Erste kommentár Nem tudnak az oroszok leállni. Remélhetőleg a Dombasz régió elismerése és az orosz erők bevonulása után nem eszkalálódik tovább a helyzet. Azaz se Ukrajna, se az oroszok nem provokálják ki...
Nem tudnak az oroszok leállni. Remélhetőleg a Dombasz régió elismerése és az orosz erők bevonulása után nem eszkalálódik tovább a helyzet. Azaz se Ukrajna, se az oroszok nem provokálják ki (öntámadás ürügyével) a háborút. Az USA egyelőre óvatos, és csak erre a régióra tiltotta le a kereskedelmet. További lépések esetén egyébként az USA és az EU is komoly kereskedelmi korlátozásokat vezetne be. Gyakorlatilag lekapcsolnák az oroszokat a világkereskedelemről. Egyelőre nem világos, hogy ez hogyan történne, de állítólag számos termék esetében meg tudják tenni, így Oroszország nagy valószínűséggel komoly hátrányba kerülne fejlettség területén, legalábbis hosszútávon. Emellett nyilván vannak rövidtávú negatív hatást kifejtő intézkedések is.
Az OTP profitjának cirka 14 százaléka jön az orosz-ukrán régióból. Ha ezt levágnánk, akkor a fair értékben kb. ekkora változás következne be. A részvény árfolyama azonban ennél sokkal nagyobbat esett, s a ma reggeli 10 százalék körüli csökkenéssel összeségében körülbelül 20 százalékos mínuszban is járt. Ez már igazán túlzásnak tűnik, hiszen ez nagyobb, mint a várható maximális hatás, még akkor is, ha bevezetik a szankciókat, hiszen valószínűleg nem fognak örökre érvényben maradni. Kivéve persze, ha a feszültség, háború kiterjedtebbé válik. S itt jön a képbe az, hogy még Kína is azt mondta a minap, hogy szeretné Ukrajnát továbbra is szuverén államként látni, vagyis nagy valószínűséggel nem fogja elismerni a donyecki és luhanszki független államokat. Ugyanakkor Líbia sanszos, hogy elismeri őket, de szerencsére nem túl komoly tényező. Egy szó mint száz, nem számolunk Ukrajnán való túlterjedéssel, s ilyen értelemben az árfolyam már túlreagálta az eseményeket.
A Richter esetében pedig nem is számítunk szankciós hatásokra, hiszen azokat humanitárius okokból nem szokták alkalmazni a gyógyszeriparra. Itt a rubel árfolyamhatáson keresztül lehet negatív a hatás. Az eddigi árfolyamváltozás a szokásos mozgásból nem lóg ki, azaz a tavalyi minimum árfolyam fölött van még mindig a RUB/HUF árfolyam. Vagyis szerintünk itt is túlreagálta a piac az eddig számítható hatást.
Ma reggel nagy eséssel kezdtek a piacok, majd korrigálni kezdetek, de a politikai bizonytalanságok még mindig ott vannak. Így óvatosak lennénk a potenciális vételekkel.
Ázsiában esnek a részvényindexek, miután az ukrán-orosz feszültség tovább fokozódik. Japánban a Nikkei 225 1,7%-kal csökken, míg Kínában a Sanghaj Kompozit index 1,5%-kal, a Hang Seng pedig 3,2%-kal értékelődik le.
Európa hatalmasat esett tegnap. Az Euro Stoxx 50 2,2%-ot, a FTSE 100 0,4%-ot, a CAC 40 2%-ot, a DAX pedig 2,1%-ot esett.
Az USA tőzsdéi tegnap ünnep miatt zárva voltak, de ma már folytatódik a kereskedés. A határidős mutatók nagyobb csökkenést jeleznek előre.
A kínai hatóságok az eddigi egyik legdurvább akciót indították a Jack Ma által alapított Ant Group ellen. A kormányzat arra szólította fel a pénzintézeteket, hogy számoljanak be a vállalat, beleértve a leányvállalatok és a részvényesek felé meglévő kitettségeikről.
Tegnap az orosz-ukrán konfliktus eszkalálódása 357-ig húzta vissza a forintot. A magyar deviza ma is izgalmas nap elé néz. Azzal, hogy Oroszország behatolt Ukrajna területére, a geopolitikai feszültség rég látott szintekre emelkedett, a tőzsdék és a feltörekvő piacok számára ez különösen nehéz időszak. Ugyanakkor ma délután a Magyar Nemzeti Bank kamatdöntő ülést tart, az év eleji, sokkolóan magas infláció után. Vélekedésünk szerint 60 bázispontos emelés jöhet, változtatva a januárban megüzent szigorítási tempón.
A nemzetközi devizapiacon továbbra is az orosz-ukrán konfliktus hírei mozgatták az EURUSD árfolyamát. Bár tegnap 1,138-nál is járt a kurzus, az oroszok akciója kockázatkerülést eredményez, ami egészen 1,130-ig lökte a dollárt az euró ellenében.
A WTI 91,8, a Brent pedig 94,8 dollárig emelkedett a májusi határidőre, miután tegnap Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy országa elismeri a két szakadár ukrán köztársaságot. Az elnök utasította az orosz haderőt, hogy békefenntartási céllal vonuljon be az Ukrajnához tartozó területre. A kőolaj árára hatott az OPEC körüli bizonytalanság is. A kartell március 2-án ül össze és dönt a kínálatnövelés mértékéről. Mivel több tagállam, köztük Nigéria és Angola is a megállapodott szintek alatt termel, így jelenleg közel 1 millió hordó/nappal marad el a termelés mértéke az előre megszabott keretektől. Az OPEC tagállamok többsége a mostani geopolitikai feszültség kiéleződése miatt 100 dollár feletti olajárat vár a következő hónapokban.
Az arany 1.912 dollár volt ma reggel, miután tegnap Vlagyimir Putyin elismerte a két szakadár ukrán köztársaságot, és az orosz haderő bevonult a területre. Ezzel lényegében a legrosszabb forgatókönyv valósult meg, ami azt jelenti, hogy Oroszország ellen komoly szankciók várhatók, és a megoldás még távolabbinak tűnik. A szakértők szerint elkerülhetetlen a vérfürdő a régióban. A geopolitikai feszültség növekedésével a figyelem is eltolódott a Fed lehetséges kamatemeléséről. Több kormányzó is megszólalt ezzel kapcsolatban, megerősítve, hogy a márciusban várható az első szigorító lépés, és a Fed kisebb lépésekkel fog tovább haladni. Az aranyat már az 1920-1950 dolláros sávba várják a szakértők.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.