Erste kommentár A Richter ma jelentette be, hogy új társfejlesztési és licencszerződést írt alá az AbbVie-vel a neuropszichiátriai betegségek lehetséges kezelésére szolgáló új...
A Richter ma jelentette be, hogy új társfejlesztési és licencszerződést írt alá az AbbVie-vel a neuropszichiátriai betegségek lehetséges kezelésére szolgáló új dopaminreceptor-modulátorok kutatására, fejlesztésére és kereskedelmi forgalomba hozatalára. Az együttműködés a Richter által végzett pre-klinikai kutatások eredményein alapul, és számos új, fejlesztésre kiválasztott kémiai entitást foglal magában.
A megállapodás értelmében az együttműködés pre-klinikai és klinikai kutatás-fejlesztési tevékenységeket egyaránt magában foglal, a felek megosztott finanszírozásával. A Richter előzetes készpénzfizetést kap, valamint a szabályozási és kereskedelmi előrelepések kapcsán mérföldkő kifizetéseket a jövőbeni fejlesztésekkel együtt. Ezen kívül a későbbiekben, a bevezetéseket követően az értékesítésen alapuló jogdíjakat is kapni fog a Richter. Az AbbVie kizárólagos kereskedelmi forgalomba hozatali jogokkal rendelkezik, kivéve a Richter hagyományos piacait, mint például Európa, Oroszország, más FÁK-országok és Vietnam.
A tranzakció várhatóan a második negyedévben zárul le, a szokásos feltételek, beleértve a vonatkozó hatósági jóváhagyások teljesülésétől függően.
Bár a pénzügyi részletek nem ismertek, a hír pozitív. Az meg különösen pozitív, hogy az AbbVie szerint olyan pre-klinikai portfolióval rendelkezik a cég, amelynek a további kutatásába érdemes beszállni! Igaz még hosszú az út addig, hogy ebből a megállapodásból új, sikeres gyógyszer kerüljön a piacra, de ettől függetlenül egy lépéssel közelebb került hozzá a cég. Eddig is úgy tekintettünk a gyógyszergyárra, mint ami átalakulóban van, és a generikus termékek felől az originális készítmények irányába halad a hagyományos gyógyszerek terén, míg a biológiai gyógyszercsoportban a bioszimiláris piacon halad előre. Ez a magasabb hozzáadott értékű fejlesztési irányt jelenti. A mostani megállapodás abban is segít a cégnek, hogy a kutatási kockázatokat megossza, ami valószínűleg gyorsabb előrehaladást tesz lehetővé.
A tegnapi korrekciót követően alapvetően emelkednek a piacok. A DAX is próbálja ledolgozni a tegnapi csökkenést, de ez nehezen megy annak fényében, hogy a béketárgyalások sikertelenek voltak, és az orosz harci cselekmények fokozódása várható. A BUX is emelkedik. A ma reggeli Richter hír fényében igencsak meglepő, hogy a részvényárfolyam nem emelkedik, pedig az ellentétes devizaárfolyam mozgásoknak köszönhetően (USD, EUR erősödés, RUB gyengülés) a nettó árfolyamhatás nulla körül alakul. Azaz csak a potenciális ukrán értékesítés kiesése hathat negatívan. Az előbbi nagymértékben eshet ki, de az árbevétel mérete amúgy pici, míg a második nagyobb árbevétel kisebb várható csökkenéssel (rubelben). Szóval összeségében a limitált negatív hatás ellenére a részvényárfolyam jóval a korábbi szintek alatt forog.
Ázsiában újabb nehéz nap várt a befektetőkre. A japán Nikkei több, mint 2%-ot esett, míg Kínában a Sanghaj Kompozit 0,7%-kal, a Hang Seng pedig 1,8%-kal értékelődött le.
Európa hatalmasat esett tegnap. Az Euro Stoxx 50 3%-os, a FTSE 100 1,3%-os, a CAC 40 2,8%-os, míg a DAX 2,9%-os mínuszban zárta a kereskedést.
Amerikában is tovább estek a részvényindexek. A Dow Jones 0,3%-kal, az S&P 500 0,4%-kal, a Nasdaq pedig 1%-kal értékelődött le.
A Csányi Sándor OTP elnök-vezérigazgatóhoz köthető Sertorius alap további 50.000 darab OTP részvényt vásárolt március 9-én 11.974 forintos és 30.000 darabot március 10-én 11.546 forintos átlagáron.
A Nagy György igazgatósági taghoz köthető egyik cég is vett újabb 45.000 darab OTP részvényt március 9-én 11.987 forintos átlagáron és 21.351 darabot 11.540 forinton március 10-én
Ez március 4-e óta összesen 835 ezer darab részvényt jelent.
Sorra teszik közzé közgyűlési meghívójukat a magyar cégek. A Magyar Telekom és a Richter április 12-én, az OTP április 13-án tarja közgyűlését. A Magyar Telekomnál a szokásos napirendi pontok mellett az alaptőke leszállításáról is döntenek majd. A távközlési cég 36.941.191 darab, egyenként 100 forintos névértékű saját részvényt vonna be. Az osztalékjavaslatot már korábban ismertették, a 2021-es eredmény után 15 milliárd forintnyi osztalék kifizetését és maximum 14,6 milliárd forintnyi részvényvisszavásárlási programot tervez az MTel. A Richter menedzsmentje 225 forint osztalék kifizetését javasolja részvényenként.
