Erste kommentár A rezsicsökkentés hosszú évek óta a magyar politikai élet egyik kulcseleme, amiért foggal körömmel küzd a magyar kormány. Az idén elszálló világpiaci energiaárak viszont mostanra...
A rezsicsökkentés hosszú évek óta a magyar politikai élet egyik kulcseleme, amiért foggal körömmel küzd a magyar kormány. Az idén elszálló világpiaci energiaárak viszont mostanra fenntarthatatlanná tették a rendszert, óriási költségvetési hiányt okozva, és a magas fogyasztás támogatásán keresztül jelentősen hozzájárulva a külkereskedelmi mérleg hiányhoz. Nem véletlen, hogy az EURHUF és az energiaárak, főként a gázár közti együtt mozgás felerősödött az elmúlt időszakban, és a gázárak megugrását egyre gyakrabban megéreztük a forint árfolyamában is. Közgazdaságilag igencsak szűkségszerű volt a változtatás, amit tegnap meg is lépett a kormány. Augusztustól csak az átlagos áram és gázfelhasználásig jár a rezsicsökkentett energiaár, az e fölötti felhasználást piaci áron kell a lakossági fogyasztóknak megfizetni. A tegnapi bejelentés szerint a háztartások háromnegyede átlag alatt fogyaszt, ami alátámasztja, amit amúgy is sejteni lehetett, hogy rendkívül egyenlőtlen, statisztikailag nézve ferde a lakosság felhasználása. Becslésünk szerint a változtatással a jelenlegi energiaárak mellett több száz milliárd forintos költségvetési megtakarítást hajtott végre a kormány, és egyúttal a további árváltozásokból eredő kockázatok egy részétől is megszabadult. Jelen gazdasági környezetben ez szükségszerű lépés, és önmagában is segíthet a gazdasági bizalom megerősítésében illetve az EURHUF árfolyam magára találásában. Az igazán örvendetes viszont az lenne, ha azok a fogyasztók, akik mostantól a piaci árral szembesülnek elkezdenék csökkenteni fogyasztásukat, mert akkor nem csak a költségvetés helyzete, de az alacsonyabb energiaimport igényen keresztül a külkereskedelmi mérlegünk is javulna, ami legalább olyan fontos lenne, mint a költségvetés rendbetétele. Erre pedig minden esély megvan, mert a piaci ár az áram esetében 6-7-szerese, gáz esetében pedig 8-9-szerese a rezsicsökkentett hatósági árnak, bár az energiaárra rárakodó egyéb, fix tételek miatt a tényleges áremelés azért ennél kisebb lesz. Ekkora árváltozáshoz pedig már szokott alkalmazkodni a kereslet is.
A héten valójában óriási kiigazításokat jelentett be a kormány. Kezdve a minisztériumi zárolásokkal, a beruházások visszafogásával, a KATA adóforma megváltoztatásával járó effektív adóemeléssel, és most a rezsicsökkentés megváltoztatásával. Ezeket összeadva sok százmilliárdos, talán már ezer milliárd fölötti kiigazítás látható, amire egyelőre, némileg méltánytalanul, de nem reagáltak még a pénzpiacok, élükön a forint árfolyamával.
A FTSE100 0,7%-ot, az Euro Stoxx50 1%-ot, a DAX 1,2%-ot csökkent tegnap. A szektorok többsége esett, leginkább a pénzügyi szektor. Halvány növekedést az energiaszektor és az ingatlan szektor tudott felmutatni.
A vártnál magasabb amerikai inflációs adat után még tovább erősödtek az amerikai kamatemelési várakozások. Már a 100 bázispontos emelés is elfogadható lépésnek tűnik. Erre pedig negatívan reagáltak az indexek. A Nasdaq 0,2%-ot, az S&P 0,5%-ot, a Dow pedig 0,7%-ot csökkent. A szektorok többsége esett, leginkább az ipar, miközben az alapvető fogyasztási cikkek gyártói stagnáltak, a nem-alapvető fogyasztási cikkek szektora pedig emelkedett.
Ázsiában jobb a hangulat. A Hang Seng 0,2%-ot csökkent, de a CSI300 0,2%-ot a Nikkei pedig 0,8%-ot emelkedett ma reggel.
