Még a humanitárius kérdésekben sincs megállapodás Meglepetést okozott az EKB azzal, hogy bejelentette, felgyorsítja az eszközvásárlási program kivezetését. Az új menetrend szerint májusban havi 30 milliárd euróra,...
Meglepetést okozott az EKB azzal, hogy bejelentette, felgyorsítja az eszközvásárlási program kivezetését. Az új menetrend szerint májusban havi 30 milliárd euróra, júniusban 20 milliárd euróra csökken az eszközvásárlási program, a harmadik negyedévben pedig véget is érhet. A december 16-i döntés még arról szólt, hogy a harmadik negyedévben 30 milliárd lesz a vásárlás összege, amit októbertől 20 milliárd euróra csökkentenek.
A kamatokon nem változtatott az EKB, de több kamattal kapcsolatos utalást is kivettek a közleményből. Az már nem utal a jelenleginél alacsonyabb kamatok lehetőségére, és arra sem, hogy az eszközvásárlási program befejezésére röviddel a kamatemelések megkezdése előtt kerül sor. Vagyis nem akarta az EKB, hogy túlságosan előre tolódjanak a kamatemelési várakozások. A kamatokkal kapcsolatban Christine Lagarde a jegybank adatfüggőségét hangsúlyozta. A vártnál agresszívabb jegybank hatására a kötvényhozamok és spreadek emelkedtek.
Az eszközvásárlási program gyorsabb kivezetésére az inflációs várakozásuk megugrása miatt van szükség. Az idei évi előrejelzést a korábbi 3,2%-ról 5,1%-ra emelték fel. Ráadásul további felfelé mutató kockázatokat látnak az orosz-ukrán háború és ezzel összefüggésben a magasabb energiaárak inflatorikus hatása miatt. Az idei magas infláció ellenére jövőre 2,1%-os, 2024-re 1,9%-os inflációt vár a jegybank, korábban mindkét évre 1,8%-ot jeleztek előre. Míg az inflációs előrejelzést felfelé, addig a GDP növekedési előrejelzést lefelé módosították. Az idei évre 3,7%-ot várnak a korábbi 4,2% helyett, és további lefelé mutató kockázatokat látnak. 2023-ra 2,8%-os növekedést, 2024-re 1,6%-ot vár a jegybank, ezek érdemben nem változtak a korábbi előrejelzéshez képest.
Csütörtökön sikertelenül zárult az orosz és az ukrán külügyminiszter egyeztetése. Még a humanitárius kérdésekben sem sikerült megegyezniük, nemhogy a tűzszünetről. Jelenleg nem tudni, hogy mikor és milyen szinten fognak folytatódni az egyeztetések.
Pontosan fizetett az orosz Roszneft. Az orosz vállalat időben és dollárban teljesítette a 2 milliárd dollár értékű kötvénylejáratát. Az orosz pénzügyminiszter a jövő héten esedékes, dollárban jegyzett állampapír kifizetésével kapcsolatban arról nyilatkozott, hogy rubelben fognak törleszteni, kivéve, ha hozzáférést biztosítanak számukra a jegybank befagyasztott devizatartalékához. A rubelben történő fizetés akár csődeseménynek is tekinthető, ami például a CDS ügyletek aktiválódát eredményezheti.
A Moody’s négy fokozattal „B3”-ról „Ca” minősítésre rontotta a belarusz államadósság besorolását, továbbra is negatív kilátásokat megfogalmazva. A Moody’s-nál már csak egy fokozat van ez alatt.
Az orosz tőzsde és a jegybank folyamatosan egyeztet a részvénykereskedés újraindításának lehetőségeiről. Elképzelhetőnek tűnik, hogy a jövő héten valamilyen formában újraindul a kereskedés. Az egyik lehetőség, hogy aukciós kereskedés lesz csak, de az is csak rövid időtartamig.
A költségvetési deficit 55%-kal 475,6 milliárd dollárra csökkent az Egyesült Államokban a költségvetési év első öt hónapjában. Februárban 216,6 milliárd dollár volt a deficit, szemben a 2021-es 310,9 milliárdos deficittel.
A Goldman Sachs közgazdászai a növekvő olajár és az orosz-ukrán háború miatt csökkentették az amerikai gazdasági növekedésre vonatkozó kilátásaikat. A negyedik negyedéves GDP növekedés idén 1,75% lehet, szemben az eddigi várt 2%-kal.
A képviselőház után a szenátus is elfogadta az 1.500 milliárd dolláros költségvetési tervezetet, tehát nem várható kormányzati leállás. Megszavazták az Ukrajnának szánt közel 14 milliárd dolláros segélycsomagot is.
A hírek szerint Joe Biden meg szeretné szüntetni a hagyományos kereskedelmi kapcsolatokat Oroszországgal, ami azt jelentheti, hogy megemelkedhetnek a vámköltségek az orosz importon.
Éves bázison július óta először nőtt a lakossági költekezés Japánban. Míg decemberben 0,2%-os csökkenést mértek, addig a januári adat 6,9%-os bővülést mutatott, meghaladva az elemzők 3,6%-os várakozását. A pozitív adat az éves alacsony bázisnak is köszönhető, ugyanis havi alapon már 1,2%-os mínuszt mértek, ami az utóbbi kilenc hónapban a hatodik negatív érték a statisztikában.
Pozitív hangulat uralkodott ma reggel a fő amerikai és európai határidős piacokon.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.