre többet harap ki a még mindig gyorsuló infláció. Az extrém magas élelmiszerinfláció egyértelműen látszik ezen termékek eladásának éves volumencsökkenésén. Az adatok a fogyasztás jelentős lassulását jelzik az év második felére.
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek: Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.