Az OTP 400 millió euró össznévértékű, „zöld” kötvényeket bocsátott ki. A 3 éves futamidejű, 2 év után visszahívható Senior Preferred kötvényekre a kibocsátó az első 2 évben fix 5,500% kamatot fizet, évente egyszer. A 3. évben a negyedéves kamat a kibocsátási hozamfelár (426,5 bázispont) és a 3 havi EURIBOR ráta összegeként kerül kiszámításra. A kötvényeket a S&P Ratings hitelminősítő ’BBB’, míg a Scope Ratings hitelminősítő ’BBB+’ minősítéssel látta el.
Augusztus végéig újabb 2.000 járatát törli a Lufthansa csoport a munkaerőhiány és a folyamatos fennakadások miatt. Ezzel együtt már közel 6.000 járat törlésére kényszerült a cégcsoport. A munkaerőhiány miatti járattörlések miatt sokkal gyengébb a szektor felpattanása, mint arra korábban a kereslet alapján számítani lehetett.
A Netflix egy olcsóbb, reklámokkal támogatott új előfizetés bevezetését tervezi év végétől, melyhez a Microsoft-ot választotta technológiai és értékesítési partnernek. Ez kulcsfontosságú lépés az előfizetők visszaszerzésében és a bevételek növelésében. A Netflix szerint a Microsoft képes lesz minden hirdetési igényüket rugalmasan és gyorsan kielégíteni, valamint erős adatvédelmet kínálni. A tech cég 10 milliárd dolláros, reklámok által generált bevételre tett szert előző évben. A hír hatására a Netflix részvényei 1.2%-ot emelkedtek a tegnapi kereskedés során.
Nem tér vissza a Teslához alkotói szabadságáról Andrej Karpathy, aki az autógyártó önvezető részlegének vezetője volt. A cég önvezető csoportjában még júniusban volt egy nagyobb elbocsátás sorozat, amikor bezárták kaliforniai egységüket.
Szerdán 408 körül ébredt a forint az euróval szemben, majd a nap folyamán egészen 411 közelébe gyengült. Ebben szerepet játszhatott egy brüsszeli jogállamisági jelentés, melyben két pozitívum mellett számtalan aggályt soroltak fel. Ma is 410 felett kezdi a napot a kurzus. Az MNB nem változtatott ma az egyhetes betéti kamaton, így az maradt 9,75%, amire a forint egyelőre gyengüléssel reagál.
A nemzetközi devizapiacon szerdán is 1,000 közelében forgott a dollár az euró ellenében. Végül fél 3 után, a vártnál magasabbra szökő amerikai inflációs adat adta meg a kegyelemdöfést a kurzusnak, beállt a napok óta várt paritás a két deviza között. Ma is kicsivel e szint fölött kezdődött a kereskedés.
A WTI 93,4, a Brent 99,1 dollár volt ma reggel a szeptemberi határidőre. A befektetők továbbra is az inflációs és a recessziós félelmek miatt adták el olajat. Az USA benzinkereslete napi 8,06 millió hordó volt a múlt héten, ami alatta van a 2020-as adatoknak. A magas árak ugyanis negatívan hatnak a keresletre, míg az ország gazdaságai aktivitása láthatóan lassul. A nyersolaj készlet 3,25 millió hordóval nőtt a múlt héten. A piac figyeli Joe Biden szaúdi útját is. Az amerikai elnök rendezni szeretné a politikai ellentéteket a két ország között. A kínai járványadatok tovább romlanak, Sanghajban ugyan javulnak a számok, de több más régióban is fellángolni látszik a covid.
Az arany 1.718 dollár volt ma reggel. A piac aggódik az erős dollár miatt, miután a tegnapi amerikai inflációs adat magasabb lett a vártnál. A 9,1%-os év/év fogyasztói infláció az elmúlt 40 év legmagasabb értéke. A piacon már 100 bázispontos emelést várnak a Fed-től, mivel a jegybank szerint csak agresszív lépésekkel lehet megfogni a szárnyaló inflációt. A jegybank legközelebb július 26-27-én tart kamatdöntő ülést.
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.