Erste kommentár Mégiscsak kivonul az orosz csapatok egy része Kijev környékéről, legalábbis a Pentagon megfigyelései szerint az orosz csapatok 20 százalékát már kivonták a térségből...
Mégiscsak kivonul az orosz csapatok egy része Kijev környékéről, legalábbis a Pentagon megfigyelései szerint az orosz csapatok 20 százalékát már kivonták a térségből Fehéroroszország felé. A másik jó hír, hogy az oroszok óvatos visszatáncot kezdtek a földgázért való rubelben fizetés kapcsán. Azt mondták, hogy az még odébb van, hiszen a fizetést megelőzi a szállítás, s csak később kell fizetni. Aztán a Putyin és Olaf Scholz német kancellár közötti beszélgetés után kiderült, hogy valójában marad az euróban fizetés. Nyilván ehhez kellett a G7-ek és az EU egységes fellépése, na meg a tegnapi erőfitogtatás, azaz Németországban a Gazprom leányoknál való házkutatás is. Az oroszoknak nem érdeke, hogy megszűnjön ez a bevételi forrásuk. Mindeközben az amerikaiak próbálják stabilizálni a kőolajpiacot, és állítólag tervet kovácsolnak 180 millió hordónyi (két napos világfogyasztás) kőolajtartalék piacra dobására. Ennek köszönhetően csökkennek a kőolajárak a mai kereskedésben, de nyilván nem ez a hosszútávú megoldás. Ugyanakkor ma ülésezik az OPEC, ahol valószínűleg az egy évvel ezelőtt lefektetett terveknek megfelelő mértékkel növelik csak a termelést. Közben a hírek szerint orosz tankerek cirkálnak az óceánokon, és próbálják eladni a portékát, mert egyre kevesebben vesznek orosz kőolajat. Így a Brent és Ural közötti árrés bődületes, 20-30 dollár, sőt akár 35 dollár is tud lenni, ami egyes finomítók nyereségét igencsak meg tudja dobni.
Mindeközben a rubel egészen jól van a 3,9 forintos árfolyamával, ami már csak kicsivel van az elmúlt két év átlagárfolyama alatt. Mindeközben az USD/HUF árfolyam magas, azaz a Richter FX mérlege inkább pozitívban van. Persze kérdés, hogy a háború és az orosz gazdasági lejtmenet mennyit hasít ki az ukrán (árbevétel kb. 2-3 százaléka) és az orosz bevételekből (a teljes árbevétel 16-17 százaléka). Mindenesetre azért eléggé furcsának tűnik, hogy a részvényárfolyam továbbra is cirka 20 százalékkal a korábbi szintek alatt van, s a mai napon sem mutat túl sok életjelet.
A DAX a kezdeti emelkedést követően összecsuklott, pedig a rövid technikai indikátorok alapján akár emelkedhetne is. Sőt, igazándiból azt kéne csinálnia. A BUX pedig egy nagyon enyhe pluszban van, amit inkább oldalazásnak neveznénk.
A keddi szárnyalást követően egy normálisnak tekinthető korrekció zajlott le tegnap Európában. Az Euro Stoxx50 1,1%-ot, a DAX 1,5%-ot csökkent, míg a FTSE100 0,6%-ot emelkedett. Az általános negatív hangulat ellenére az energetikai cégek jellemzően 3% fölötti emelkedést mutattak.
Az amerikai indexeknél is enyhe csökkenés volt tapasztalható. A Dow 0,2%-ot, az S&P 0,6%-ot, a Nasdaq 1,2%-ot csökkent. Az energetikai szektor a tengerentúlon is felülteljesítő volt, de nem volt olyan mértékben kiemelkedő, mint Európában.
Ázsiában is mínuszokat láttunk ma reggel. A Nikkei 0,4%-ot, a CSI300 0,7%-ot, a Hang Seng 1%-ot csökkent.
Tegnap tette közzé 2021-es negyedik negyedéves jelentését a BioNTech. A bevétel és az eredmény is jelentősen meghaladta a várakozásokat. Előbbi 5,53 milliárd euró lett (piaci várakozás 4,01 milliárd), utóbbi részvényenként 12,18 euró (piaci várakozás 8,05 dollár). A 2022-es évre vonatkozó előrejelzésében a Covid-19 vakcinákból származó bevétel elmarad a piaci konszenzustól, de K+F és beruházási költségben is többet prognosztizálnak, mint az elemzők. Ennél talán fontosabb volt, hogy a cég 1,5 milliárd dolláros részvényvisszavásárlási programot jelentett be. A részvény a tegnapi kereskedés során 1,4%-kal lett drágább.
