Erste kommentár A hétvégén eszkalálódott a helyzet, amit Macron hathatós közbenjárása talán mégis megold. Legalábbis abban az értelemben, hogy sikerült elérnie, hogy Biden és Putyin...
A hétvégén eszkalálódott a helyzet, amit Macron hathatós közbenjárása talán mégis megold. Legalábbis abban az értelemben, hogy sikerült elérnie, hogy Biden és Putyin megbeszéléseket fog folytatni, amit az amerikai és az orosz külügyminiszter csütörtöki megbeszélésén fognak véglegesíteni. Biden azzal a feltétellel tárgyalna, hogy Oroszország addig nem indít támadást Ukrajna ellen, de Putyin erre nem adott garanciát. Mindeközben a Dombasz régióban ágyúzásokról és kitelepítésekről lehet hallani, és Putyin meghosszabbította a belaruszi hadgyakorlatot, amit vasárnap kellett volna befejezni. A helyzet szinte percről-percre változik, és nehéz megjósolni a történésket. Közben elkészült az amerikaiak szankciós terve az oroszok ellen, ami – szerintük – a történelem legkomolyabb szankcióit tartalmazza. Oroszországot valószínűleg amennyire csak lehet, lekapcsolnák a világgazdasági vérkeringésről, ami nem csak a banki átutalásokat lehetetlenítené el, hanem nagy valószínűséggel a szénhidrogén értékesítésre is kihatással lenne, miközben orosz vállalatokat és magánembereket is szankcionálnának. Ez azért is fontos, mert a háborús cselekmények költségét vélhetően jelentősen felülmúlhatták a fölgáz és kőolaj bevételek, amit Oroszország a magas árakon realizált. Közben Putyin megismételte követelését, hogy Ukrajna soha ne legyen NATO tag, és Közép-Európában is térjenek vissza az 1997 előtti állapotok. Azaz az álláspontok jottányit sem közeledtek, miközben a feszültség növekszik. Annak azért lehet egy picit örülni, hogy Kína kinyilvánította, hogy az ukrán szuverenitásban érdekelt, vagyis ilyen értelemben eltávolodott Moszkvától.
Mindeközben a piacok nem néznek ki jól. A DAX folyamatosan támadja a 15.000 pont körüli szintet, ami az egy éve épülő tető alsó éle. Ha ez eltörik, akkor 13.500 pont környékére eshet az árfolyam. Ráadásul minél többször jár korsó a kútra, annál nagyobb valószínűséggel törik el. S itt már sokadszorra esett az index 15.000 pont közelébe. A német index egyébként emelkedéssel kezdte a napot, de folyamatosan csordogál lefelé, ahogy a BUX index is.
Ázsiában csökkennek a részvényindexek, a befektetők továbbra is kivárnak az orosz-ukrán helyzettel kapcsolatosan. Japánban a Nikkei 225 0,8%-kal csökken, míg Kínában a Sanghaj kompozit index 0,4%-kal, a Hang Seng index pedig 1,1%-kal zárhat lejjebb.
Európa mínuszban zárta a pénteki napot. Az Euro Stoxx 50 1%-kal értékelődött le, míg a FTSE 100 és a CAC 40 egyaránt 0,3%-kal, a DAX pedig 1,5%-kal lett olcsóbb.
Amerika szintén csúf veszteségeket produkált pénteken. A Dow Jones és az S&P 500 index is 0,7%-kal csökkent, míg a Nasdaq 1,2%-kal zárt lejjebb. Az USA tőzsdéi ma ünnep miatt zárva tartanak.
A volatilis hét után pénteken már nem változott lényegesen a forint euróval szembeni árfolyama. Ma reggel a kockázati étvágy erősödése nyomán pedig mintegy 0,4%-os erősödéssel nyitott a forint, s az EURHUF kurzusa 356 alá került. A piac továbbra is az orosz-ukrán konfliktus fejleményeire fókuszál elsősorban. Kivárás jöhet ma az MNB holnapi kamatdöntése előtt, ahol a szigorítási ciklus folytatódása valószínű: várakozásunk szerint 60 bázisponttal 3,50%-ra nő az alapkamat.
A nemzetközi devizapiacon az orosz-ukrán konfliktus hírei mozgatták az EURUSD kurzusát. A Biden-Putyin találkozó hírére kisebb optimizmus mutatkozik jelenleg a piacokon, bízva abban, hogy a tárgyalásos megoldás sikerrel jár, és elkerülhető a háború. Ma az USA piacai zárva tartanak az Elnökök Napja miatt, így a forgalom a szokásosnál alacsonyabb lehet.
A Brent 90,8, a WTI 88,1 dollár volt a májusi határidőre ma reggel. A hírek szerint Joe Biden amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök találkozni fog a közeljövőben. Az Emmanuel Macron francia elnök közbenjárásával létrejövő találkozó témája Ukrajna helyzete lesz. A felek álláspontja egyelőre nem közeledett egymáshoz. A hétvégén a belorusz hadgyakorlat végével az orosz csapatok nem hagyták el a szomszédos országot. Az USA a hírek szerint hajlandó lesz stratégiai nyersolaj tartalékait is piacra dobni, ha Oroszország megtámadja Ukrajnát. A nyersolaj piacon a helyzet továbbra is feszült, az árfolyamok backwardation állapotot mutatnak, vagyis a közeli határidők messze meghaladják a távolabbi lejáratokat.
Az arany 1.892 dollár volt ma reggel, tehát továbbra is a 8 havi csúcsa közelében van a nemesfém. A fő hajtóerő a geopolitika, főleg az ukrán-orosz válság. A Putyin-Biden találkozó híre némileg gyengítette ugyan az árfolyamot, de megfigyelők szerint olyan messze van a két fél álláspontja, hogy alig van esély a megállapodásra. Az amerikai elnök szerint az orosz haderő támadásra készül a következő napokban, míg Oroszország tagadja ezek a vádakat. A 10 éves dollár állampapír hozam 2% alatt maradt ma reggel.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.