Magyarország kihagyásával is bevezetheti a globális minimumadót az EU Az EKB felügyeleti szárnya akár azt is kérheti a bankoktól, hogy a tőkehelyzet tervezésénél egy meglehetősen negatív szcenáriót tételezzenek fel, ami a...
Az EKB felügyeleti szárnya akár azt is kérheti a bankoktól, hogy a tőkehelyzet tervezésénél egy meglehetősen negatív szcenáriót tételezzenek fel, ami a gázembargót és a recessziót is tartalmazza. Erről jövő héten dönthet a felügyelet. A negatív forgatókönyv használata kedvezőtlenül befolyásolhatja a bankok osztalékfizető és saját részvény vásárlási képességét. Másrészt jól mutatja, hogy milyen kockázatokat lát az Európai Központi Bank.
A svéd jegybank a várakozásoknak megfelelően 50 bázisponttal 0,75%-ra emelte tegnap az alapkamatot. A kommunikáció alapján a jövő év elejére 2% közelébe emelhetik az alapkamatot.
A francia pénzügyminiszter szerint az EU Magyarország kihagyásával is bevezetheti a globális minimumadót. Erre az EU 329-es cikkelye adna lehetőséget. Ebben az esetben a többi tagország úgy vezetné be a minimumadót, hogy az Magyarország számára nem lenne kötelező érvényű. Ezt a lehetőséget azonban rendkívül ritkán használja az EU, mivel rombolja az unió egységét.
Ma 11 órakor jelenik meg a júniusi, előzetes eurózónás inflációs adat. A várakozások alapján a korábbi 8,1%-ról 8,5%-ra gyorsulhatott az infláció, de a tagállamok által az elmúlt napokban közzétett inflációs adatok alapján reális kockázatnak tűnik, hogy az infláció a várt fölött alakul az Eurózónában.
A recessziós félelmek növekedésével nagyon belevettek az amerikai állampapírokba, melynek következtében ismét 3% alá csúszott a 10 éves hozam. Az amerikai jegybankárok nagyon határozottnak tűnnek az infláció letörését illetően, és kijelentéseik alapján kevésbé félnek a recessziótól, mint a növekvő áraktól.
Egyre inkább a gazdaság lassulásának irányába mutatnak a különböző makroadatok. Májusban már egyértelmű csökkenés volt az inflációval kiigazított lakossági költekezésben (idén először), amit a cégek is megéreztek. Ez nem csak a romló beszerzési menedzser-indexekben mutatkozott meg, hanem a cégek előrejelzéseiben is. Ez meglátszik a Morgan Stanley előrejelzésében is, mely évesített 0,3%-os GDP növekedéssel számol a második negyedévben a korábban becsült 2% helyett, az atlantai Fed pedig már 1%-os lassulásra számít a negyedéves mérést illetően.
A Covid-korlátozások enyhítése megtette a hatását Kínában, a Caixin feldolgozóipari beszerzési menedzser indexe 2022 júniusában 51,7-re emelkedett a májusi 48,1-ről, felülmúlva az 50,1-es várakozást. A legutóbbi adat szerint a gyári tevékenység először nőtt február óta. Mind az új megrendelések, mind a külföldi értékesítés visszatért a bővülés irányába, és a vásárlási aktivitás is emelkedett. A szállítási idők 2 év óta először rövidültek, mivel a logisztikai problémák enyhültek.
Hszi Csin-ping kínai elnök előtt tette le esküjét Hongkong új vezetője ma, a városállam kínai uralmának 25 éves évfordulóján. Hszi megvédte a demokráciapárti mozgalom leverését, és azt mondta, hogy Hongkongnak a gazdasági fejlődésre kell összpontosítania. John Lee, a frissen beiktatott vezető szerint az ázsiai pénzügyi központ erősebb jogrendszerrel került ki az elmúlt évek "törvénytelen" tüntetéseiből.
A japán feldolgozóipari beszerzési menedzser index 2022 júniusában 52,7-re csökkent az egy hónappal korábbi 53,3 után. Az adat megegyezik a várakozásokkal. Bár ez a legalacsonyabb érték négy hónapja, mégis tovább folytatódott a gyári tevékenység 17 hónapja tartó bővülése.
A japán munkanélküliségi ráta 2,6 százalékra nőtt 2022 májusában, miközben a piaci konszenzus az áprilisi 2,5%-kal megegyező értékre számított. Egy évvel korábban 3% volt a munkanélküliségi ráta.
Negatív hangulat uralkodott ma reggel az amerikai és az európai határidős piacokon is.
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.