A Bloomberg értesülései szerint az Apple azon dolgozik, hogy saját maga működtesse a pénzügyi szolgáltatásait. A váltás azt jelentené, hogy a jelenlegi gyakorlattal szemben nem partnerek, hanem a cég házon belül végezné a kockázatelemzést, csalásmenedzsmentet, hitel ellenőrzést, stb. Mindezek mellett a vállalat új memória csip beszállítót is keres az iPhone termékeihez.
A Volkswagen a Goldman-t, a BofA-t és a JPMorgan-t választotta a Porsche autógyártó leválasztásánál közreműködő bankoknak. Ezzel ismét egy lépéssel közelebb került a márka leválasztása, amely az idei év egyik legnagyobb tőzsdei üzlete lehet Európában.
A Gloster tegnap este tette közzé végleges eredményét, ami nem tér el jelentősen az előzetesen publikált számoktól. Az adózott eredmény végül 421 millió forint lett, míg előzetesen ennél némileg alacsonyabb összegről, 416 millióról számolt be a társaság. Az 5009 milliós árbevétel és a 791 millió forintos EBITDA is megfelelt az előzetes közzétételnek.
A jelentésben új információ, hogy a leányvállalatok kisebbségi tulajdonosainak 189 millió forintot fizettek ki, így az anyavállalat tulajdonosaira jutó, korrigált eredmény 232 millió forint lett. A társaság a 2021-es évet 1,8 milliárd forint értékű pénzeszközzel zárta, ami kellő alapot nyújthat a következő időszak akvizícióihoz.
A keddi nagy erősödés után tegnap megpihent a forint, a napközbeni volatilitás csökkent, és összességében lényegében stagnált az EURHUF kurzusa. A tegnapi 367,4-es zárás után azonban a mai nyitásban forintgyengülés látszik, s az EURHUF 368 fölé emelkedett. Az elmúlt napokban a forint gyors erősödése miatt csökkent az MNB-n az azonnali kamatemelési kényszer, így a mai betéti tenderen 6,15%-on maradt az egyhetes betét kamata. Rövid távon a háborús hírek maradnak a fókuszban.
A dollár tegnap további 0,7%-kal gyengült az euróval szemben, s az EURUSD kurzusa egyre közelebb került az 1,12-es szinthez. Európából nagyon magas inflációs adatok érkeztek tegnap (német: 7,3% év/év, spanyol: 9,8% év/év), ami erősítette a várakozásokat, hogy az EKB is gyorsabban szigorít a monetáris politikáján. Ez támogatta az eurót, annak ellenére, hogy a háború végével kapcsolatos optimizmus halványulni látszik.
A WTI 102,5, a Brent 109,2, az Ural pedig 90,4 dollár volt ma reggel hordónként. A nyersolaj jegyzése nagyon változékony volt, este a felfokozott hangulat után, amit az EIA amerikai készletadata okozott, komoly esés következett be. Joe Biden friss tervei szerint 180 millió hordó tartalékot dobnának piacra az USA stratégiai készleteiből a Nemzetközi Energiaügynökség koordinálásával. Ez jelentősen lefelé hatott a kőolaj árára, a WTI közel 7 dollárral esett. A hírek szerint egyre nagyobb gondban vannak az orosz kőolaj és kőolaj termék eladók. Már a háború előtti szint alatt kínálnak nyersolajat a világpiacon. Indiai finomítói cégek 35 dolláros diszkonttal vettek belőle a Brenthez képest. Az orosz olajtermelés a szankciók és az önkéntes mellőzés miatt napi 1 millió hordóval csökkenhetett az elmúlt hetekben, és további apadás várható a termelési volumenben.
Az arany 1.927 dollár volt ma reggel, miután az Egyesült Államok úgy döntött, hogy 180 millió hordó nyersolajat ad el a stratégiai készleteiből. Ez napi 1 millió hordó eladását jelenti az idei évben. A hír csökkenti az inflációs feszültségeket, aminek hatására gyengült az arany jegyzése is. A másik oldalról a tegnapi hírek ellenére nem csillapodik az ukrán-orosz konfliktus, így a geopolitikai feszültség további arany áremelkedést okozhat. Az amerikai dollár hozamgörbéjének meredeksége nő, ami azt mutatja, hogy a piac szerint inkább 50 bázispontos emelés várható a következő Fed ülésen. Pénteken jelenik meg a munkaerőpiaci jelentés, ami megfelelő indikáció lehet a gazdaság és a munkaerőpiac helyzetéről. Egyes amerikai indikátorok már növekvő recessziós kockázatot jeleznek előre a jövőben.