Erste kommentár Tegnap kora délutánig egészen jól teljesítettek a magyar eszközök. Aztán jöttek az orosz hírek, na meg felkeltek a kamatemeléstől félő amerikaiak, s vége lett a kis külön utunknak....
Tegnap kora délutánig egészen jól teljesítettek a magyar eszközök. Aztán jöttek az orosz hírek, na meg felkeltek a kamatemeléstől félő amerikaiak, s vége lett a kis külön utunknak. Végül a BUX nagyobbat esett, mint a DAX, s az újra emelkedésnek induló földgáz ár, na meg egyéb dolgok sem kímélték a forintot. Putyin a részleges mozgósítás bevezetésével ugyan elismeri, hogy kezd kifogyni az erőforrásokból, ugyanakkor a bizonytalanságot is növeli, hiszen új alapokra helyezi a háborút, amelynek az is része, hogy a megszállt területeket – egy rögtönzött népszavazás után – orosz területként kezeli. Ez persze fából vaskarika. Sokan félnek, hogy akár atomfegyvert is bevethet, hiszen a népszavazás után már orosz területen folyna a háború. Azt gondoljuk, hogy továbbra sem fog atomfegyvert bevetni, nem fog elmenni a falig. Pláne amiatt, mert az orosz haderő valójában egyre gyengébb. A háború elején 3.300 harckocsival rendelkeztek, míg mostanra a mértékadó információk alapján már csak 2.300-zal, az ukránok szerint pedig 1.300-zal. Egy biztos, az orosz oldalon is jelentősek a technikai és emberi veszteségek is. Egy másik fontos dolog, hogy most mintegy 300 ezer katonát mozgósít Oroszország, ami a mi olvasatunkban inkább azt sugallja, hogy Putyin nem akarja nagyon rombolni a népszerűségét otthon, s van egy másik olvasata is. Nevezetesen, minél több munkaképes embert küldök a frontra, annál jobban rombolom a gazdasági teljesítményemet. Ez is jól mutatja, hogy ez inkább a vég kezdete, mintsem valami más. De még egyszer hangsúlyozzuk, hogy egy ilyen helyzetben sok kimenet lehet, azaz a bizonytalanság most inkább növekszik.
Így a kőolaj és földgáz ára is emelkedik. Az emelkedő energiaárak pedig megint „szegény” forinton csapódnak le, tegnap délután óta. Mindeközben a részvénypiaci szereplők előre rettegnek a Fed esti döntésétől, ahol 75 bázispontos kamatemelés a 3,0-3,25 százalékos sávba borítékolható, de a 100 bázispont sem zárható ki. Így talán egy 75 bázispontos emelésre jönne valami megnyugvás, de a dot-plot és az elnök beszéde is számítani fog. Szóval van izgalom és bizonytalanság. Így talán nem meglepő, hogy a DAX és a BUX is lefelé tendál a ma délelőtti kereskedésben.
A FTSE100 0,6%-ot, az Euro Stoxx50 0,9%-ot, a DAX pedig 1%-ot csökkent tegnap. Minden szektor esett Európában, a legnagyobb esést az ingatlan szektor szenvedte el az európai hozam emelkedések hatására.
Amerikában a Nasdaq, a Dow és az S&P is 1% körüli mínuszt mutatott. A tengerentúlon is minden szektor esett, de főleg az ingatlanszektor.
Ázsiában sem volt jó a hangulat. A CSI300 0,3%-ot, a Hang Seng 0,9%-ot, míg a Nikkei 1,2%-ot esett.
Az első napon máris 9,4 milliárd eurónyi vételi ajánlat gyűlt össze a Porsche részvénykibocsátás során. Ezzel a 76,5-82,5 eurós sáv tetején is sikeresnek ígérkezik a részvények jegyzése. A következő lépés a korábban csökkentett értékesítési sáv felemelése lehet, de az is elképzelhető, hogy megemelik az értékesítendő mennyiséget.
A Commerzbank vezérigazgatója szerint továbbra is reális az idei 1 milliárd eurós profitcél. Ez egyébként megfelel az elemzői előrejelzéseknek is. A bank továbbra is az eredmény 30%-át tervezi kifizetni osztalékként.
Irodai dolgozókat bocsátana el a Gap és a Boeing is. A ruhagyártó a nyereségesség visszaesése miatt küzd, és a hatékonyabb működés érdekében nagyjából 500 munkavállalójától válik meg. A repülőgépgyártó pedig 150 könyvelőjének inthet búcsút, helyettük inkább a mérnököknek fizetnék ki a felszabaduló bértömeget.
Tegnap végig 400 alatt tudott maradni a magyar deviza az euróval szemben. Néhány perc erejéig 397 alatt is járt a jegyzés, de délután a dollár szárnyalása visszafordította a menetet, és 400-on zárt a kurzus. Ma reggel is elég hektikus a piac, nagy ugrások mellett további gyengülést láttunk eddig, 402-nél jegyzik az EURHUF devizapárt.
Kedden a nyitó 1,002-es szintről, főként a délutáni órákban elég erőteljes szárnyalásba kezdett a dollár az euró ellenében a nemzetközi devizapiacon. Ennek hátterében az állhat, hogy a tegnap közzétett augusztusi adatok szerint masszív havi növekedést mutattak a megkezdett házépítések, ami a kereslet erősségét jelzi, így szigorúbb lépést vetíthet előre. Mindemellett a várakozások döntő többségében továbbra is 75 pontos emelésre számítanak, és inkább az eggyel későbbi szigorítás lehet várakozáson felüli, jelen állás szerint további 75 pont a korábban előrevetített 50 helyett. Reggel további 0,5 százalékos dollárugrást tapasztalhattunk, ami főként a Putyin által elrendelt mozgósítással magyarázható.
A Brent 92,5 dollárra, a WTI pedig 85,1 dollárra nőtt ma reggel hordónként a novemberi határidőre, míg az Ural árjegyzése 70,7 dollár volt azonnali leszállításra. Az emelkedést Vlagyimir Putyin döntése okozta, mely szerint Oroszország részleges hadkötelezettséget vezet be, ami az ukrán háború további elmélyüléséhez vezet. A lépés miatt feszültség mutatkozhat a világ nyersolaj piacán is, mivel a nyugati államok további szankciókkal sújthatják az orosz olajexportot. Az API jelentése szerint 1 millió hordóval nőtt az Egyesült Államok nyersolaj tartaléka a múlt héten. A piacon erős a spekuláció, hogy Kína a független finomítóinak nagyobb mennyiségű export kvótát ad-e. Ha ez bekövetkezik, akkor a kínai olajkereslet napi 2-2,5 millió hordóval is nőhet, a világban pedig enyhülhet a dízel hiány. A kínai hatóságok egyelőre vonakodnak a lépéstől.
Az arany 1.670 dollár volt ma reggel. A Fed magyar idő szerint ma délután dönt a kamatok mértékéről. A piac 75 bázispontos emelést vár, de a 100 bázispont sem kizárt. A dollár erősödött a spekulációra, az euróval szemben már jóval paritás alatt van a kurzus. A 10 éves állampapír hozam pedig 3,55%-ra erősödött. A magasabb kamatok negatívan hatnak a hozamot nem fizető arany megítélésére.
a biztonságos befektetések
kedvelőinek.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.