Erste kommentár A briteknél 40 éves mélypontra esett a fogyasztói bizalom a -44 pontos értékével a júniusi -41 pontot követően. Egyre csúnyábban fest a szigetország gazdasága. A fogyasztók egyre nehezebben...
A briteknél 40 éves mélypontra esett a fogyasztói bizalom a -44 pontos értékével a júniusi -41 pontot követően. Egyre csúnyábban fest a szigetország gazdasága. A fogyasztók egyre nehezebben tudják kifizetni a megugró árak mellett a megélhetési költségeket. Ebben a megugró energiaárak elsődleges szerepet játszanak, de komoly tovagyűrűző hatása is van a dolognak. A vasutasok már szinte állandóan sztrájkolnak, miközben mától a metró munkások is sztrájkba léptek. Hát ez sem éppen a fogyasztói bizalmat építő fejlemény.
A németeknél a Bloomberg adatai szerint gyakorlatilag új történelmi csúcsra szaladt az ipari termelői árindex. Németországban 1977-től a múlt év közepéig soha nem növekedtek 10 százaléknál nagyobb mértékben a termelői árak. Azóta viszont megállás nélkül egyre magasabb értékeket üt az index, gyakorlatilag párhuzamosan az energia, azon belül is a földgáz árak emelkedésével. A ma reggeli adat júliusra már 37,2 százalékot mutat év per év alapon. Ugyanakkor jönnek jó hírek is. Egyesek a minap már látták az egyik LNG terminált hordozó hajót Hamburg kikötőjében. Ez, meg egy másik az év végéig áll üzembe, hogy az „olcsó” amerikai, na meg közel-keleti gázt, mintegy 12,5 milliárd köbméter per év mértékben beszállíthassa a kontinensre. A másik jó hír, hogy a meginduló esőzések hatására helyreállhat a Rajnán a szállítás, ami viszont visszaesést hozhat a földgáz árában is. Sőt az időjárás fordulása a mégis üzemben maradó atomerőművek (meg a többit is, mert ott is kell hűtés) termelését is segíti. S ez igaz Magyarországra is. S akkor ne feledkezzünk el a tegnapi hírről sem, hogy hárommillió hordó gázolaj szállítmány indult el az öböltérségből Európa felé. Szóval valami megindult, s az ilyen folyamtok általában gyorsulni szoktak. Ezzel nem azt mondjuk, hogy az idei téllel kapcsolatban nyugodtak lehetünk, de úgy tűnik, hogy Európa mindent megtesz azért, hogy elkerülje a nagyobb bajt. Na de az árak emelkedésének fordulására egyelőre ezek a lágy indikációink vannak, a nagyot növekvő termelői árak pedig nyilván tovább fogják tolni felfelé az inflációt.
Ma is nyári lagymatag kerekedést láthatunk enyhe csökkenéssel a DAX és a BUX indexben is. A DAX esetében különben éppen most érkezett az eladási jelzés a dinamikus indikátorban.
Megenyhült a hangulat tegnap ez európai tőzsdéken, a DAX 0,5%-ot emelkedett, az FTSE100 0,4%-kal, az Euro Stoxx50 pedig 0,6%-kal került feljebb.
Amerikában változatosan alakult a nap, de végül pozitívban zártak a tőzsdék. A Dow 0,1%-ot, az S&P500 és a Nasdaq 0,2%-ot emelkedett. Jól teljesítettek a chipgyártók és energiaszektor.
A Nikkei ma reggel nem mozdult el érdemben tegnaphoz képest. Kínában folytatódik az lejtmenet, a Hang Seng index 0,2%-ot csökkent, a CSI300 pedig 0,6%-ot.
A Bloomberg értesülése szerint ismét megpróbálna belépni a szerver mikrocsipek piacára az alapvetően okostelefonokra fókuszáló Qualcomm. Az Amazon AWS, mint az egyik legnagyobb szerver csip felvásárló már egyeztet is a céggel egy esetleges üzlettel kapcsolatban. A mikrocsip-gyártó célja, hogy diverzifikáltabb portfólióval rendelkezzen.
Tegnap összességében további forintgyengülést láttunk: az EURHUF devizapár a nyitó 403,5-ről zárásra 406,2-re emelkedett. A mai nyitásban sincs fordulat, hiszen a kurzus már 407 felett tartózkodik. Az MNB nem emelt tegnap az egyhetes betét kamatán, azonban a hazai deviza gyengélkedése sokkal inkább a tartósan magas világpiaci energiaáraknak tudható be, melyek mind az egyensúlyi pozíciónkat, mind a növekedési kilátásainkat érdemben rontják.
A nemzetközi devizapiacon tegnap összességében közel 1%-ot erősödött a dollár az euróval szemben. Az EURUSD kurzusa egyre közelebb kerül a paritáshoz, jelenleg 1,0086-on áll. A devizapár mozgása továbbra is a piacnak az energia krízissel kapcsolatos aggodalmait tükrözik leginkább, egyre inkább nő az európai recesszió valószínűsége az árak elszállása és az ellátási zavarok nyomán.
A WTI 89,4, a Brent 95,9 dollár/hordó volt ma reggel az ázsiai kereskedésben az októberi leszállításra, míg az Ural azonnali ára 77,5 dollárt tett ki. A héten a fő mozgatóerő a recessziós félelem volt, miután Kína júliusi gazdasági adatai negatív meglepetést okoztak és az ország olajkereslete is a 2020. márciusi szint alá esett. Az alacsonyabb benzinárak ugyanakkor segítették az USA szénhidrogén keresletének helyreállását, ismét napi 9 millió hordó volt a benzinfogyasztás az Egyesült Államokban. A Fed részéről vegyes üzenetek érkeztek a soron következő kamatemeléssel kapcsolatban. A piac az iráni hírekre is figyel, mivel a perzsa ország közelebb jutott a nyugattal való megegyezéshez, legalábbis többen ezt erősítették meg. Az európai energiaellátást illetően továbbra is nagy a bizonytalanság, a folyók alacsony vízszintje a logisztikában és az áramtermelésben is komoly gondokat okoz.
Az arany 1.754 dollárig esett ma reggel. Az amerikai jegybank bizonytalan, hogy a szeptemberi ülésen 50 vagy 75 bázispontos emelés legyen. A kormányzók közül a st. louisi James Bullard inkább a 75 bázispont felé hajlik, de a kansasi Esther George sokkal óvatosabb. A héten megjelent új munkanélküliek száma adat csökkenő tendenciát mutatott, ami inkább a nagyobb szigorítás felé terelheti a döntéshozókat. A hírekre a dollár is erősödött, ami gyengítette a nemesfém jegyzését. Az euróval szemben ismét közel került a paritás. A szakértők szerint az arany lejtmenetbe kapcsolhat addig, amíg nem látszik világosan, hogy hol lesz az amerikai dollár kamatok csúcsa.
Higgy magadban és indíts Erste Future befektetést!

A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.