A Monetáris Tanács mai kamatdöntő ülésén a jegybank 100 bázisponttal emelte az alapkamatot. Az alapkamat új szintje így 4,40 százalék lett. A kamatfolyosó két széle is 100-100 bázisponttal került magasabbra. Az egynapos fedezett betéti kamat és az egynapos fedezett hitelkamat új szintjei így 4,40 és 7,40 százalék.
Az utóbbi hetekben a háború nyomán kialakult heves tőkepiaci reakciók, gyors forintgyengülés miatt a jegybank többször is emelte az egyhetes betét kamatát. Így az alapkamat és az egyhetes betéti ráta között igen jelentőssé vált a különbség, ami úgy gondoljuk, mindenképpen indokolta az alapkamat nagyobb mértékű emelését. A mai kamatdöntést megelőző várakozásunk 125 bázispont volt az alapkamat emelésére vonatkozóan, ennél végül valamivel kisebbet, a piaci konszenzusnak megfelelőt lépett a tanács.
Mind a jegybanki közleményben, mind a jegybank alelnöke által tartott sajtótájékoztatón ismét megerősítésére került, hogy az alapkamat fokozatosan fel fog zárkózni az egyhetes betétnek az elkövetkező hónapokban kialakuló szintjéhez. Mi továbbra is úgy látjuk, hogy ez a nyári hónapok valamelyikében következhet be, várhatóan 7 százalék felett. Az előrejelzésünk bizonytalansága azonban mind a felzárkózás időtartamát, mind a kialakuló kamatszintet tekintve továbbra is jelentős.
A háború nyomán még inkább emelkedő inflációs kockázatok továbbra is a jegybanki kommunikáció fókuszában maradtak. Az átárazások szokásosnál jóval magasabb üteme folytatódik. Az erőteljes és még tartósabbnak tűnő kínálati hatások miatt továbbra is magasak a másodlagos inflációs kockázatok. Emiatt a jegybank szerint a szigorúbb monetáris kondíciók hosszabb ideig történő fenntartása indokolt. A közlemény szokásos zárása szerint a „ Monetáris Tanács a kamatemelési ciklust addig folytatja, ameddig az inflációs kilátások fenntartható módon a jegybanki célon stabilizálódnak, és az inflációs kockázatok a monetáris politika időhorizontján újra kiegyensúlyozottá válnak.”
Közzétette a jegybank az új növekedési és inflációs előrejelzéseit is. A háború és a szankciós politikák időbeli lefutásától függően a GDP 2022-ben a korábban vártnál lassabb ütemben, 2,5–4,5 százalékkal, míg 2023-ban 4–5 százalékkal, 2024-ben pedig 3–4 százalékkal bővül. Az infláció éves átlagban az idén várhatóan 7,5–9,8 százalék között alakul a jegybank előrejelzése szerint. A fogyasztóiár-index 2023-ban 3,3–5 százalékon, 2024-től pedig az inflációs céllal összhangban alakul. A jegybank 2024 első félévére várja a 3 százalékos jegybanki cél elérését.
Címlapkép: GettyImages
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek: Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.