Öt nagy kínai óriáscég egyszerre jelentette be kivonulási szándékát az amerikai tőzsdékről, miután csak nem akar megszületni a két ország között a megállapodás arról, hogy az USA hatóságai miként ellenőrizhetik a kínai cégek – és főként az állami érdekeltségű társaságok – mérlegeit. Ha nem lesz megegyezés mintegy 300 cég hagyhatja el az amerikai piacot.
Közel húsz éve nem sikerül dűlőre jutnia az USA-nak és Kínának arról, milyen feltételekkel nyerhetnének bepillantást a tengerentúli hatóságok az amerikai tőzsdén jegyzett távol-keleti cégek könyvelésébe. Ezért aztán egyre inkább fenyeget az a 2020-ban – a demokraták és a republikánusok egységes támogatásával - elfogadott befektetővédelmi törvény, amely szerint 2024-től ki kell tiltani az amerikai piacokról azokat a cégeket, amelyek nem adnak hozzáférést az ellenőröknek. Kína (és Hongkong) márpedig nemzetbiztonsági okokra hivatkozva nem engedélyezi az ellenőrzést az állami tulajdonú cégeknél, és ugyan a határidő korábban eléggé távolinak tűnt a megegyezésre, most a 2024-es dátum egyre közeleg.
Ebben a helyzetben jelentette be szépen sorban egymás után öt kínai állami óriásvállalat, a PetroChina és China Petroleum & Chemical Corporation, a China Life Insurance, a Sinopec Shanghai Petrochemical és Aluminum Corporation of China, hogy otthagyják az amerikai tőzsdét. Miután voltak már találgatások arról, hogy a tárgyalások egyik megoldása lehet, ha a legérzékenyebbnek mondott cégek önként otthagyják a tőzsdét, egyes elemzők ezt akár bíztató jelnek is tekinthetik.
„Ezek az állami tulajdonú vállalatok stratégiai ágazatokban működnek, és olyan adatok birtokában is lehetnek, amelyekhez a kínai kormány nem szívesen adna hozzáférést külföldi szabályozó hatóságok számára” – magyarázta a Bloombergnek Redmond Wong, a Saxo Markets stratégája. A Bloomberg becslése szerint mintegy 300 – összesen 2,4 billió dollár piaci értéket képviselő - vállalat lehet érintett az ügyben, köztük a China Life, a PetroChina, a China Petroleum & Chemical, az Alibaba Group Holding Ltd. és a Baidu Inc. Az egyelőre nem világos, hogy a tőzsdei kivezetés miként zajlik majd, ahogyan az is kérdés mindez milyen hatással lesz a még folyó tárgyalásokra.
A hírügynökség megkeresésére az amerikai tőzsdefelügyelet (a SEC) nem kívánt reagálni. Az ellenőrző hatóság, a Public Company Accounting Oversight Board (PCAOB) elnöke, Erica Williams mindenesetre korábban úgy nyilatkozott: az önkéntes kivezetés nem tarthatja vissza szervezetét a vizsgálatoktól. A PCAOB ellenőrzési felhatalmazása utólagos, vagyis a szervezet ellenőrei a kivezetést követően is kérhetnek be papírokat a cégektől – tette világossá, hangsúlyozva: „ha egy cég úgy dönt, kivonul az idén a tőzsdéről, az nekem mindegy, mert tudnom kell, hogy tavaly követett-e el szabálytalanságot”.
A hírügynökség megkeresésére az amerikai tőzsdefelügyelet (a SEC) nem kívánt reagálni. Az ellenőrző hatóság, a Public Company Accounting Oversight Board (PCAOB) elnöke, Erica Williams mindenesetre korábban úgy nyilatkozott: az önkéntes kivezetés nem tarthatja vissza szervezetét a vizsgálatoktól. A PCAOB ellenőrzési felhatalmazása utólagos, vagyis a szervezet ellenőrei a kivezetést követően is kérhetnek be papírokat a cégektől – tette világossá, hangsúlyozva: „függetlenül attól, ha egy cég úgy dönt, hogy kivonul idén a tőzsdéről, nekem tudnom kell, hogy tavaly követett-e el szabálytalanságot”.
A bejegyzésben foglaltak kizárólag az író személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Bank Hungary Zrt., az Erste Befektetési Zrt. vagy az Erste Alapkezelő Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának. A bejegyzés tartalma nem minősül befektetési ajánlatnak, ajánlattételi felhívásnak, befektetési tanácsadásnak vagy adótanácsadásnak.
Címlapkép: Getty Images
a biztonságos befektetések
kedvelőinek.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek: Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.