Erste kommentár Pénteken jelent meg az amerikai inflációs adat, amiben nem volt köszönet. Az energiaárak emelkedése ugyan a korábbi 50 százalék környékéről 34,6 százalékra lassult, de az...
Pénteken jelent meg az amerikai inflációs adat, amiben nem volt köszönet. Az energiaárak emelkedése ugyan a korábbi 50 százalék környékéről 34,6 százalékra lassult, de az élelmiszerárak emelkedése tovább gyorsult, s most már az USA-ban is kétszámjegyű. 10,1 százalék volt az éves növekedés májusban, így az inflációs mutató 8,3-ról 8,6 százalékra emelkedett. Bár a maginfláció 6,2 százalékról 6 százalékra csökkent, ennek ellenére igen pesszimista volt a hangulat, s már több döntéshozó is arról beszél, hogy a magas infláció miatt nem lesz elkerülhető a gazdaság recesszióba való süllyedése. Szóval most arra számít a piac, hogy egyelőre marad az agresszív kamatemelés, és akár a 75 bázispont is szóba kerülhet a nyár folyamán, és az eddigi idénre várt 200 bázispontos kamatemelés 250 bázispontra emelkedett.
Itthon az OMV leállása miatt fel kell szabadítani a tartalékokból. A 18 millió liter benzin, ami az OMV rendelkezésére áll, a stratégiai tartalék 6 százaléka, és a dízel esetében is nagyjából a tartalék 6 százalékáról beszélhetünk, miközben a tartalékok fele kőolaj. Azaz a 94 napra elegendő stratégiai tartalék mintegy 3 százalékáról beszélhetünk. Ugyanakkor ez a tartalék a február végi 100 napról „normál” üzletmenetben csökkent 94 napra április végéig, vagyis egyelőre még nem vészes a helyzet, de azért nem árt aggódni egy picit. Azért valószínűleg a fő autózási szezonban, nyáron biztosan nem maradunk üzemanyag nélkül, s ha minden jól megy, az OMV is képes lesz újraindítani a termelést egy-két héten belül.
Ma újabb csökkenéssel kezdetük a napot. A DAX közelíti a technikai ellenállásszintet 13.450 pontnál. A BUX is esik. Az OTP megint nagyon megütötték, így most a korábbi lokális mélyponttal küzd az árfolyam.
A vártnál magasabb pénteki amerikai inflációs adatra felerősödtek a kamatemelési várakozások, ami kockázatkerülést indított el a befektetők körében.
A FTSE 2,1%-ot, a DAX 3,1%-ot, az Euro Stoxx50 3,4%-ot csökkent. Minden szektor esett, de főleg az IT szektor. A menedékeszköz keresést jól szemlélteti, hogy a legjobban teljesítő szektorok az alapvető fogyasztási cikkek és az egészségügy volt.
Amerikában is hasonló mértékű csökkenést tapasztalhattunk. A Dow 2,7%-ot, az S&P 2,9%-ot, a Nasdaq 3,5%-ot esett. Itt is a defenzív szektorok tartották viszonylag jól magukat, de kismértékben még ezek is csökkentek. A legrosszabbul a nem alapvető fogyasztási cikkek szektora és az IT teljesített.
Ázsiára is átragadt a negatív hangulat. A CSI300 1,6%-ot, a Nikkei 3%-ot, a Hang Seng 3,4%-ot esett.
Nagyobb marzsú termékekkel, például saját és több ismert márkás ruházattal illetve bútorokkal javítana idei teljesítményén a Walmart. Az óriás-üzletlánc célja, hogy a hűtőszekrények mellett a ruhásszekrényeket és a nappalijukat is náluk töltsék fel a fogyasztók. Jövőre már több száz bolt termékkínálatát szélesítenék ezen fogyasztási cikkekkel.
Pénteken ismét közel állt a történelmi mélyponthoz a forint az euróval szemben, de 399,5-nél visszafordult a kurzus, és végül 397,5 körül zárt. A dollár erősödése is jelentős ellenszél volt a forintnak. Az amerikai devizával szemben összejött a historikus adat, 378,4-en zárt az USDHUF jegyzése. Elég nehéz helyzetben van a forint, az uniós konfliktusok oldódása hozhatna komolyabb enyhülést. A hétfőt is gyengüléssel kezdte a hazai deviza, 398 felső harmadában mozog a kurzus.
A nemzetközi devizapiacokon a vártnál lényegesen magasabb inflációs adat egészen 1,05-ig erősítette a dollárt az euróval szemben. Ma reggel tovább szárnyalt az amerikai deviza: jelenleg 1,048-nál áll a kurzus a szerdai döntés előtt.
A WTI 118,6 dollár volt a júliusi határidőre, míg a Brent és az Ural azonnali leszállítási ára 131,3, illetve 97,8 dollár volt hordónként. Az árak kismértékben csökkentek, miután Kínából kedvezőtlen hírek érkeztek a Covid járvánnyal kapcsolatban. Pekingben fertőzési gócot találtak pénteken, míg Sanghajban a hatóságok hét körzetet lezártak és tömegesen tesztelték az ott lakókat. Szintén olajár csökkentő hír volt a pénteki USA inflációs adat: a 8,6%-os év/éves májusi fogyasztói pénzromlás 40 éves csúcsot jelent. A Fed várhatóan agresszívan fogja emelni a kamatokat, ami visszavetheti a gazdasági növekedést. Ez pedig az olajkeresletre is kihat negatívan.
Az arany 1.863 dollár volt ma reggel. Az árfolyam pénteken nagyot ugrott, mivel a várthoz képest magasabb USA fogyasztói inflációs adat megrettentette a befektetőket. A 10 éves dollár hozam 3,2%-ra emelkedett, a részvénypiacon nagy esés következett be. A befektetők a nemesfémbe menekültek, azonban a magasabb kamatszint miatt ezen a téren is óvatosabbakká váltak. A jegybank a héten ül össze, az 50 bázispontos kamatemelés biztos, de az sem elképzelhetetlen, hogy a Fed kénytelen lesz nagyobb lépésekben gondolkodni.
a biztonságos befektetések
kedvelőinek.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.