Erste kommentár Relatíve jó viselkedést láthatunk a részvénypiacoktól, hiszen úgy tudnak oldalazni-emelkedni az árfolyamok, hogy közben a hosszú hozamok szépen kúsznak fölfelé. Például a...
Relatíve jó viselkedést láthatunk a részvénypiacoktól, hiszen úgy tudnak oldalazni-emelkedni az árfolyamok, hogy közben a hosszú hozamok szépen kúsznak fölfelé. Például a német 10 éves hozam már megközelítette a 25 bázispontot is, azt a szintet, ahol 2019 eleje óta nem járt. Az amerikai 10 éves hozam is 1,9 százalék fölé emelkedett, és egyre inkább közelíti az 1,955-nél levő technikai szintet. Sőt, a japán 10 éves hozam 2016 óta nem látott szintre, 0,2 százalék fölé emelkedett. Különben itt egy technikai ellenállás van, s elvileg a japán jegybank is komolyabb kötvényvásárlásokkal avatkozhat be ezen a szinten. Az összességében nagyon jó viselkedés az indexektől, hogy ilyen hozamkörnyezet változások közepette állják a sarat. Persze kérdés, hogy meddig. Hiszen ez még csak a hozamok normalizálódásának a kezdete. Ha pedig az indexeket kicsit közelebbről megnézzük, egyelőre marad a 20 napos mozgóátlag, mint ellenállás a fölfelé mozgásban. Azaz továbbra is csökkenő trendben vagyunk, csak most lassabbá vált a mozgás.
Közben az OTP is mondott egy számot a szlovéniai svájci frank hitelezés kapcsán kiszabott büntetésről, s az elmarad a becslésünktől. Már annak alapján is marginális lett volna a hatás, de így még inkább az.
A DAX pozitív tartományban nyitott, és meglepően jól teljesít azóta is, szinte folyamatosan emelkedik, pedig a technikai kép alapján akár meg is állhatott volna. A BUX is emelkedik, amit egy darabig az OTP vezetett, de mostanra kiegyenlített a „blue chip”-ek mozgása.
Ázsia vegyes képet mutat ma reggel. Japánban a Nikkei 225 index 0,1%-kal emelkedik. Kínában a Sanghaj kompozit index 0,5%-kal értékelődik fel, viszont a Hang Seng 1%-kal csökken.
Európa pluszban zárta a tegnapi kereskedési napot. Az Euro Stoxx 50, a CAC 40 és a FTSE 100 is 0,8%-kal zárt magasabban, a DAX pedig 0,7%-kal lett értékesebb.
Amerikában a medvék uralkodtak tegnap. A Dow Jones index árfolyama változatlan volt, az S&P 500 pedig 0,4%-kal értékelődött le. A Nasdaq 0,6%-kal zárt lejjebb. A határidős indexek kisebb emelkedést mutatnak mára.
Az OTP a Világgazdaságnak elmondta, hogy szlovén leányvállalatait, az SKB-t és a Nova KBM-et kevésbé érinti a devizahiteles kártérítési törvény, mint ahogy az a piaci részesedésük szerinti arányos számításból adódik, mivel mindkét bank nagyon konzervatív hitelezést folytat. Az SKB kitettségéről nem esett szó, de az NKBM terhe 40-45 millió euró körül mozoghat a 60 millió eurós elemzői becslések helyett. Vélemény: Az említett összeg kevesebb, mint a becslésünk (24 millió euró az SKB és 60 millió euró az NKBM esetében). A becsült, magasabb összegeknek is marginális lenne a hatása, de így még kisebb. Ez jó, de ahogy már mondtuk, elég kicsi.
Az Nvidia letett az Arm félvezető tervező vállalat felvásárlásáról, miután a szabályozó hatóságok akadályokat gördítettek a tranzakció elé. Az ügylet értéke 66 milliárd dollár lett volna. Az Nvidia rosszul jött ki a felvásárlási kísérletből, hiszen az Arm megtarthatja azt a 2 milliárd dollárt, amit a szerződések aláírásakor kapott az Nvidiától, illetve további 1,25 milliárd dollárt kaphat, mint szerződés felbontási díj. A hírek szerint a tulajdonos SoftBank ezek után tőzsdére vinné az Arm-ot.
