Erste kommentár Ma megjelent elemzésünkben 9.930 forintról 9.350 forintra csökkentettük a Richter célárát, s megtartottuk a felhalmozási ajánlást. A célár csökkentés alapvetően a...
Ma megjelent elemzésünkben 9.930 forintról 9.350 forintra csökkentettük a Richter célárát, s megtartottuk a felhalmozási ajánlást. A célár csökkentés alapvetően a megemelkedett kockázatmentes hozamnak köszönhető, hiszen az eredményvárakozásainkat is megemeltük. Míg a 10 éves hozam 3 százalékról 4,5 százalékra emelkedett, addig profitvárakozásunk 5-10 százalék közötti mértékben nőtt a tavalyi és az idei év tekintetében. Továbbra is a Vraylar a húzóerő, hiszen a tavalyi 1,73 milliárd dollár után idén 2,2 milliárd dollár bevételt vár tőle az Abbvie. Az MDD nélküli csúcs értékesítésre is 4 milliárd dollár a cég várakozása. Ugyanakkor az év vége felé megszülethet a jóváhagyás az MDD indikációra is, ami még tovább emelheti ezt az értéket. Ráadásul a tavaly vásárolt EVRA (fogamzásgátló tapasz) értékesítése is jól alakul, igaz jóval kisebb számokról beszélünk itt, mint a cariprazine esetében. Nem is beszélve a tavaly bevezettet új gyógyszerekről, a relugolixről (méh mióma kezelése) és a Drovelisről (új fogamzásgátló), amelyek felfutó fázisban vannak. S akkor még nem is említettük a cég első bioszimiláris készítményét, a szintén az életciklusa elején járó Terrosa-t, amit 2025-ben követhet a denozumab és a tocilizumab. Igaz, a Richternek nincs még egy akkora dobása, mint a cariprazine (egyelőre), de egy erőteljes portfólió megújítás zajlik, ami szintén pozitív.
Az értékeltség nem tekinthető feszítettnek, hiszen 12,7-es előremutató P/E rátán és 7,8-as EV/EBITDA-n forog a részvény. A nagyobb oroszországi kitettséggel rendelkező, és továbbra is generikus termékekben utazó Krka pedig 11,9-es P/E-n és 6,6-os EV/EBITDA-n forog. Historikusan ez az értékelési különbözet sokkal nagyobb szokott lenni a Richter javára. Továbbra is azt gondoljuk, hogy ha netán háború lenne Ukrajna és Oroszország között, az elsősorban a rubel árfolyamán keresztül éreztetné hatását, mivel a szankciók a gyógyszergyártásra általában nem szoktak kiterjedni.
A geopolitikai feszültségekhez köthető megnyugvás kapcsán, a DAX és a BUX is emelkedéssel kezdte a napot. A forint is nagyot ralizott a megdöbbentően jó negyedik negyedéves magyar GDP adatra, ami 7,2 százalék lett a várt 5,7 százalékkal szemben.
Ázsiában vegyesen teljesítenek az indexek. Japánban a Nikkei 225 index 0,9%-kal csökken, míg Kínában a Sanghaj Kompozit index 0,5%-kal értékelődik fel. A Hang Seng index 1,1%-ot veszít az értékéből.
Európa csapnivalóan teljesített tegnap. Az Euro Stoxx 50 index 2,2%-ot veszített értékéből, a FTSE 100 1,7%-kal, a CAC 40 2,3%-kal, a DAX pedig 2%-kal csökkent.
Az amerikai indexek ugyan kisebb mértékben, de szintén csökkentek. A Dow Jones 0,5%-kal, az S&P 500 pedig 0,4%-kal zárt lejjebb. A Nasdaq változatlan szinten zárt.
A német pénzügyminiszter a Handelsblatt-nak adott interjúban kifejtette, hogy a közeljövőben csökkenthetik a Commerzbankban meglévő állami tulajdon arányát. Jelenleg körülbelül a részvények 15,6%-ot tulajdonolja a német állam. Korábban a Commerzbank vezérigazgatója is úgy nyilatkozott, hogy örömmel látná, ha az állam értékesítené részesedését. A részvények eladásának módjáról és időzítéséről egyelőre nem nyilatkoztak.
Az alapok által benyújtandó negyedéves 13F jelentések alapján az amerikai fedezeti alapok eladták a kockázatosabb technológiai kitettségeiket és olyan papírok után néztek, mint a Chevron, vagy egyéb energia vállalatok, de az egészségügyi szektor is népszerű volt.
Ma nyitás után 356,9-nél járt a forint az euróval szemben, ami 0,1 százalékos erősödést jelent a hétfő estéhez képest. A hazai deviza az utóbbi napokban érezhetően gyengült, melynek oka főként, hogy megint felerősödtek az orosz-ukrán konfliktussal kapcsolatos feszültségek, ami egyre erősebb kockázatkerülést váltott ki a piacokon.
A piac volatilitását jelezheti, hogy ma reggelre viszont gyengüléssel kezdte a napot a dollár az euróval szemben. A mostani 1,1318 körüli szint 0,2%-kal magasabb a hétfő estinél.
A Brent 95,6, a WTI 92,5 dollár volt ma reggel, ami a tegnapi árszintnek felel meg. Az árak valamelyest alacsonyabbak voltak tegnap délután, de ma ismét lendületet kapott az olaj. Az ukrán válságban némi enyhülés látszik, mivel Oroszország tagadta, hogy azonnali támadásra készül, és a diplomáciai rendezést sürgette. Ezzel szemben a washingtoni körök szerint holnap elindulhatnak a teljes harci készültségben lévő orosz csapatok Ukrajna ellen. Az árakat segítette az a hír is, miszerint az amerikai palaolaj szektor aktivitása nő, a Permian mezőn kitermelt kőolaj mennyisége a történelem során először haladta meg a napi 5 millió hordót. Az API jelentése a készletek nagyságáról ma lát napvilágot. A piac bízik abban is, hogy sikerül megegyezni Iránnal atomprogramjának felügyeletéről, ami lehetővé tenné az ország elleni szankciók feloldását.
Az arany 1.876 dollár volt ma reggel, ami nyolchavi csúcs. Az ukrán-orosz konfliktus és a vágtázó inflációtól való félelem a nemesfém felé tereli a befektetőket. A Goldman Sachs szerint az arany jelenti a legtisztább fedezetet a geopolitikai válságban, annak ellenére, hogy Vlagyimir Putyin tegnap cáfolta az amerikai értesüléseket, miszerint hamarosan háborút indítana Ukrajna ellen. Az aranyra ható legerősebb ellenszél ugyanakkor a Fed felől érkezhet, ha agresszív kamatemelésbe kezd a jegybank. James Bullard St. Louis-i kormányzó szerint viszont ez lenne a helyes lépés az amerikai monetáris hatóságok részéről, különben kezelhetetlen lesz a fogyasztói árak szárnyalása az Egyesült Államokban.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.