Erste kommentár A CIA által péntek este közölt hír, miszerint az oroszok szerdán indíthatnak támadást Ukrajna ellen, komoly eladási hullámot indított el az amerikai részvények körében, ami...
A CIA által péntek este közölt hír, miszerint az oroszok szerdán indíthatnak támadást Ukrajna ellen, komoly eladási hullámot indított el az amerikai részvények körében, ami Ázsiában is folytatódott, és ma reggel Európában teljesedett ki. Hatalmasat esik a DAX index, s ezzel megérkezett abba a tartományba, amit ha átvisz lefelé, akkor – technikailag – további komolyabb esésre kell számítanunk. Ez pedig a 14.800 és 15.000 pont közötti szint(ek). A piacok kockázatkerülő üzemmódba kapcsoltak, s az olaj, ahogy kell, elszállt, ami hétéves csúcsot jelent 93-94 dollár környékén (WTI). Meglepő módon a földgáz ára csak kis mértékben emelkedik, legalábbis a korábbi száguldozásokhoz képest, s „csak” 6 euróval magasabb, mint pénteken. Most 83 eurón áll, ami még igencsak messze van a korábban látott, jóval 100 fölötti áraktól.
Persze a nagy kérdés, hogy lesz-e támadás. Abban mindenki egyetért, hogy Oroszország viszonylag gyorsan el tudja foglalni Ukrajnát, de a hatalmát a jelentős ellenállás miatt nagy valószínűséggel nem tudná konszolidálni. Az ukránok gerilla hadviselésre készülnek, ami szintén ezt sugallja. Egy ilyen szituáció pedig tovább nehezítené azt, hogy Oroszország elérje célját. Nevezetesen, hogy Ukrajna ütköző zónaként viselkedjen Oroszország és a NATO között, hiszen a valós annektálást nem tudná végrehajtani. Azért is időzítik a feszültségkeltést mindig a téli hónapokra, hiszen ekkor az „energia kártya” is a kezükben van. Európa félhet, hogy elzárják a gázcsapot. Így sokkal nagyobb a tárgyalókészség. Néhány éve is hasonló módon kísérleteztek, majd „Ja, csak egy hadgyakorlat volt.” kijelentéssel a tél szorításának enyhülésével levonultak a terepről. A hadgyakorlat most is megkezdődött. S valószínűleg vannak is benne Ukrajna elfoglalását gyakorló elemek, amiket a CIA megszerezhetett, s most közölt a szövetségeseivel. S az is lehet, hogy a hadgyakorlat valós támadásba csap át. Mindenesetre ennek a valószínűsége szerintünk viszonylag kicsi. A legvalószínűbb forgatókönyv az, hogy a hadgyakorlat végével, az idő enyhülésével az oroszok megint visszavonulót fognak fújni. S legalább azon keresnek egy kisebb vagyont, hogy a geopolitikai feszültséggel feltornázott, magasabb áron adták el az olajat és a földgázt.
A DAX hatalmasat esett a nyitás után, s ezzel meg is érkezett egy olyan ellenállási tartományba, ami már kritikus szint. Az OTP vezetésével a BUX is zuhan a reggeli órákban, a bank orosz és ukrán kitettségének betudhatóan, ami a teljes profit mintegy 14 százalékára rúg, de nyilván ezt az értéket csak részben érintené a konfliktus kiteljesedése.
Ázsiában esnek a részvények az ukrán-orosz feszültség miatt. Japánban a Nikkei 225 2,2%-kal értékelődik le, míg Kínában a Sanghaj Kompozit index 1,4%-kal, a Hang Seng pedig 1,5%-kal csökken.
Európa csökkenéssel zárta a pénteki napot. Az Euro Stoxx 50 1%-kal, a FTSE 100 0,2%-kal, a CAC 40 1,3%-kal, a DAX pedig 0,4%-kal zárt lejjebb.
A háborús feszültség miatt az USA tőzsdéi is csúnyán zárták a hetet. A Dow Jones 1,4%-kal, az S&P 500 1,9%-kal, a Nasdaq pedig 2,8%-kal értékelődött le. A határidős indexek kisebb emelkedést mutatnak ma.
