Erste kommentár Ma reggel az egyhetes betéti rátát 2 százalékponttal 9,75 százalékra emelte a jegybank. A jelentős kamatemelésre már tegnap este figyelmeztette a piacot a jegybank alelnöke, Virág Barnabás, de azért...
Ma reggel az egyhetes betéti rátát 2 százalékponttal 9,75 százalékra emelte a jegybank. A jelentős kamatemelésre már tegnap este figyelmeztette a piacot a jegybank alelnöke, Virág Barnabás, de azért a piaci szereplők kételkedtek ilyen mértékű emelésben. Ennek ellenére a forint a jelentős kamatemelésre a tegnapi jelzést követően látott erősödésen túl már nem mutatott érdemi – csak átmeneti – reakciót. Az euró-forint swap piacon továbbra is nagy a feszültség. A kamattartalom tovább növekedett, és egyéves távon már a 13 százalékot közelíti. Rövidebb perióduson sem sokkal jobb a helyzet, hiszen gyakorlatilag minden időintervallumon 10 százalék fölötti hozamokkal találkozhatunk. Vagyis a mostani kamatemelés is csak arra volt elég, hogy a rövid hozam a swap piaci implikált kamatok alsó élét nyaldossa. Mindeközben az egyéves hozam 8, a 10 éves pedig 8,8 százalékon áll. Azaz a két piac továbbra is jelentősen eltér árazásban egymástól. Pedig a ma megjelent külkereskedelmi mérlegünk meglepetésre 135 millió eurós többletet mutatott a várt 467 milliós deficittel szemben. Ez az export jelentős bővülésének köszönhető, annak ellenére, hogy az energiaárak továbbra is magasak. A tavaly év közepén kezdődött erőteljes energiaáremelkedés óta különben nem volt pozitív a külkereskedelem egyenlege, s így ez igazán jó hír. Persze azt, hogy fordulat állt-e be esetleg a külkereskedelmi folyamatokban, még az elkövetkező hónapok adatai fogják megmutatni, de talán már bizakodhatunk. Mindenesetre a FX swap piaci „szárazság” továbbra is furcsa ennek az adatnak a fényében. Amíg ez fennáll, addig a forint valószínűleg nem tud komolyabban erősödni. Ahhoz, hogy a spekulánsok a forint mellett tegyék le a voksukat, a swap piaci implikált kamatoknak jelentősen csökkennie kellene. Azaz pl. az exportőrök részéről meg kellene jelennie a forint iránti keresletnek.
A DAX ma reggel is emelkedik, azaz fenntartja a technikai ellenállásról indult fordulatot. A BUX viszont gyengén viselkedik, stagnál.
Európában jó hangulatban telt a kereskedés tegnap. A FTSE100 1,2%-ot, a DAX 1,6%-ot emelkedett, az Euro Stoxx 50 pedig 1,9%-os pluszban zárta a napot.
Gyenge kezdés után sikerült feljebb kapaszkodniuk az amerikai indexeknek, és végül pozitívban tudtak zárni. Az S&P 500 és a Nasdaq is 0,4%-ot emelkedett, a Dow Jones pedig 0,2%-ot.
Ázsia is emelkedéssel nyitott ma reggel. A Nikkei 1,5%-ot, a CSI300 0,4%-ot, a Hang Seng 0,1%-ot emelkedett.
A New York-i választottbíróság (International Center for Settlement of Investment Disputes (ICSID)) kimondta, hogy Horvátország vesztegetéssel kapcsolatos állításai megalapozatlanok. A MOL 1 milliárd dolláros követelése ellenére Horvátországnak 236 millió dollárt kell fizetnie a MOL-nak a gázkereskedelemből származó veszteségek fedezésére. Véleményünk szerint: Ez kb. 120 forint, ami nem volt beárazva. Ugyanakkor kétségeink vannak afelől, hogy a MOL mikor és hogyan kapja meg ezt a pénzt a horvát kormánytól.
A jegybank egy időre felfüggesztette a Waberer’s átvételének jóváhagyási folyamatát, míg a BDPST Equity és az MHB Optimum (21%-os részesedés) közötti tranzakció jóváhagyását a biztosítási felügyeleti testület befejezi.
A Merck és a Seagen előrehaladott egyeztetéseket folytat az onkológiai biotechnológiai vállalat megvételéről. A tranzakció értéke 40 milliárd dollár lehet, ami részvényenként több, mint 200 dollárt jelent, írja a Wall Street Journal. A tranzakciót július 28-a, a Merck negyedéves gyorsjelentése előtt le szeretnék zárni, de a hírek szerint egyelőre nincs garancia az egyezségre.
Új biztonsági eszközt vezetett be iPhone, Ipad és Mac készülékeire az Apple, melynek lényege a célzott kibertámadások kivédése lenne. Az egyik ilyen a „Lockdown Mode”, amit kifejezetten azon keveseknek terveztek, akik közéletben betöltött szerepük miatt komoly támadások célpontjai lehetnek.
Nagyobb kijelzővel, hosszabb akkumulátor idővel és fémtokkal látná el a következő okosóráját az Apple, ezzel kedvezve az extrémsportot űzőknek. A új modellel együtt várható még a 8. szériás és SE modellek megújult változatának piacra dobása is, melyek méreteiket tekintve nem változnak. A cég rendszerint szeptemberben jelenti be új modelljeit, így idén is ekkor számíthatunk részletes információra az új órákról, továbbá négy új iPhone modellről.