A Meta Platforms bejelentette, hogy fontolgatja a Facebook és az Instagram leállítását Európában, ha nem tudja továbbítani a felhasználói adatokat az Egyesült Államokba. A közösségi média óriás múlt csütörtökön adta ki a figyelmeztetést éves jelentésében. Az európai szabályozó hatóságok új jogszabályokat dolgoznak ki, amelyek meghatározzák, hogy miként továbbíthatók az uniós polgárok felhasználói adatai az Atlanti-óceánon túloldalára. Az egyik európai törvényhozó elmondta, hogy a Meta nem zsarolhatja meg az EU-t, hogy felhagyjanak az adatvédelmi szabványaikkal. Ha ez bekövetkezik, az nagymértékben rontaná a Meta pénzügyi teljesítményét.
A BNP Paribas adózott eredménye 45%-kal 2,31 milliárd euróra emelkedett, jócskán felülmúlva a 2,05 milliárd eurós várakozást. A képet némileg árnyalja, hogy a 11,23 milliárd eurós bevétel elmaradt a 11,3 milliárd eurós várakozástól. A felülteljesítés oka a céltartalékképzés vártnál nagyobb visszaesése, a várt 890 millió euró helyett mindössze 510 millió euró céltartalékot képzett a bank. Több európai bankhoz hasonlóan a BNP is megemeli osztalékkifizetési rátáját, az adózott eredmény 60%-át fizetik ki osztalékként a korábban tervezett 50% helyett.
Tovább erősödött a forint az euróval szemben, a nyitó 353,9-ről összességében 353,6-ra csökkent az EURHUF devizapár. A ma reggel közzétett decemberi külkereskedelmi mérleg – a várt deficit ellenére – viszonylag nagy, 187 millió eurós többletet mutatott, ami fenntarthatja a pozitív hangulatot a forintpiacon. A további nagyobb mértékű forintrally-ra azonban már csak limitált teret látunk, különösen, ha a dollár tovább erősödik a nemzetközi devizapiacon.
Tegnap lassú erősödést mutatott a dollár az euróval szemben, s az EURUSD kurzusa az 1,14-et közelíti a mai kereskedésben. Továbbra is a piac által beárazott jelentős Fed kamatemelések, illetve a hosszú hozamok emelkedése van a fókuszban. A 10 éves USA-beli állampapírhozam egyre közelebb kerül a 2%-hoz. Eközben az EKB elnöke próbálta tegnap hűteni a nagyon gyors európai kamatemelésre vonatkozó várakozásokat, ami a dollár további lassú erősödésének irányába mutathat. Sávos kereskedést várunk, a piac a januári amerikai inflációs adatokra vár leginkább.
A WTI 89,7, a Brent 92,5 dollár volt az áprilisi határidőre. A piac két eseményt figyel árgus szemmel. Egyrészt hogy mi történik az orosz-ukrán konfliktussal, másrészt hogy miként halad a nyugat és Irán közti tárgyalássorozat. Az előbbi esetében kismértékű megnyugvást hozott Macron francia elnök látogatása és Putyin nyilatkozata, miszerint nem kíván Ukrajnára támadni. Ezzel együtt a feszültség továbbra is tapintható a felek között. Az iráni tárgyalások ma indulnak újra, ami lehetővé teheti, hogy a perzsa ország az év végével kilépjen a világpiacra. Az Egyesült Államok és Irán is gesztusokat tett az utóbbi időben egymás felé, ami azt mutatja, hogy közeledhetnek az álláspontok az ország atomprogramjával kapcsolatban.
Az arany 1.816 dollárig emelkedett ma reggel. A nemesfém árfolyamát segíti az ukrán-orosz konfliktus körül kialakult állapot, mivel egyelőre nem csökken érdemben a feszültség. Joe Biden megfenyegette Oroszországot, hogy Ukrajna lerohanása az Északi-Áramlat 2 vezeték üzemen kívül helyezését jelenti. A geopolitika mellett továbbra is a Fed politikája lesz meghatározó. Az amerikai jegybank márciusban várhatóan először kamatot emel. A 10 éves irányadó dollár hozam 1,94%-ra nőtt a napokban.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.