Erste kommentár Vegyes érzéseink vannak. Miközben fordulat bontakozik ki az orosz-ukrán háborúban, addig nyersanyag-, műtrágya- vagy gabona fronton továbbra is aggódhatunk. Ez pedig komoly kihatással van a gazdasági...
Vegyes érzéseink vannak. Miközben fordulat bontakozik ki az orosz-ukrán háborúban, addig nyersanyag-, műtrágya- vagy gabona fronton továbbra is aggódhatunk. Ez pedig komoly kihatással van a gazdasági kilátásokra. Valószínűleg a magas kőolaj és földgáz áraknak is betudható, na meg a szükségnek, hogy az oroszok ugyan kísérleteznek a nyugati egység megbontásával a gázszállítások körüli ötleteléssel, de a végén mégis visszavonulót fújnak, és megelégednek azzal, ha a Gazprom banknál vezette számlára folyik be a továbbra is kemény valuta. A hosszan fennálló magas árak pedig tovább rombolják a gazdasági kilátásokat. Az árak visszarendeződésének valószínűsége továbbra is kicsi. Vagyis nem marad más, mint a termelékenység fokozása, amiben ugrásszerű javulásra lenne szükség. Ahhoz viszont beruházások kellenek, új technológiák, ami szintén nem megy egyik pillanatról a másikra. Ez pedig azt mutatja, hogy a gazdaság egy átmeneti állapotba kerül, és az új egyensúly néhány, jó esetben 1-2 éves távon alakulhat ki. Addig komoly feszültségek lesznek az inflációban, a gazdasági növekedésben és számos iparágban is. Addig is szurkoljunk a gyors átmenetnek, s nézzük meg, hogy mi mit tehetünk ezért!
A DAX oldalazik, miközben a rövid indikátorok enyhén túladottá váltak. Így talán a jövő hét elején jöhet egy kis emelkedés. Itthon a tegnapi negyedéves zárás miatt igencsak beleadtak a Richter-OTP párosba, ezek ma próbálnak magukhoz térni. Így a BUX emelkedik.
A FTSE100 0,8%-ot, a DAX 1,3%-ot, az Euro Stoxx 50 pedig 1,4%-ot esett tegnap. Egyedül a közműszektor tudott minimális emelkedést felmutatni.
A Dow, az S&P és a Nasdaq index egyaránt 1,5-1,6%-kal csökkent tegnap. Az összes szektor csökkenéssel fejezte be a napot. Az első negyedévet a Nasdaq100 9%-os, az S&P500 5%-os eséssel zárta, mindkettő a leggyengébb negyedéves teljesítmény az elmúlt 12 hónap során.
Ma reggel összességében Ázsiában is borús volt a kép, bár a CSI300 index 1,2%-ot emelkedett. A Nikkei 0,5%-ot, a Hang Seng 1%-ot csökkent.
Jövőre a technológiai cégek alacsonyabb súllyal fognak szerepelni az S&P 500 indexben, ugyanis a fizetés feldolgozó vállalatok a pénzügyi, míg azon technológiai cégek, amelyek kiszervezett HR szolgáltatásokat nyújtanak, az ipari részvényekhez lesznek átsorolva.
A Freeport-McMoRan elnöke szerint a rézpiac illetve a réz kitermelés jelenleg annyira feszes, hogy az árak duplázódása sem változtatna a felvásárlóerőn, ugyanis azzal a termelési oldal még évekig nem tudná tartani a lépést. A cégvezető a kínai lezárások és az ukrán-orosz háború következtében visszaeső kereslet hatását marginálisnak tartja.
Tegnap 370 felett is járt a forint az euró ellenében, de végül visszaerősödött a nyitás körüli, 367,4-es szintekre. A mai napon a kivárásé lehet a főszerep a vasárnapi parlamenti választások előtt.
A nemzetközi devizapiacon tegnap az EURUSD árfolyama 1,116 körüli szintekről indult, és a dollár erősödésével egészen 1,106-ig jutott. Ma reggel is ezen értéknél oldalaz a kurzus.
A WTI 98,9, a Brent típusú kőolaj 103,4 dollár volt ma reggel a májusi határidőre, az Ural ára pedig 82,9 dollár volt azonnali leszállításra. A nyersolaj árak esése elsősorban annak a döntésnek tudható be, hogy az Egyesült Államok 180 millió hordó nyersolajat szeretne eladni a stratégiai készletéből. Ez közel 1 millió hordó többletkínálatot jelent naponta az év hátralévő részében, főleg, ha ehhez még más OECD országok is csatlakoznak. A hír után a Goldman Sachs 10 dollárral, 135 dollárról 125 dollárra módosította idei Brent nyersolaj ár előrejelzését, míg 2023-ra 115 dolláros átlagárat vár. Az OPEC tegnap döntött arról, hogy májustól napi 432 ezer hordóval növeli a kínálatát. Ez valamivel több, mint a szokásos 400 ezer hordó/nap, főleg amiatt, mert a felek megegyeztek a kvóták kismértékű újrasúlyozásáról is.
Az arany 1.930 dollár volt ma reggel, az árfolyam stabil maradt. A nemesfém előző, tehát 2022. első negyedéve volt a legjobb időszak 2020 óta, főleg a stabilitást kereső befektetők vételei miatt. Az inflációs félelmek, az ukrán-orosz háború és a növekedési kilátások miatti bizonytalanság az arany felé fordította a befektetőket. A jegybankok szigorítani fognak, a Fed-től azt várják a befektetők, hogy idén minden ülésen emelni fog a kamatokon. Ma jelenik meg az USA havi munkapiaci jelentése, ami tovább emelheti a hozamgörbét és a dollár jegyzését, ha a jelentés erős lesz. Az arany számára az ideális környezet a stagfláció, vagyis magas kamatok melletti gazdasági lassulás.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.