Ahogy várni lehetett, a kormány május 15-ig meghosszabbította a kiskereskedelmi üzemanyag árak 480 forintos literenkénti áron történő befagyasztását. A mostani termék nagykereskedelmi árak és forint/dollár árfolyam mellett ez negyedévente 4-5 milliárd forint veszteséget okoz a MOL-nak. A piaci viszonyok 510-530 forintos bruttó termékárat indokolnának. A MOL-nak kötelessége átvenni a bajba jutott kiskereskedelmi forgalmazókat és üzemeltetni a veszteséges kutakat, ami tovább csökkentheti a cég nyereségét.
Az 5 év alatti gyermekek szüleinek áprilisig még várniuk kell, hogy gyermekeiket beoltsák a Covid-19 ellen, mivel az Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA) és a Pfizer hirtelen elhalasztotta a vakcinák gyorsított engedélyeztetési tervét. Az FDA eredetileg úgy tervezte, hogy még ebben a hónapban engedélyezi az első két adagot, az egyébként három adagos vakcinából. Dr. Peter Marks, az FDA vakcina részlegének vezetője azt nyilatkozta, hogy a Pfizer és a BioNTech által benyújtott frissített adatok nem támogatják azt a tervet, hogy gyorsított eljárásban engedélyezzék a két adagos vakcinát.
A BMW pénteken jelentette be, hogy 7-8 milliárd eurós egyszeri pénzügyi eredményt realizált azáltal, hogy a korábbi 50%-ról 75%-ra növelte részesedését a kínai vegyesvállalatban. A hírre pozitívan reagált az árfolyam. A társaság március 16-án teszi közzé 2021-es eredményét.
Ma reggel 355 körül járt a forint az euróval szemben, ez mintegy 0,3%-os erősödést jelentett a magyar deviza szempontjából. Ez a pénteki fél százalékos esés után érdemi korrekciónak mondható. Jelenleg főleg a nemzetközi hangulat és a kockázatvállalási hajlandóság változása mozgatja a forintot is. A hangulat főként az orosz-ukrán feszültséggel párhuzamosan ingadozik, meglehetősen volatilis, mivel a háborús veszélyről érkező hírek napi szinten befolyásolják a befektetőket.
A dollár a múlt héten látott erősödést követően korrekcióval indította a hetet, a jelenlegi 1,134 körüli kurzus minimálisan magasabb a péntek estinél az euró ellenében. Az amerikai devizára a háborús hírek mellett a jegybankok monetáris politikája lehet hatással, a Fed március közepén várhatóan már kamatot emel, az EKB pedig újragondolhatja a lépéseit.
A Brent 95,6, a WTI 92,5 dollárra emelkedett ma reggelre, főleg az ukrán-orosz háború kitörésétől való félelem miatt. Jake Sullivan amerikai biztonsági tanácsadó szerint bármelyik pillanatban kitörhet a fegyveres konfliktus, miután sikertelenek voltak a telefonos egyeztetések Putyin elnökkel, és az orosz erők felvonultak az ukrán határnál. Az olaj áremelkedéséhez egyre inkább hozzájárult a fizikai piacon tapasztalható hiány is. Ennek egyértelmű jele, hogy az azonnali piaci és a közeli határidős ár közti árkülönbség közel 2 dollárra nőtt, ami rekord magas érték. Eközben Bécsben folynak a tárgyalások az iráni atomprogramról. Érdekesség, hogy a hírek szerint Irán harmadával emelte bevételi várakozásait a jövő évi előzetes költségvetési kalkulációjában, vagyis a perzsa állam bízik a megegyezésben.
Az arany 1.855 dollár volt ma reggel. Egyértelműen az orosz-ukrán konfliktus hajtja az arany és a palládium árfolyamát, az utóbbi globális kínálatának 40%-a Oroszországból származik. A piacok kezdik beárazni, hogy Oroszország lerohanja Ukrajnát. A pénteki amerikai inflációs adat is segítette felfelé az arany kurzusát. Az USA inflációja 1981 óta a legmagasabb szinten van, a januári adat pedig még gyorsulást is mutatott. A 7,5%-os növekedés mellett ki kell emelni, hogy a maginfláció is 5%, vagyis nem csak a volatilis energia- és élelmiszer árak emelik a pénzromlás ütemét. A 10 éves dollár hozam 2% felett is járt, jelenleg 1,97%.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.