Erste kommentár Kicsit ellentmondásos adat jelent meg ma. A munkanap hatásokkal kiigazított ipari termelés meglepetésre 6,6 százalékkal emelkedett júliusban év per év alapon, miközben a várakozás 2,8...
Kicsit ellentmondásos adat jelent meg ma. A munkanap hatásokkal kiigazított ipari termelés meglepetésre 6,6 százalékkal emelkedett júliusban év per év alapon, miközben a várakozás 2,8 százalék volt. Sőt, ez a növekedés még gyorsulást is jelent a júniusi 4,8 százalék után. Mindeközben az MNB nagy frekvenciájú gazdasági indikátora alapján a harmadik negyedév első hat hetében a magyar gazdaság jelentős romláson ment keresztül. Az indikátorokból becsült GDP növekedés a korábbi 6 százalékos értékről 0,4 százalékra esett. Igaz, az indikátor csak egy becslést ad, de az elmúlt három év adatai alapján a becslés 1-1,5 százalékpontos hibahatárral dolgozik, s talán egy picit többször becsüli alá a teljesítményt. Mindenesetre a most megjelent adat azt sugallja, hogy talán mégsem állt még annyira földbe a magyar gazdaság, mint elsőre tűnt. Ugyanakkor a környező feltételek azóta még szigorúbbak lettek, hiszen az igaz, hogy pl. a földgáz ára júniusban kezdett el emelkedni, de mostanában kezd egyre fájóbbá válni, mind az árszint, mind a várható növekvő felhasználás tekintetében.
Mindent összevetve továbbra is aggódunk. Pláne annak fényében, hogy a hozamok tovább emelkednek, akárcsak a kamatemelési várakozások a jegybankok részéről. Jelenleg a piaci árazások már közelítik a 4 százalékos kamatcsúcsvárakozást a Fed esetében, ami a jövő év márciusában jöhet el. Ez pedig már a „régi szép időket”, azaz a 2008-2009-es váláság előtti időket idéző kamatkörnyezetet közelítő érték.
Az elmúlt évtizedekben az emberiség megtanulta kezelni a válságokat, s ennek lehetett örülni. Most viszont olyan dologgal állunk szemben, amire többé-kevésbé tudjuk a megoldást, de nem tudunk olyan gyorsan válaszolni, mint ahogy kellene. Mint amikor fékezünk, hogy ne menjünk a másik kocsiba, de tudjuk, hogy sajnos a súrlódási erő nem elég, hogy megállítsa a kocsit. Így egy végtelennek tűnő időpillanatig szemléljük tehetetlenül azt, hogy végül bekövetkezik a baleset.
Ma reggel a DAX és az európai piacok lefelé vették az irányt, relatíve kismértékű csökkenéssel, miközben a BUX meglepő erőt mutat, s enyhén emelkedik. Ez különben elsősorban az OTP emelkedésének tudható be.
A FTSE100 0,2%-ot, az Euro Stoxx30 0,3%-ot, a DAX pedig 0,9%-ot emelkedett tegnap. A szektorok többsége emelkedett, főként a nyersanyag és a nem alapvető fogyasztási cikkek szektora. Ugyanakkor a közműszektor és az energiaszektor is gyengén teljesített.
Ezzel szemben Amerikában estek az indexek. Az S&P 0,4%-ot, a Dow 0,6%-ot, a Nasdaq 0,7%-ot csökkent. A tengerentúlon az ingatlan és a közműszektor vezette az emelkedést. A legnagyobb csökkenés az energia és a kommunikációs cégeknél volt tapasztalható.
Ázsiában is az eladók dominálnak ma reggel. A CSI300 0,1%-ot, a Nikkei 0,8%-ot, a Hang Seng pedig 1,8%-ot esett.
A Lufthansának sikerült megállapodnia a pilótákat tömörítő szakszervezettel, így a tervezett kétnapos sztrájkra mégsem kerül sor. A légitársaság nem hozta nyilvánosságra a bérmegállapodás részleteit.
Egyértelmű trend nélkül folyik a kereskedés a forintpiacon. Tegnap összességében kisebb forinterősödés következett be az euróval szemben, a nyitó 404,4-ről 403,7-re csökkent az EURHUF devizapár. A kurzus mindvégig 400 felett tartózkodott. A mai nyitásban kisebb forinterősödés mutatkozik, az árfolyam elindulni látszik a 400 irányába. Kivárás látható a piacon, s a gázpiaci fejlemények vannak továbbra is a befektetői fókuszban.
A nemzetközi devizapiacon összességében enyhén tovább gyengült az euró tegnap, az EURUSD devizapár továbbra is bőven a paritás alatt van. Kivárás jöhet ma az EKB holnapi kamatdöntése előtt, amire a határidős kamatügyletek kétharmad eséllyel áraznak 75 bázispontos emelést.
A WTI 85,5, a Brent 91,9 dollárra süllyedt ma reggel a novemberi határidőre, miközben az Ural jegyzésára 73,1 dollár volt azonnali leszállításra. Az esés elsősorban a recessziós félelmek miatt következett be, miközben a dollár mindenkori maximális árfolyamát érte el más devizákkal szemben. A nyersanyagok mellett a részvények is gyengén szerepeltek. A befektetők szerint a magasabb kamatok, a kínai zéró Covid stratégia és a geopolitikai konfliktusok egyaránt a kockázatok növekedése felé mutatnak. Az olajat az sem támasztotta meg, hogy a várakozások szerint a következő OPEC+ ülésen a szaúdi vélemény diadalmaskodhat, mely szerint minimális mértékben csökkentheti a kartell a kínálatot. Az amerikai kőolaj termék árak is esnek, a benzin már 80 napja lefelé tartó sávban mozog.
Az arany 1.698 dollárig esett ma reggel, vagyis a kritikus 1.700 dolláros szint körül mozog. Tegnap a dollár mindenkori maximum értékére erősödött a többi devizával szemben, mivel a kamatok tovább nőttek. A 10 éves dollár hozam 3,35% volt. Várható, hogy a Fed után az EKB is kamatot emel. Az USA-ban egyébként továbbra is relatíve erős makrogazdasági adatok láttak napvilágot, például az új hitelszerződések száma, vagy a szolgáltatási szektor aktivitása javult. Ezek a hírek azt mutatják, hogy a magasabb kamatemelési várakozások ellenére jól pörög a gazdaság, vagyis a szereplők elviselik a magasabb dollárkamatokat.
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.