2021 és 2025 között összesen 8 milliárd euró értékben tervez osztalékkifizetést a Deutsche Bank, és 2025-re elérnék az 50%-os osztalékfizetési rátát. Christian Sewing vezérigazgató ismertette a vállalat új céljait. 2025-re 10 százalék fölé emelkedhet a ROE mutató, míg az éves bevétel 30 milliárd euróra növekedhet, a bevétel növekedési üteme pedig évi 4% felett alakulhat. A költség/bevétel arányt 62,5 százalék alatt tartaná a Deutsche Bank, a CET1 tőkemegfelelési mutató pedig 13% körül lehet 2025-ben. Az idei évre vonatkozó előrejelzésben a korábbi 25,5-26 milliárdos bevétel helyett 26-27 milliárdot prognosztizálnak.
A BMW tegnap tette közzé negyedik negyedéves eredményét, ami elmaradt a várakozásoktól. A cég a chiphiány további nyomása miatt kevesebb autót tudott értékesíteni. Az üzemi eredmény 4,3%-kal 1,9 milliárd euróra csökkent a negyedévben, míg az üzemi marzs változatlan maradt 7,7%-on. A BMW jobban navigált a chiphiány okozta nehézségek között, mint a versenytárak, és 2015 óta először tudott több autót tudott eladni, mint a Mercedes. Az autóértékesítés egyébként 14%-kal csökkent az év utolsó negyedévében. Az erős készpénzáram illetve a kínai vállalati részesedés konszolidálása miatt a cég vezetősége a 6,4 milliárd eurós készpénzáram 10%-át szeretné részvény visszavásárlásokra fordítani. A cég 5,8 eurós osztalékot fizethet részvényenként, amit több, mint a az 5,35 eurós várakozás. A teljes 2021-es teljesítmény többnyire megegyezett a várakozásokkal. Az autógyártó 111,24 milliárd eurós bevételt ért el, ami megegyezik a piaci konszenzussal, és 12%-os bővülésnek felel meg. A nettó eredmény 12,46 milliárd euró volt.
A Goldman Sachs és a JP Morgan is felhagy orosz tevekénységével és kivonul az országból.
Estek az amerikai tőzsdéken is jegyzett kínai részvények a mai hongkongi kereskedés során. A folyamatok mögött elsősorban az az újra felerősödő félelem áll, mely szerint a kínai kormányzat megtilthatja a kínai cégeknek, hogy az amerikai tőzsdén kereskedjenek. Ma éjszaka az Alibaba 6,6%-ot, a JD.com a veszteséges negyedéves jelentés után közel 16%-ot, a Nio pedig a honkongi bejegyzése után egy nappal 11,6%-ot esett.
Tegnap összességében kissé gyengült a forint az euróval szemben. Az EURHUF a nyitó 377,7-ről zárásra 380,8-ra emelkedett. A piac kicsit csalódott volt a tegnapi kamatemelés után, az egyhetes betét kamatát „csak” 50 bázisponttal növelték. Az 5,85%-os kamat azonban a legmagasabb a régióban, emellett borítékolható, hogy további szigorító lépések jönnek. Ma reggel egyelőre nem látszik érdemi elmozdulás, 380 felett van a kurzus. Továbbra is a háborús hírekre koncentrál elsősorban a piac. A hazai piacok hétfő-keddi zárva tartása miatt, s a kisebb forgalom mellett könnyebben mozdulhat a kurzus bármelyik irányba.
Tegnap az EKB a vártnál valamivel szigorúbb hangot ütött meg, terveik szerint felgyorsítják az eszközvásárlási program kivezetését. A bejelentés némi támaszt adott az eurónak, azonban így is 0,8%-os gyengüléssel zárt a közös európai deviza a megelőző napi erősödés után. A dollárnak további támaszt adhat a jövő hétre várt Fed szigorítás.
Ma reggel a Brent 111,7, a WTI típusú kőolaj pedig 104,8 dollár volt hordónként. Az olaj némileg megpihent a nagy heti emelkedés után. A volatilitás nagyon magas volt, a spekulánsok egyébként folyamatosan zárták pozíciókat a nagy változékonyság és a növekvő letéti követelmények miatt. Az ázsiai piacokon az oroszok továbbra sem tudják eladni kőolajukat, a felajánlott magas minőségű Szokol típusú kőolajra nem volt vevő. Annak ellenére, hogy az orosz szénhidrogén eladásokat nem sújtják szankciók, továbbra is gondot okoz a világpiaci értékesítés. A kereskedők félnek megvenni ezt az olajat, a szállítók nem hajlandóak elvinni, egyes európai olajcégek pedig deklarálták, hogy nem vesznek orosz kőolajat és olajtermékeket.
Az arany árfolyama 1.991 dollár volt ma reggel. A piacon továbbra is nagy a változékonyság. Az ukrán-orosz hírek egyelőre elapadtak, de a katonai szakértők szerint ez csak azért van, mert Oroszország erőt gyűjt az újabb támadásra. A tegnapi külügyminiszteri találkozó sem hozott áttörést, így félő, hogy a háború kiújulása csak napok kérdése. Az arany árfolyamára hathat a jövő heti Fed ülés, ahol várhatóan negyedszázalékos kamatemelésről döntenek. A 10 éves amerikai hozam ismét 2% körül van az elmúlt napok hozamcsökkenése után, tehát megint erőteljes az USA dollár hozamának növekedése.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.