7%-ot emelkedett a Bed Bath & Beyond a zárás utáni kereskedésben, ugyanis a tőzsdefelügyeletnek küldött jelentés alapján jelentősen bevásárolt a részvényből az új vezérigazgató, illetve két másik igazgató is. Az üzletlánc még múlt héten tette közzé nagyon gyenge negyedéves jelentését, melynek hatására meg is váltak a korábbi vezérigazgatótól. A három vezető összesen 70 ezer részvényt vásárolt, ezzel azt az üzenetet küldve a piac számára, hogy bíznak a cég sikereiben.
10.300 járatát törli a British Airways a nyári menetrendből személyzet hiányra hivatkozva. Ezzel már összesen 13%-ra nőtt az április-októberi időszakban törölt járatok aránya. A járattörlés szinte kivétel nélkül a rövidebb utakat érinti.
A Total még márciusban kijelentette, hogy felhagy az összes oroszországi tevékenységével, melynek utolsó elemeként a Kharyaga projektben lévő 20%-os részesedésétől válik meg. A vevő a Zarubezhneft olajipari vállalat. A projekt tavaly átlagosan napi 31 ezer hordót termelt.
A Samsung előzetes becslése szerint a második negyedéves üzemi eredmény 14 ezer milliárd won (10,7 milliárd dollár), a bevétel pedig 77 ezer milliárd won (59 milliárd dollár) volt. Az egy évvel korábbi időszakhoz képest a működési nyereség 11%-kal, az értékesítés pedig 21%-kal nőtt. A növekedés ellenére az elemzők szerint a nyersanyagok és a logisztika emelkedő árai a vártnál jobban rontották a Samsung működési árrését, a csökkenő kereslet pedig gyengébb harmadik negyedévet eredményezhet.
Csúcsokat dönt a forint, sajnos negatív értelemben. Tegnap a nyitó 407 körüli szintekről egészen 413-ig gyengült a magyar deviza a nap folyamán. A svájci frank és az amerikai dollár is bőven 400 fölé került szerdán. A dollár szárnyalása és a továbbra is rossz befektetői hangulat sem kedvez a napokban. Délután megszólalt Virág Barnabás és határozott lépest ígért mára, melynek hatására 410 alá kúszott be a forint. Ma délelőtt az MNB válaszul 200 bázispontos rendkívüli kamatemelést hajtott végre az egyhetes betéti rátán. A bejelentésre instant 407-ig erősödött a magyar deviza az euró ellenében, de ez tiszavirág életűnek bizonyult, mivel ismét 410 felett vagyunk.
A nemzetközi devizapiacon nincs megállás, tovább szárnyalt a dollár. A nyitáskori 1,026-os szintekről 1,017-ig csökkent az EURUSD, amivel bő húszéves csúcsokat döntött meg az amerikai deviza. Bár ma reggel eddig 1,2-nél látszik stabilizálódni a kurzus, egyre közelebb van a paritás, ami nagyon rossz hír az Eurózóna gazdaságainak a megemelkedett import-energiár környezetben.
A WTI nyersolaj augusztusi határidős ára ma reggel hordónként 99 dollár volt, a Brent pedig 101,2 dollár. A fokozódó aggodalmak, miszerint a fenyegető recesszió visszafogja az energia iránti keresletet, lejjebb nyomták az olajárakat, annak ellenére, hogy a jelek szerint a globális piacon továbbra is szűkös a kínálat. Ez igazolja a Citigroup elemzőinek meglátását, miszerint az olajár enyhébb gazdasági visszaesésre is negatívan reagál, annak ellenére, hogy a kereslet csak a legsúlyosabb recesszióban csökken. Az American Petroleum Institute arról számolt be, hogy az amerikai nyersolajkészletek 3,8 millió hordóval nőttek a múlt héten, szemben az 1,1 millió hordós csökkenésre vonatkozó várakozásokkal. Norvégiában kormányzati beavatkozás hatására beszüntették a sztrájkot a gáz-és olajipari dolgozók.
Tegnap újabb, közel 2%-os esés volt az arany árfolyamában, és legmélyebb pontján 1.734 dollár volt egy uncia arany ára. Ma reggelre valamelyest erősödött a nemesfém, a délelőtti órákban 1.743 dolláros árfolyamon kereskednek az arannyal. Tegnap elsősorban a Fed kamatdöntő ülésének jegyzőkönyve (ami rendkívül határozott hangot ütött meg az infláció letörését illetően) nyomta lefelé az aranyat, ugyanis ez még magasabb dollárhozamot okoz. Jelenleg nagyon úgy néz ki, hogy a recessziós félelmek ellenére, ilyen magas hozamkörnyezetben a befektetők dollárban kívánják tartani megtakarításaikat, mintsem aranyban. A kurzus technikailag a túladott tartományba esett az RSI mutató alapján, azonban egy korrekció esetén is szinte borítékolható, hogy sorozatban negyedik vesztes hete felé tart az arany. A pénteken megjelenő munkaerőpiaci adatok érdekesek lehetnek a piac számára, ugyanis hatással lehetnek a Fed döntéseire, s így a hozamkörnyezetre is.
a biztonságos befektetések
kedvelőinek.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.