Oroszország megint rubelben fizet A korábbi híreknek megfelelően Németországban elrendelték a gázvészhelyzeti terv második riasztási szintjét. Ez önmagában egyelőre inkább figyelemfelhívó...
A korábbi híreknek megfelelően Németországban elrendelték a gázvészhelyzeti terv második riasztási szintjét. Ez önmagában egyelőre inkább figyelemfelhívó szándékkal bír, de ez alapján a közeljövőben konkrét intézkedések is várhatók, úgy, mint a szénerőművek újraindítása a gázfelhasználás csökkentése érdekében, vagy a megemelkedett árak teljes és gyors áthárítása a fogyasztókra. Viszont a kettes szinten még nincs mennyiségi korlátozás, arra csak a harmadik szinten kerül sor. A németek fő aggodalma, hogy már most is kevesebb orosz gáz érkezik Németországba, ráadásul július 11-tól tervezett karbantartás miatt 10 napra leáll az Északi Áramlat, és tartanak tőle, hogy a karbantartást követően valamiféle mondvacsinált indokkal az oroszok nem fogják újraindítani a gázszállításokat.
Újabb trükkös megoldáshoz folyamadott Oroszország a dollárkötvények kamatfizetésénél. A 2027 és 2047-es lejáratú dollárkötvények kamatát orosz rubelben és az orosz elszámolóházon keresztül fizetik ki. A rubelben fizetés egyébként sem engedélyezett ennél a kötvénysorozatnál, ráadásul a szankciók miatt a külföldi befektetők hozzá sem férnek a pénzhez, és az sem vigasztalja őket, hogy egyedileg nevesített számlákon, dollárhoz indexálva írják jóvá nekik az összeget. Oroszország egyszer már próbálkozott rubelben teljesíteni a kamatfizetést, ami csődeseménynek minősült volna, de akkor 30 napon belül korrigálták a történteket és dollárban rendezték a kamatfizetést. Így a mostani konstrukcióval sem tekinthető megoldottnak a helyzet, ráadásul ami igazán sürgető lenne, az a májusi esedékesség kifizetése, ami a szankciók miatt már fennakadt a nemzetközi elszámolási rendszereken, és aminek türelmi időszaka vasárnap jár le. Ezekről a kifizetésekről viszont egyelőre nem hallani.
A tegnap megjelent német és eurózónás beszerzési menedzser indexek a vártnál nagyobb mértékben csökkentek.
A norvég jegybank a piacokat meglepve 50 bázisponttal emelt az alapkamaton, és augusztusban újabb 50 bázispontos lépés várható tőle, így 1,5%-ra emelkedhet az alapkamat. A török jegybank ugyanakkor a várakozásoknak megfelelően 14%-on tartotta az alapkamatot.
Peter Kazimir, az EKB szlovák jegybankára szerint a következő 12 hónapban 200 bázispont fölötti kamatemelés várható, és 1,5-2% között lehet egy év múlva az alapkamat az infláció visszaszorítása érdekében. Ez nagyjából megfelel az aktuális piaci árazásoknak, melyek jövő májusig 200 bázispontos emelést áraznak.
Ukrajna és Moldova hivatalosan is megkapta is az EU tagjelölti státuszt. A tényleges tagságig azonban hosszú évek telhetnek el.
A Pershing Square alapkezelő alapítója, Bill Ackman szerint az infláció és az inflációs várakozások kontrollálatlanok. Véleménye alapján Jerome Powell nem kommunikál érthetően, és a piac mindig túl enyhének értékeli nyilatkozatait, amit a kollégáinak kell később kiigazítani.
Enyhült a piac várakozása a Fed kamatemeléseivel kapcsolatban. Míg múlt hét végén még további 200 bázispontos emelést áraztak a határidős ügyletek, addig most már „csak” 177 bázispontot. A következő, júliusi ülésen továbbra is a júniusival megegyező „történelmi” mértékű döntést várnak a befektetők a központ banktól.
A SocGen elemzői szerint az S&P 500 index akár további 24%-kal is eshet januári csúcsához képest. Ez idén összesen 40%-os esést jelentene, mire elérni a mélypontot.
Japánban az éves inflációs ráta 2022 májusában 2,5% volt, ami nem jelent változást az áprilisi 7 és fél éves csúcshoz képest, és összhangban van a piaci konszenzussal. Ez volt a kilencedik egymást követő hónap, amikor a fogyasztói árak emelkedtek, és az élelmiszer-infláció több mint 7 éve a legmagasabbra ugrott (4,1%, szemben az áprilisi 4%-kal). A maginfláció májusban 2,1%-kal nőtt év/év alapon, ami szintén megegyezik az áprilisi adattal és a várakozásokkal. A jegybank inflációs célja 2%, de a magasabb adat ellenére továbbra sem tervezik a monetáris szigorítást szemben a nagyobb jegybankokkal.
A májusi szolgáltatóipari termelői árindex az előző hónaphoz hasonlóan 1,8%-kal, az 1,7%-os konszenzusnál kissé nagyobb mértékben emelkedett éves szinten Japánban.
Pluszban voltak ma reggel a fő amerikai és európai határidős indexek is.
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.